Szykujemy się do szkoły – ucz dziecko pisać

Każdemu z rodziców nie łatwo oswoić się z myślą, że jego pociecha dorasta. W końcu nadchodzi okres, kiedy dziecko po raz pierwszy idzie do szkoły, aby zdobywać nowe umiejętności. Jedną z nich jest nauka pisania.


Wielu dzieciom sprawia to ogromną trudność. Dlatego należy ćwiczyć z dziećmi metodę pisania indywidualnie w domu. Jak to zrobić? Jakie metody stosować, aby dziecko chętnie uczyło się podstaw kaligrafii?

Jest wiele sposobów, aby dziecko nauczyło się pisać. Tradycyjne sposoby nie zawsze przynoszą zamierzone cele. Oczywiście nauka pisania leży w obowiązkach przedszkola i szkoły, do którego nasza pociecha uczęszcza, jednak ćwiczenia w domu mogą okazać się strzałem w dziesiątkę, ponieważ to właśnie one mogą sprawić, że nauka może stać się przyjemna. Poza tym, wielu dzieciom lekcje w szkole nie wystarczają do biegłego opanowania tej czynności. Wymagania nauczyciela rosną, trzeba zapisywać to co jest na lekcji, dziecko nie wyrabia się i zaczyna mieć zaległości. Dlatego poświęć pierwszoklasiście więcej czasu i w wolnych chwilach trenujcie pisanie.


1. Ważne jest, aby stworzyć dziecku atrakcyjne warunki i przygotować odpowiednie środki dydaktyczne. Na początku dziecko musi prawidłowo spostrzec kształty liter i dostrzec miedzy nimi różnice, dzięki którym litery mają odrębne znaczenie.

2. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym możemy naukę pisania zamienić w zabawę, np. na świeżym powietrzu. Możemy wykorzystać wszelkie sposoby. Każdy rodzic powinien zainwestować w małą przenośną tablicę. Właśnie w taki sposób możemy pokazywać dziecku różne rzeczy, a następnie zapisywać litery, od których dany przedmiot zaczyna swą nazwę (trawa – t). Dziecko w ten sposób pozna literki i łatwo je zapamięta, ponieważ będą mu się kojarzyły z otaczającymi i dobrze znanymi przedmiotami.

3. Warto także skorzystać z szablonów literek. Możemy nauczyć dziecko estetycznego wyglądu pojedynczych liter. Szablony takie zbudowane są z kropek, po których dziecko musi podążać, aby utworzyć literę. Możemy wraz z dzieckiem przygotować tablicę, na której umieścimy cały alfabet. Następnie rodzic proponuje pewne słowo, a dziecko pokazuje, na którą literę słowo się zaczynało. Po pewnym czasie możemy zwiększyć poziom, tzn. dziecko pokazuje każdą literę z danego wyrazu, a dodatkowo stara się ją napisać. Za dobrą odpowiedź otrzymuje nagrodę. Oczywiście nagroda ta to mała drobnostka, która na pewno ucieszy naszego malucha, np. owoc.

4. Jeśli dziecko zacznie chętnie uczestniczyć w nauce pisania możemy dalej realizować nasz plan. Dziecko potrzebuje dużo uwagi, pragnie pomocy, bliskości. Cieszy się, kiedy rodzice wspólnie starają się nauczyć dziecko pewnych rzeczy. Dlatego zachęcam do wspólnej nauki pisania. Bardzo dobrą okazją jest wspólne tworzenie laurek, zaproszeń, gdzie dziecko będzie miało okazję wykazać się. Rysunek wraz z własnoręcznymi życzeniami to świetny sposób na zabawę. Przy okazji możemy ucieszyć też dziadków ofiarując im życzenia złożone przez ukochanego wnuczka.

5. Podczas nauki pisania musimy pamiętać, aby zwracać uwagę na niektóre rzeczy. Bardzo ważne jest, aby dziecko nie odrywało ręki podczas pisania, przede wszystkim, takich liter jak: h, k, m, n, p, r. Dziecko często pisze te litery odrywając rękę.


Nauka pisania nie należy do łatwych zadań, jakie stawiane są dziecku. Wymaga dużego poświęcenia, skupienia, koncentracji oraz sprawności ręki. Dla naszych pociech nauka pisania wydaje się być monotonna, długa i nieciekawa. Dlatego watro wzbogacić ją o ciekawe zabawy i różne formy ćwiczeń, które na pewno zachęcą nasze dziecko do dalszej nauki.

Autor: Anna Domańska, nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i przedszkolnejTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 2.4 z 5. 5 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.