„W przedszkolu naruszane są granice intymności dziecka.”

Taki mały brzdąc pomimo swojego młodego wieku potrafi się już wstydzić. Swoje potrzeby fizjologiczne woli załatwiać przy zamkniętych drzwiach.

W przedszkolu z zachowaniem intymności różnie bywa. Przeważnie w zamkach za względów bezpieczeństwa nie ma zamków, czasem nawet drzwi. Zdarza się, że dziecko zasłabnie lub spadnie z muszli klozetowej i rozbije sobie głowę. Jeśli drzwi są zamknięte na zamek personel nie ma jak wejść i pomóc dziecku. Inne dzieci mogą podglądać Twojego szkraba, czołgać się pod drzwiami, ciągnąć za klamkę. To wszystko stresuje malucha, który nie może w spokoju załatwić się.


Przedszkolaki lubią bawić się w pokazywanie sobie nawzajem swoich części intymnych. Jest to normalny etap rozwoju seksualnego, nie należy się tym zbytnio interesować, wypytywać dziecko bo nie potrzebnie je zestresujemy. Zdarza się jednak, że Twoje dziecko może być nagabywane przez inne dziecko. Celowo podglądane (czyli nie z chęci zrobienia psikusa) a z zamiarem podejrzenia części intymnych. Inny przedszkolak może zaczepiać dzieci, być nachalny. Takie zachowanie rówieśnika może przestraszyć lub być nie przyjemne dla dziecka. Jeśli chcesz dowiedzieć się czy ktoś zachowuje się względem Twojego dziecka w ten sposób, nie rób tego wprost. To delikatna sprawa i trzeba ją załatwić z dużym wyczuciem. Najpierw przygotuj grunt. Opowiedz, że każdy ma prawo do swojej intymności i nie musimy się zgadzać na coś czego nie lubimy, nie podoba nam się. Powiedz dziecku, przytaczając konkretne przykłady, że w takich sytuacjach ma prawo odmówić. Stwórz miłą, przyjazną atmosferę, bez pośpiechu i innych osób i wtedy dziecko powinno powiedzieć jeśli takie zajścia miały miejsce.

Jak temu zaradzić:
- Jeśli jakiś rówieśnik zaczepia Twoje dziecko nie denerwuj się i nie panikuj tylko poinformuj o wszystkim wychowawczynię. Poproś by obserwowała dzieci i wyeliminowała sytuacje kiedy coś takiego może mieć miejsce. Przeważnie to moment pójścia do toalety na mycie zębów lub przebieranie się do leżakowania – czyli takie chwile gdzie jest duży zamęt.

- Naucz swoje dziecko głośno, wyraźnie, stanowczo i z podniesionym czołem mówić NIE. Taka umiejętność zawsze się przyda. Możecie pobawić się w teatrzyk i potrenować różne scenki gdzie dziecko będzie mogło przećwiczyć odpowiedni sposób zachowania.

- Jeśli przedszkolak krępuje się załatwiać przy rówieśnikach bo mu przeszkadzają, poproś wychowawczynię aby porozmawiała o tym z dziećmi w grupie i zwracała uwagę podczas wizyt zbiorowych w toalecie. Możesz też poprosić, żeby nie puszczała do toalety innych dzieci wtedy kiedy jest tam Twoje dziecko.

- Kolejnym problematycznym momentem dla małego wstydzioszka jest przebieranie się przed i po leżakowaniu. I tu też możemy cos zdziałać. Powiedz wychowawczyni, że Twoje dziecko się wstydzi i poproś żeby w miarę możliwości dbała o jego intymność. Ubieraj dziecko w ubranko, które łatwiej zdejmować i zakładać. Potrenuj z dzieckiem samodzielne ubieranie. Dzięki temu maluch będzie się szybciej przebierał a rówieśnicy „mniej zobaczą”. Dobrym pomysłem jest też długa podkoszulka na ramiączka, której dziecko nie będzie musiało zdejmować, tylko na nią będzie zakładało piżamkę (musisz powiedzieć o tym personelowi).

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.