Szykujemy się do Świąt Bożego Narodzenia

W sklepach dekoracje świąteczne, zielone choinki, kolorowe światełka, Mikołaje na saniach i renifery z czerwonymi nosami. Warto więc wspólnie rozpocząć przygotowania do tych pięknych Świąt, zwłaszcza, że proces przygotowań może by rozłożony na kilka dni i dzięki temu nasze dziecko będzie miało zapewnioną doskonałą zabawę przed dłuższy czas.

Poniżej przedstawiamy kilka propozycji, dzięki którym dziecko może nie tylko uczestniczyć w przygotowaniach do Świąt, ale również może nabyć kilka cennych i przydatnych umiejętności.

Dekoracje

Dzieci uwielbiają jak coś się kręci, świeci czy dzwoni dlatego warto się postarać i udekorować razem jeśli nie całe mieszkanie to chociaż pokój dziecka. Dzięki temu te kilka dni czy tygodni w roku będzie weselsze. W domu będzie kolorowo a dziecko przy pracach plastycznych trochę się wyciszy i będzie ćwiczyło sprawność paluszków.

Co możemy zrobić?

 • łańcuch z kolorowych pasków – to najłatwiejszy sposób robienia łańcuchów choinkowych, doskonale nadaje się dla młodszych dzieci. Potrzebujesz tylko klej w sztyfcie (nie brudzi paluszków)  kolorowe papiery, powinny być obustronne o żywych i intensywnych kolorach.  Możesz narysować dziecku paski i poprosić żeby je wycięło i je skleiło tworząc oczka łańcucha. Zabawę urozmaicimy mówiąc dziecku, że musi tworzyć ciągi tych samych kolorów, np. zielony, czerwony, żółty, niebieski i znowu zielony, czerwony itd;
 • łańcuchy z długich pasków krepiny – jestem pewna że z nas ten łańcuch ze szkolnych zajęć „ZPT”.
  Potrzebujesz krepinę, nożyczki i klej w sztyfcie. Ponieważ skręcanie tego łańcucha wymaga sporej zręczności dobrze jest wykonać to samodzielnie, chyba że masz nieco starsze dziecko.
 • płatki śniegu – śnieg za oknem ma tę właściwość, że w wyższej temperaturze się topi, proponuje go zatem kupić (w spreju) lub powycinać śnieżynki, by cieszyć się jego obecnością także w domu. Musisz wziąć kartkę białego papieru złożyć na cztery lub więcej i razem z dzieckiem powycinać wzorki. Na koniec wycinasz kontury tak by wasza praca przypominała choć trochę płatki śniegu. Możecie je później przykleić plasterkami do okna lub powiesić na nitkach przywiązując do karnisza, żyrandola lub co tam masz do dyspozycji.
 • kolorowe światełka – w wielu sklepach takie kolorowe światełka są już teraz bardzo tanie. Dlatego możesz wykorzystać dekorując nie tylko choinkę, ale nawet regał w pokoju czy karnisz. Dzięki temu w pokoju będzie bardzo wesoło i kolorowo. Trzeba tylko uważać, bo są one podłączane do prądu i dziecko nie powinno manipulować przy włączonych światełkach!
 • prezenciki – w naszym konsumenckim społeczeństwie króluje kupowanie prezentów ale przecież także takie prezenty zrobione własnoręcznie mogą sprawiać przyjemność. Dlatego zrób z dzieckiem takie prezenciki. Może to być rysunek, laurka, laleczka z wełny, figurka orgiami. Gdy prezent jest gotowy, warto go ładnie zapakować. I tu przyda się kolejny pomysł. Jeśli prezencik jest mały, można zgromadzić kilka pudełek różnej wielkości i włożyć prezencik do najmniejszego pudełka, potem włoży je w większe pudełko i tak dalej. Zabawy przy rozpakowywaniu z pewnością nie zabraknie.

Coś smacznego!

Święta Bożego Narodzenia nie mogą się obejść bez pierniczków. Mają one tę zaletę, że oprócz walorów smakowych, pięknie ozdobione mogą posłużyć za dekorację na choince. Zobaczysz jaką frajdę będzie miało dziecko jeśli jego praca zawiśnie na choince i będzie ją podziwiała cała rodzina.

Co potrzebujesz?

 • przepisu na pierniczki (nie sugeruję żadnego przepisu gdyż w Internecie jest ich tyle, że każdy może wybrać coś pod swój gust);
 • papier do pieczenia;
 • foremki w różnych kształtach, najlepiej choinki, Mikołaje, renifery;
 • pisaki lukrowe;
 • płatki migdałów, orzechy laskowe, kolorowe groszki;
 • zapałki lub wykałaczki (do robienia dziurek na tasiemki);
 • tasiemka lub sznurek do zawieszania na choince.

Wesołych Świąt!

Autor: Magdalena Wolnik-Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.