Rozwód - jak powiedzieć o nim dziecku

Do takiej rozmowy rodzice powinni przygotować się. Należy mieć pewność czy dziecko rozumie słowo rozwód.


Jeśli nie, należy mu je wyjaśnić. Wyjaśnienie powinno być proste. Może wyglądać tak: „Czasami zdarza się tak, że ludzie przestają się kochać i dogadywać ze sobą i wtedy muszą się rozstać. Tak jest teraz z nami”. Po słowach tych powinno pojawić się zapewnienie, że rozwód rodziców nie oznacza rozstania całkowitego z dzieckiem, że miłość do niego jest nadal i jest ono dla was bardzo ważne.

Nie ma konieczności, aby obydwoje rodzice przeprowadzali tą rozmowę wspólnie. Szczególnie wtedy, gdy emocje nadal są żywe i rozmowa ta może doprowadzić do kolejnej kłótni, oskarżeń. Pewne jest natomiast to, że każde z rodziców powinno o całej sytuacji z dzieckiem porozmawiać. Bywa, że jedna rozmowa może nie wystarczyć. Dziecko może chcieć wracać do tego tematu i pozwólmy mu na to. Pozwólmy mu także wyrazić uczucia, które pojawiają się u niego.

W rozmowie tej powinny pojawić się także informacje o tym, jak będzie wyglądała przyszłość dziecka. Z kim będzie mieszkało, jak będą wyglądać jego kontakty z drugim rodzicem. Dla dziecka ważne jest, aby te postanowienia były jasne i aby rodzice ich dotrzymywali. Utrudnienie w kontaktach pojawia się wtedy, gdy przyczyną rozstania jest przemoc.

Na podstawie badań i rozmów, które przeprowadzano z dziećmi z rodzin, w których miał miejsce rozwód stwierdzono, iż istnieją trzy czynniki łagodzące przykre dla dziecka rezultaty rozwodu

    1.Rozmowa o rozstaniu.

    2.Kontynuacja dobrych relacji przynajmniej z jednym rodzicem.

    3.Zadowolenie dziecka z uzgodnień dotyczących opieki i spotkań z nieobecnym rodzicem.

Autor: Dominika BieleckaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.