Wychowanie dzieci - co pomoże Twojemu dziecku znaleźć przyjaciela?

Znajomość technik dobrej komunikacji jest nam niezmiernie potrzebna w życiu rodzinnym, społecznym, czy biznesie. Umiejętność nawiązywania kontaktów z ludźmi jest sztuka, której można się nauczyć. Przyczyną wielu niepowodzeń w naszym życiu jest właśnie brak tej wiedzy i umiejętności.

Bliżej przyjrzymy się tylko niektórym umiejętnościom ułatwiającym znalezienie przyjaciół i utrzymanie więzi. Wskazówki te przeznaczone są głównie dla dzieci starszych, ale część z tych myśli można również przekazać młodszym pociechom. Dobór odpowiednich wskazówek do wieku dziecka pozostawiam rodzicom.

Nie krytykuj, nie potępiaj, nie pouczaj.
Ludzie krytykując, pouczając innych, myślą, że uda im się zmienić ich zachowanie. Uważają, że postępują właściwie, bo przecież chcą dobrze. Tymczasem
, w zdecydowanej większości przypadków, ludzie nie dostrzegają swoich błędów i krytykowanie ich postępowania, nie ma najmniejszego sensu.

Poprośmy nasze dziecko, żeby zastanowiło się, jak ono odbiera negatywne oceny innych. Krytykowany człowiek najczęściej zaczyna się bronić, usprawiedliwiać lub atakować. Takim zachowaniem sprawiamy mu przykrość i wywołujemy niechęć do naszej osoby. Negatywne uwagi ranią dumę i obniżają poczucie własnej wartości. To właśnie czują osoby krytykowane, oceniane, czy pouczane. Każdy człowiek potrzebuje akceptacji i czuje się dobrze z osobami nastawionymi do siebie przyjacielsko.

Zamiast negatywnie oceniać, potępiać swoich kolegów, spróbujmy ich zrozumieć – to następna ważna zasada, którą warto przekazać dziecku. Należy raczej zastanowić się dlaczego oni tak się zachowują. Wzajemne zrozumienie rodzi sympatię, nawet jeśli nie wiąże się z przyznaniem racji. Rozwija ono również tolerancję i przyjazne podejście do ludzi.

Zanim dziecko oceni drugiego człowieka, niech pomyśli, co dzięki temu uzyska, a raczej co straci ono i osoba krytykowana. Oczywiście można wyrazić swoją negatywną opinię o czymś, ale nie o kimś, czyli odnieść się do sytuacji i czynów, a nie do osoby.

Szczerze i uczciwie wyrażaj uznanie.
Każdy z nas chce być doceniany przez innych. Potrzeba poczucia ważności jest jedną z głównych cech odróżniających nas od zwierząt. Jest to też
istotny czynnik zapewniający rozwój ludzkości.

Zadajmy te pytania naszemu dziecku: „Kiedy czujesz się ważny i doceniany? Czy wtedy, gdy usłyszysz szczerą pochwałę z ust innej osoby? A jak czujesz się, gdy ktoś Cię niesłusznie chwali i wiesz, że na to nie zasłużyłeś?”

Szczerze wyrażajmy swoje uznanie innym. Niech nasze pochwały będą prawdziwe i uczciwe. Okazujmy ludziom serdeczność i sympatię. Chętnie mówmy komplementy i pokazujmy im, że są dla nas ważni. Dobre słowa, usłyszane szczególnie od osób bliskich, to skarb, który wzmacnia nas przez całe życie.

Dostrzeż potrzeby innych.
Samorealizacja to
jedna z najważniejszych potrzeb ludzkiej natury. Ludzie myślą o tym, do czego sami dążą. Każdy z nas jest zainteresowany rozwiązaniem swoich problemów. Jednak warto również zwrócić uwagę na innych. Ci, którzy chcą i potrafią wczuć się w sytuację drugiego człowieka i zrozumieć jego sposób myślenia, łatwiej poradzą sobie w życiu.

Jednym ze sposobów zjednania sobie ludzi jest chęć zrozumienia ich potrzeb. Porozmawiajmy z dzieckiem o tym, jak ono czuje się w towarzystwie osób, które dbają tylko o swoje interesy, mówią tylko o tym co oni chcą, co oni zrobili i nie są zainteresowani drugą osobą.

Umiejętność dostrzeżenia i uznania punktu widzenia innych to wielka sztuka. Ważne, aby uwzględniać swoje i innych potrzeby. W takiej sytuacji każda ze stron może dużo zyskać.

Następna porada dla naszego dziecka: „Nie myśl tylko o własnych osiągnięciach i potrzebach. Spróbuj dostrzec zalety i dokonania drugiego człowieka. Dzięki zrozumieniu drugiej osoby, mamy szanse wzbudzić u Was szczere chęci do wspólnego działania.”

Tym, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę z zakresu technik pomocnych w kontaktach między ludźmi, polecam książkę „Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi” Dale Carnegie.

Leniwy jest ten, kto nie zdobywa sobie przyjaciół. Jeszcze bardziej leniwy jest ten, kto traci ich dlatego, że nie stara się zdobywać.”
przysłowie żydowskie

Podobne:
- Znaleźć przyjaciela
- Wychowanie dzieci - jak nauczyć dziecko osiągania celów?
- Wychowanie dzieci - nie myśl za swoje dziecko

Autor: Ewa Ukleja, pedagog szkolny, właściciel Centrum Edukacyjnego SENSUSTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.