„Noszenie w chuście”

Po erze wózków, nosidełek i leżaczków, wprost z lamusa powraca chusta! Warto byś zainteresował się tym tematem bliżej, bo noszenie malucha w chuście jest doskonałym sposobem na zapewnienie mu optymalnych warunków rozwoju.


Chusta do noszenia dzieci to prostokątny lub kwadratowy pas materiału, który dzięki specjalnym wiązaniom umożliwia bezpieczne noszenie niemowląt już od pierwszych dni życia oraz starszych dzieci o wadze do 15 kg. Oferta rynkowa chust jest bardzo bogata, bez trudu pozwala każdemu dobrać chustę odpowiednią do potrzeb i umiejętności, obejmuje: chusty wiązane ( tkane i elastyczne), chusty kółkowe i tzw. kieszonki. Wraz z fachową poradą dotyczącą użytkowania i instrukcją wiązania dostępne są w dobrych sklepach z artykułami dziecięcymi i sklepach internetowych.

Dlaczego właśnie chusta?

Noszenie w chuście zmniejsza ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS) - SIDS prawdopodobnie jest syndromem niedojrzałości układu nerwowego i kontroli systemu oddychania. Chusta znacząco wspomaga proces dojrzewania układu nerwowego obniżając tym samym ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Wtulone w Ciebie dziecko instynktownie dopasowuje do Twojego swój sposób oddychania (tępo, głębokość) i „uczy się” kontroli nad oddechem.

Dzieci noszone w chuście mniej płaczą - noszenie w chuście zmniejsza częstotliwość i długość płaczu dziecka o 43% w ciągu dnia i aż o 51% nocą! Spowodowane jest to bliskością jaką umożliwia noszenie w chuście. Dziecko cały czas słyszy tak dobrze mu znany, kojący rytm bicia Twojego serca, a przy każdym Twoim ruchu jest kołysane. Mając malucha przy sobie, uczysz się skutecznie rozpoznawać wysyłane przez niego komunikaty i szybko reagować na potrzeby. Dzieciaczek noszony w chuście rzadziej miewa też kolki, jego brzuszek przylegając do Twojego ciała jest masowany i ogrzewa się co wspomaga trawienie. Musisz pamiętać, że podstawową potrzebą noworodka jest poczucie bezpieczeństwa, na której zaspokojenie doskonale pozwala bliskość, ciepło rodzicielskiego ciała i widok znajomej twarzy. Wtulone w Ciebie maleństwo postrzega świat jako miejsce mu przyjazne, a nawet jeśli przestraszy się nowej twarzy czy niespodziewanego dźwięku, miarowy rytm Twojego serca będzie dla niego wskazówką, że nie ma się czego bać, a to zapewnia mu lepszy rozwój emocjonalny.

Noszenie w chuście sprzyja również harmonijnemu rozwojowi psychomotorycznemu malucha -
dziecko, które mniej płacze jest szczęśliwsze, nie traci energii, a dzięki temu dłużej pozostaje w stanie tzw. cichego czuwania pozwalającym na efektywną obserwację otoczenia i nawiązywanie kontaktów. Nosząc dziecko, znacznie częściej niż pozostawiając je w wózku czy łóżeczku będziesz do niego mówić i nazywać rzeczy w Waszym otoczeniu, co pozytywnie wpływa na jego rozwój lingwistyczny. Dajesz mu możliwość aktywnego uczestnictwa w swoim życiu: słyszenia, widzenia i odczuwania tego samego co Ty, poznawania świata mimochodem i budowy zaufania. Doświadczenia te są nieocenione w rozwoju układu nerwowego i kreowaniu wzorców zachowań, wykorzystywanych później przy rozwiązywaniu problemów. Dodatkowo, dzięki chuście, Twój maluch zyskuje prawo wyboru w którą stronę zwrócić główkę i co oglądać, a to zwiększa czujność wzrokowo-słuchowa i uczy samodzielności. Maluszki noszone w chustach znacznie szybciej zaczynają też siadać i chodzić; ruchy, którym poddawane są w trakcie noszenia, stymulują bowiem błędnik i wspomagają rozwój zmysłu równowagi.

Noszenie w chuście wspomaga prawidłowy rozwój kręgosłupa i stanowi profilaktykę wad układu ruchu - w pierwszych tygodniach życia, kręgosłup Twojego maleństwa ma kształt literki C (naturalna kifoza), w kolejnych etapach rozwoju krzywizna ta prostuje się i formuje lordozę w odcinku piersiowym by około pierwszego roku przybrać kształt literki S. Chusta pozwala na fizjologiczne ułożenie ciałka i prawidłowe formowanie naturalnych krzywizn. Bardzo istotne jest ułożenie nóżek dziecka w chuście. Nóżki powinny być ułożone w pozycji żabki - podgięte powyżej pośladków i rozchylone w stosunku do linii środkowej pod kątem 30- 60 stopni (zależne od wieku dziecka) - ma ona działanie profilaktyczne i wspomagające leczenie dysplazji stawów biodrowych.


Rodzice noszący dzieci w chustach są pewniejsi siebie - mając stale bliski kontakt z dzieckiem uczysz się prawidłowo rozpoznawać jego potrzeby i potrafisz szybko ukoić jego płacz, a dziecko ma do Ciebie zaufanie i jest spokojniejsze. Bez obaw możesz też powierzyć opiekę nad maluchem babci czy niani, bo z łatwością przyjmie on nową osobę noszącą go w chuście.

Rodzice noszący dzieci w chustach są swobodni- po co kupować chustę, skoro można nosić dziecko na rękach? Można, to fakt, ale musisz liczyć się z tym że cały czas będziesz mieć zajęte obie ręce, więc opiekując się szkrabem nie zrobisz nic innego, a w dodatku narażasz się na bóle ramion i kręgosłupa. Chusta pozwala na równomierne i fizjologiczne rozłożenie ciężaru malucha na ramionach, plecach i brzuchu, nie powoduje otarć czy bolesnego wpijania się w ciało, możesz więc nosić dziecko bez ograniczeń i zmęczenia. Bez problemu zajmiesz się starszym dzieckiem, sprzątaniem, zakupami, możesz wyjść na spacer i nie przejmować się że gdzieś trudno poruszać się z wózkiem.

Wady:

Nie każde dziecko może być noszone w chuście. Jeśli jesteś rodzicem maluszka o skrajnie odbiegającej od normy budowie (waga, długość ciała), z wadami postawy, o niskim napięciu mięśniowym, z silnym refluksem, ze zdiagnozowanymi zaburzeniami neurologicznymi i po interwencjach chirurgicznych przed zakupem chusty koniecznie skonsultuj się z lekarzem!


Gdzie można kupić chustę?

W sklepach stacjonarnych z asortymentem dla dzieci, targach dla rodziców, sklepach internetowych.

 

Autor: Natalia PożogaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-07-28 11:34
chustomama

ucz sie wiazac

najwazniejsze to gruntownie opanować sztukę wiazania żeby dziecko bylo bezpieczne a rodzic byl spokojny my nosimy już od dawna, jezeli chodzi o to w czym to mamy niezla chustę http://znam.to/recenzje/12002/Chusta--Be-Close-Wom ar-Zaffiro


2010-10-08 13:12
fanny

chusta ok

niezla jest ta chusta z zaffiro, nie spodziewalam sie po firmie od nosidel, ze zrobia przyzwoita "wiazanke" a tu prosze
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.