Czego potrzebuje niemowlę ?

Nasze długo oczekiwane maleństwo wreszcie przyszło na świat a my patrząc na te maleńkie rączki i stópki zastanawiamy się czego taki bobas właściwie potrzebuje? Co my jako rodzice powinniśmy mu zapewnić ?


Po pierwsze ciszę, spokój i dużo snu
Noworodek czyli dziecko od pierwszego dnia urodzenia do ukończenia miesiąca dalej w bardzo szybkim tępię się rozwija. Do tego potrzebuje ciszy i spokoju aby nic mu nie przeszkadzało oraz dużo, dużo snu. Jak sami zapewne zauważycie takie maleństwa głównie jedzą i śpią co czasami niepokoi rodziców, którzy podchodzą na paluszkach do dziecinnego łóżeczka i sprawdzają czy wszystko jest w porządku. Zapewne i Ciebie to nie ominie J . Jeśli bardzo się stresujesz możesz sięgnąć po zdobycze techniki i zakupić elektroniczną nianię dzięki niej będziesz słyszeć jeśli dziecko zacznie płakać. Drugim urządzeniem, którym można się posłużyć jest również elektroniczna niania której zadaniem jest monitorowanie ruchów dziecka i jego oddechów w trakcie snu. Jeśli niemowlę przestaje oddychać na dłużej niż 20 sekund albo częstotliwość jego oddechu spada poniżej 10 na minutę urządzenie wydaje głośny alarm który niewątpliwie zbudzi Was ze snu.

Co robić?
- wyeliminuj wszelkie dźwięki, jak włączony redio czy telewizor
- jeśli to możliwe niech dziecko śpi z dala od bawiącego się rodzeństwa czy kręcących się dorosłych
- pamiętaj, że lepiej śpi się w dobrze przewietrzonym pomieszczeniu z cyrkulacją powietrza
- jeśli jest zima i grzeją kaloryfery nawilżaj dodatkowo powietrze, możesz użyć nawilżaczy elektrycznych, ultradźwiękowych, takich zawieszanych na kaloryfer bądź położyć mokry ręcznik


Po drugie jedzonka
Najbardziej wskazany jest dla dziecka pokarm naturalny czyli mleko matki. Ma najlepszy dla niemowlaka skład i jest zawsze w odpowiedniej temperaturze. Ponieważ jest wiele teorii co do tego jak często karmić dziecko piersią i do jakiego wieku najlepiej zapytaj o to swojego pediatrę. On ustali czy Twój maluszek prawidłowo przybiera na wadze i jak dostosować do jego potrzeb częstotliwość jedzenia oraz kiedy zacząć wprowadzać inne produkty. Ja ze swojej strony dodam tylko, że logopedzi radzą by karmić dziecko piersią do pierwszych ząbków.

Co robić?
- jeśli uczęszczaliście do szkoły rodzenia zapewne poinstruowano Was jak należy karmić dziecko, jeśli nie chodziliście na takie zajęcia mam nadzieje, że zrobiła to położna w szpitalu ostatecznie możecie się udać do pediatry. W tym wypadku lepiej nie szukać tak ważnych informacji w Internecie tylko uderzyć do źródła czyli wykwalifikowanego personelu który nauczy jak karmić, jak ściągać pokarm, przechowywać co robić jeśli brakuje nam pokarmu oraz ustali ewentualną dietę zastępczą
- ponieważ żyjemy w erze wszechogarniających alergii może się zdarzyć, że i Twoje dziecko będzie posiadaczem alergii pokarmowych. Wtedy może się okazać, że karmiąc piersią będziesz musiała zrezygnować z niektórych produktów. Ustalenie na co dokładnie Twój szkrab jest uczulony to długa droga prób i błędów.
- oczyliście dalej zabronione jest spożywanie alkoholu bo przecież nieletni nie piją i nie palą papierosów.
- pamiętaj by się zdrowo odżywiać !

Po trzecie na spacer
Na świeżym powietrzu dziecku śpi się o wiele lepiej dlatego wychodźcie codziennie z niemowlakiem na spacer. I tu moja uwaga! Dziecko potrzebuje świeżego powietrza a takiego nie znajdziecie przechadzając się wzdłuż ulicy nawet jeśli oddalona jest ona od chodnika o kilka metrów. Zapraszam wszystkich rodziców z wózeczkami do lasów i parków, ostatecznie dozwolone są uliczki między blokami.

Co robić?
- wybrać sobie dobry wózek spacerowy bo żyjemy w kraju w którym nie dbają o tych co jeżdżą na wózkach i z wózkami !
- wiem, że czasami rodzicowi szkoda czasu na spacery kiedy pomyśli, że musi ugotować obiad lub ciekawy program leci w telewizji. Pamiętaj jednak iż robisz to dla swojego dziecka. Niech to będzie moment wyciszenia, kup sobie książkę albo nagraj ebooka lub lekcje obcego języka na mp3 lub telefon.


Po czwarte mów do dziecka
Kiedy dziecko nie śpi, nie je i nie jest na spacerze powinno słuchać jak do niego mówisz i śpiewasz. Dlaczego? Bo to jest właśnie moment kiedy bardzo intensywnie rozwija się jego słuch i wzrok. Maluszek osłuchuje się z mową ludzką i tworzy w swojej główce dźwięki typowe dla Waszego języka niezależnie czy jest nim polski, angielski czy chiński.

Co robić?
- dużo mówić do dziecka, śpiewać nawet jeśli fałszujesz, puszczać muzykę tylko pamiętać o umiarze! Nie za głośno, nie za często i nie za długo bo to może zmęczyć malca i spowodować, że będzie rozdrażniony.
- jeśli chcesz aby Twój szkrab w przyszłości biegle posługiwał się językiem obcym, możesz już teraz puszczać mu piosenki w tym języku. Ważne jest to, by dziecko słyszało mowę native speakerów czyli osób których dany język jest językiem ojczystym.

Powodzenia!

Autor: Magdalena Wolnik - Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-08-26 8:58
zaaz

spacer

http://www.brgfbdfv.pl
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.