Naucz dziecko grać w szachy

Zastanawiając się nad wyborem sportu, który mogłoby uprawiać nasze dziecko rozważamy pływanie, piłkę nożną i taniec. Koncentrując się na rozwoju tężyzny fizycznej często zapominamy o treningu intelektu, a tu prym wiedzie gra iście królewska - szachy! Niezależnie jednak od tego jaki sport wybierzemy dla naszego dziecka, lub na jaki ono samo się zdecyduje, zawsze wymagać on będzie systematyczności, wytrzymałości i pracowitości kształtując tym samym osobowość młodego człowieka.

Szachy, mają jednak jeszcze więcej zalet:

  • aktywizują rozwój psychiczny i intelektualny - dziecko poznaje dyscyplinę, której istotą jest samodzielne rozumowanie i umiejętność łączenia poszczególnych elementów w harmonijna całość;
  • rozwijają i doskonalą logiczne myślenie - każdy ruch pociąga za sobą określone konsekwencje, rozważając kolejny ruch, gracz musi logicznie go przemyśleć;
  • uczą planowania i przewidywania - skomplikowane reguły gry wymagają opracowania spójnej strategii w oparciu o rozmieszczenie bierek na planszy i możliwych ruchów;
  • zmuszają do aktywności twórczej - wszelkie próby naśladowania przeciwnika, czy innych graczy są skazane na niepowodzenie, każdy ruch wymaga więc kreatywności i aktywnego wysiłku intelektualnego;
  • rozwijają uwagę i spostrzegawczość- gracz nie może koncentrować się na jednym fragmencie planszy, musi postrzegać ją jako spójną całość.

Szachy to też potężny bodziec rozwoju żądzy wiedzy. Już pierwsze doświadczenia z rozgrywki pokazuje początkującemu szachiście, że mógłby uniknąć błędów czy przegrania partii, gdyby zapoznał się z wcześniej opracowanymi i znanymi teoretycznymi nowinkami i regułami.

Zauważalny jest też ich aspekt wychowawczy: uczą obiektywizmu, tolerancji, cierpliwości, wytrwałości i konsekwencji. Pokazują, że podejmowanie decyzji zawsze powinno opierać się na obiektywnej ocenie sytuacji.

Od kiedy rozpocząć naukę?

Gry w szachy może nauczyć się każdy. Naukę podstaw można z powodzeniem rozpocząć gdy dziecko ma 4 latka - w tym wieku zaczynali najwięksi szachowi wirtuozi.

Kto powinien uczyć?

Najlepiej by taki maluch poznawał figury i podstawowe ruchy od osób dobrze mu znanych, które stale będą mogły poświęcać mu czas i niejako naturalnie wzbudzić zainteresowanie nową zabawą.

Można również zapisać dziecko do przedszkola lub szkoły podstawowej oferującej, w ramach zajęć, szkółkę szachową - ma ją w swojej ofercie coraz więcej placówek. Zajęcia prowadzone są tam zwykle przez doświadczonych szachistów, którzy potrafią wypatrzeć młode talenty i odpowiednio nimi pokierować.

Co dalej?

Kiedy dziecko opanuje już podstawowe zasady gry w i ma ochotę rozwijać swoje umiejętności w tym zakresie, można zapisać je do klubu szachowego oferującego szkolenie początkującym szachistom (wykaz klubów szachowych można znaleźć na stronach Polskiego Związku Szachowego).

Ile to kosztuje?

Choć szachy uchodzą za sport elitarny, koszty jego uprawiania nie są wcale wysokie. By rozpocząć samodzielna przygodę z szachami, graczowi potrzebna jest jedynie szachownica (wydatek rzędu 30-50 zł) i dobre chęci. Dla starszych dzieci przydatna może być również w książka z podstawowym kursem (cena około 20-40 zł). Z kolei opłata za szkółkę szachową, czy w przedszkolu czy w szkole zależy od danego miasta. Wydatki rosną wraz ze wzrostem zaawansowania. Gdy dziecko zostanie przyjęte do klubu, to poza wielką radością, czeka nas wydatek na miesięczny abonament rzędu 30 złotych. Dodatkowym kosztem dla rodziców zapalonego szachisty mogą być obozy lub zimowiska szachowe, ich ceny nie odbiegają jednak znacznie od cen typowych wyjazdów, a zawsze ubiegać się można o dofinansowanie z klubu lub Związku Szachowego.

Autor: Magdalena Wolnik-SzynkielewskaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-10-05 13:17
coschess@wp.pl

Początkujący-nauka gry w szachy

Witam, jestem w stanie zagwarantować uniwersalny program nauki dla początkujących bez względu na wiek i inteligencję. Część programu znajduje się tutaj: http://www.coschess_2.republika.pl Algierd Tarachowicz


2010-10-22 22:02
mama szachistów

wieksze koszty

Osoba , która to pisała nie zdaje sobie sprawy z realnych kosztów. Koszty są dużo wyższe trener około 25 zł za godzine treningu , wyjazd na pólfinały mistrzostw polski lub mistrzostwa polski to średnio 1 tys. zł. Ale trzymam kciuki za wszystkich grających w szachy. Mama szachistów
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.