"Jak przygotować dziecko do testów w szkołach prywatnych"

Jeśli zastanawiasz się nad posłaniem swojego dziecka do szkoły społecznej czy prywatnej w której dziecko musi zdać test, przejść rozmowę kwalifikacyjną czy jakikolwiek inny sposób selekcji, musisz go do tego przygotować.


A jak to zrobić zależy od formy jaką w wybranej przez Ciebie szkole przybiera taki sprawdzian. Dowiedz się wcześniej na jakich zasadach jest przeprowadzany proces rekrutacji. W przypadku testu pisemnego sprawa jest jasna, decyduje ilość punktów a co jeśli sprawdzian ma formę luźnego nieformalnego spotkania na którym Twoje dziecko wraz z innymi rówieśnikami bierze udział w zabawach i odpowiada na pytania? Tu sprawa nie jest już tak prosta, bo oceniane może być wiele innych czynników od wiedzy ogólnej, umiejętności wysławiania, formułowania myśli, zdolności manualnej, kreatywności, umiejętności współpracy w grupie, karności, umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach, itd.
Zanim przystąpisz do działania popytaj rodziców dzieci które już uczęszczają do tej szkoły jak wyglądały ich „egzaminy”, o co pytano, na co zwracano uwagę?.

Pamiętaj, że przygotowując dziecko do sprawdzianu nie możesz wprowadzać nerwowej atmosfery. Tak naprawdę dziecko nie powinno wiedzieć, że zabawy i czynności które wspólnie podejmujecie są w jakimś innym celu niż tylko zabawa. Sześciolatek to nie gimnazjalista, którego posyła się na kursy przygotowawcze do egzaminów. W dodatku jest tak wiele rzeczy od niego niezależnych, że nie możemy go obarczać odpowiedzialnością za dostanie się lub nie do wymarzonej przez Ciebie szkoły. Poza tym pamiętaj, że przygotowujesz dziecko nie tylko do  jednego dnia ale do tych wszystkich lat które spędzi w danej  szkole.
 

                                      Wiedza ogólna

Jak przygotować dziecko?
- W trakcie roku musisz aktywnie uczestniczyć w jego edukacji. Interesuj się co aktualnie dziecko omawia w przedszkolu czy zerówce i dodatkowo w domu utrwalaj z nim materiał. Oczywiście pamiętając by wykorzystywać do tych celów zabawę i wszystkie sytuacje w jakich obydwoje uczestniczycie.
 - W supermarkecie możecie za pomocą opakowań utrwalać sobie nazwy figur geometrycznych, cyfr i litery, możecie też trenować czytanie i pisanie.
- W samochodzie możecie czytać  napisy na bilbordach i liczyć wykorzystując cyfry na tablicach rejestracyjnych.
- Systematycznie poszerzaj słownictwo dziecka ucząc go nowych pojęć i nazw przedmiotów, zacznij od otaczającego was świata. Chociażby w domu jest mnóstwo przedmiotów których nazwy często stwarzają nam problemy, jak: durszlak, łyżka wazowa, garsonka, kamizelka itd.
- Jeśli dziecko zadaje Ci pytania odpowiadaj na nie. Gdybyś nie znał odpowiedzi przyznaj się i sprawdźcie  razem w książkach lub Internecie.
- Kup dziecku duży budzik z cyferblatem i ucz jak się nim posługiwać.
- Baw się ze swoim szkrabem w sklep i płaćcie normalnymi monetami.
- Kup dziecku książeczki z różnymi zadaniami i ćwiczeniami do rozwiązywania i wykonujcie je razem.
- Czytaj dziecku dużo książeczek, także tych o tematyce naukowej (w księgarniach są całe serie dla dzieci poświęcone dinozaurom, budowie anatomicznej człowieka itd.)

 

                                     Egzamin pisemny
Z jednej strony ma formę najbardziej stresującą dla dziecka, z drugiej zaś najłatwiej powołać czy odwołać się do jego wyników. O pomyślności egzaminu pisemnego często decyduje nie ogólna wiedza lecz zrozumienie pytań dlatego im więcej Twoje dziecko takich zadań w formie pisemnej rozwiąże tym lepiej.

Jak przygotować dziecko?
- Kup w księgarni książeczki z różnymi zadaniami i ćwiczeniami i rozwiązujcie je na początku razem później dziecko powinno samodzielnie.
- Samodzielnie na kartce układaj dziecku różne zadania do rozwiązania, wraz z pytaniem i miejscem na odpowiedz.


                                         Rozmowa
 Nie wszystkim dzieciom a nawet dorosłym rozmowa przychodzi z łatwością. Taka forma sprawdzianu dla Cie, z pewnością, również była bardziej stresująca gdy chodziłeś do szkoły lub na studia. Najtrudniej nam zapanować nad głosem, jasno sformułować myśli.  Tego wszystkiego musisz nauczyć swoje dziecko.

Jak przygotować dziecko?
- Rozmawiaj z dzieckiem. Zadawaj mu pytania, słuchaj jego wypowiedzi. Zwróć uwagę na poprawność gramatyki.
- Stwarzaj takie sytuacje, by Twoje dziecko mogło się wypowiadać publicznie.

                                       Spotkanie z innymi dziećmi To najmniej stresująca forma sprawdzianu jednak najtrudniej zweryfikować jej wyniki.Najwięcej czynników może być branych pod uwagę. - Stwarzaj dziecku warunki do spędzania czasu z rówieśnikami.  Naucz zawierać nowe znajomości, współdziałać z dziećmi, samodzielnie rozwiązywać sytuacje konfliktowe.  - Naucz dziecko czekać na swoją kolej, odpowiadać tylko wtedy kiedy zostanie zapytane, podnosić rękę  gdy chce coś powiedzieć.  Ważne jest także by Twój malec słuchał się dorosłych i wykonywał ich poleceniaPowodzenia!

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska , pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.