Gimnastyka mózgu

Gimnastyka mózgu wykorzystuje założenia metody Kinezjologii Edukacyjnej. Ćwiczenia, te są na tyle proste, że zajęcia z Gimnastyki Mózgu bez problemu poprowadzimy samodzielnie w domu i na tyle ciekawe, że dziecko nie będzie starało się ich unikać. Co więcej, możemy zachęcić do ich wykonywania wszystkich członków rodziny, gdyż są skuteczne w każdym wieku i można je wykonywać niezależnie od ogólnej sprawności fizycznej. Poniżej kilka propozycji.

Ćwiczenie na przekraczanie środkowej linii ciała wymiar lateralności

Leniwe ósemki
– rysujcie lub wódźcie oczami za przedmiotem po kształcie położonej ósemki (znaku nieskończoności). Rozpoczynając ruch zawsze od środka w lewo do góry – lewą ręką, następnie prawą ręką i kończcie obydwoma rękoma połączonymi razem. Ćwiczenie to doskonali koordynację wzrokową, mechanizm czytania, czytanie ze zrozumieniem i integruje półkule mózgowe

Ćwiczenia naprzemienne – marsz w miejscu, podskoki raz na jednej nodze raz na drugiej, klepnięcie prawą ręką uniesionej z tyłu lewej stopy. Usprawniają pisanie, słuchanie, czytanie i rozumienie i koordynację ruchową.

Ćwiczenie rozciągające wymiar skupienia

Sowa – jedną ręką chwyćcie mocno mięśnie barku, odwracajcie powoli głowę w lewo i prawo, trzymając prosto podbródek Starajcie się sięgnąć głową maksymalnie w prawo i w lewo, aby rozluźnić mięśnie szyjne. Wdech zróbcie gdy głowa jest w położeniu ręki, wydech w czasie obrotu głowy. Powtórzcie trzymając drugą ręką drugie ramię. Ćwiczenie to rozwija umiejętność słuchania ze zrozumieniem, mowy, zdolności matematyczne i pamięć.

Ćwiczenie energetyzujące wymiar stabilności

Punkty na myślenie – jedną ręką masujcie miękkie miejsca pod obojczykami z lewej i prawej strony klatki piersiowej, a drugą połóżcie na pępku. Ćwiczenie to likwiduje odwracanie liter i cyfr, prawidłowo układa ciało podczas czytania.Pamiętajcie by wykonywać ćwiczenia ze wszystkich grup!
          Miłej zabawy i
bystrych efektów!

Autor: Magdalena Wolnik-Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.