„Rówieśnicy nie chcą się bawić z Twoim dzieckiem.”

„Mamusiu, nikt w przedszkolu nie chcę się ze mną bawić” Jeśli Twoja pociecha zaskoczy Cię takim stwierdzeniem pewnie nie będziesz wiedział co zrobić.

Najpierw trzeba zapytać kto to jest ten „nikt”. Może Twoje dziecko pokłóciło się z ulubionym rówieśnikiem z grupy i on nie chce się już bawić z Twoją pociechą. Być może jakaś mała różnica zdań poróżniła dzieci w zabawie. Kiedyś dziewczynki w mojej grupie bawiły się we wróżki i strasznie się pokłóciły o to czy wróżka ma mówić „Fokus Pokus” czy „Czary Mary”. Po trzech dniach konflikt urósł do takich rozmiarów, że podzielił całą grupę. Jeśli Twoja pociecha pokłóciła się z rówieśnikiem i dlatego twierdzi, że nikt nie chce się z nią bawić nie masz czym się przejmować. Za dzień lub dwa wszystko wróci do normy. Gorzej jeśli rzeczywiście nikt nie chce się z Twoją pociechą bawić. To już jest problem któremu warto poświęcić więcej czasu. Ciężko jest przytoczyć wszystkie powody które mogą być przyczyną niechęci rówieśników dlatego najlepiej uderzyć do źródła czyli do wychowawczyni. Ona zna swoją grupę najlepiej i ona Ci podpowie. Widzi reakcje dzieci, słyszy co mówią między sobą, jak reagują w pewnych sytuacjach. Tylko się nie denerwuj i nie obruszaj jeśli przyczyna okaże się Twoją winą. Czasem tak gonimy za pieniądzem, żeby móc utrzymać rodzinę, że nie zauważamy pewnych, oczywistych dla innych rzeczy.

Przykładowe powody, dlaczego inne dzieci nie chcą się bawić z Twoją pociechą:
- inny kolor skóry, rasa, język którym dziecko się posługuje
- problemy z higieną (nie umyte włosy, brudne ubranko, dziurawe skarpetki)
- złe zachowanie dziecka (przedszkolak nie potrafi dostosować się do niepisanych reguł panujących w grupie, łamie zasady podczas zabaw, przeszkadza rówieśnikom, burzy ich budowle, zabiera zabawki.)
- jest nowy w grupie i nie potrafi podejść i poznać się z innymi dziećmi

Jak temu zaradzić:
-
W pierwszej kolejności porozmawiaj z wychowawczynią, dowiesz się czy to chwilowy problem czy poważna sprawa.

- Jeśli to mała kłótnia z rówieśnikami postaraj się ją jakoś załagodzić. Wytłumacz dziecku, że takie różnice zdań będą się w jego życiu często zdarzać. Zacznij je uczyć trudnej sztuki „dogadywania” się z ludźmi.

- Naucz dziecko, że nie zawsze ono ma racje i nie trzeba się upierać przy swoim tylko wypracować kompromis. Raz Jaś prowadzi zabawę a raz TY.

- Gdyby powodem odrzucenia przez rówieśników było złe zachowanie Twojego szkraba, musisz nauczyć go przestrzegać zasad, dzielić się z innymi dziećmi, bardziej kontrolować swoje postępowanie, zwracać uwagę na potrzeby innych. Pokarz dziecku, że zabawa nie musi polegać na popychaniu, wyrywaniu i niszczeniu ale może przebiegać w zgodzie.

- Dbaj o higienę malucha. Mimo że przedszkolaki mają mało lat, już wiedzą, że brudne ubranko i dziurawe skarpetki to coś negatywnego.

- Jeśli Twoje dziecko różni się wyglądem od innych dzieci i to jest powód odrzucenia koniecznie poproś wychowawczynię, żeby porozmawiała o różnicach i tolerancji z dziećmi w grupie. Ludzie odrzucają czasem to co jest inne, nowe, nie zrozumiałe. Może niech na takie zajęcia Twoja pociecha przyniesie rzeczy związane z Waszym krajem. A może sam będziesz mógł opowiedzieć dzieciom o miejscu z którego pochodzicie, pokazać zdjęcia, film,

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 1.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-04-07 21:16
Brt

Odnosnie artykulu

Artykul mierniutki, napisane maksymalnie po lebkach. Przeciez na ten temat mozna encyklopedie napisac. Autor nawet tego nie zasugerowal. Druga sprawa.. odsyla pani rodzicow do wychowawcy. A co zrobic gdy wychowawca jest do bani i nic go nie interesuje? Kolejna sprawa, napisz odpowiedz na pytanie bo jej nie ma, czyli konkretnie co maja robic rodzice gdy ich dzieci maja ten problem
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.