Naucz dziecko dbać o zasoby naturalne

Codziennie korzystamy z zasobów naturalnych naszej planety. O zagrożeniach związanych i ich nadmierną eksploatacją czy kończącymi się pokładami alarmują już nie tylko ekolodzy, lecz również firmy i instytucje przyczyniające się do ich eksploatacji. Na szczęście dbałość o zasoby naturalne może wyrobić w sobie każdy, również Ty i Twoje dziecko. Chcesz dowiedzieć się jak możesz chronić zasoby naturalne i nauczyć tego dziecko? Przeczytaj ten artykuł!

Chętniej dbamy o to co znamy i co jest nam potrzebne. Wyjaśnij więc dziecku, że zasoby naturalne przyrody to elementy środowiska dzięki którym możliwe jest życie człowieka i funkcjonowanie gospodarki. Zaliczamy do nich: gleby, surowce mineralne, wody, lasy, łąki i zwierzęta. A dzielimy je na: niewyczerpalne i wyczerpalne, te z kolei na odnawialne (żywe zasoby przyrody, takie jak: rośliny i zwierzęta) i nieodnawialne (surowce mineralne, gleby). Podkreśl, że jedynym sposobem ich ochrony jest racjonalne, czyli oszczędne i rozsądne użytkowanie.

Powietrze

Powietrze jest niezbędne do życia wszystkim organizmom. Niestety zatruwane jest przez ciągłą emisję gazów, spalin i pyłów. Opowiedz dziecku, że najważniejsze dla zachowania czystości powietrza jest zmniejszenie ilości spalin i ochrona jego naturalnych filtrów - lasów. Jeśli macie taką możliwość, w ramach dbałości o czystość powietrza, wspólnie posadźcie drzewo lub chociaż kilka kwiatków. Warto również byście na co dzień zrezygnowali z samochodu na rzecz komunikacji miejskiej, a jeszcze lepiej roweru czy spaceru - zmniejszycie dzięki temu emisję spalin i zadbacie o czystość powietrza.

Woda

Woda, tak jak powietrze, jest nam absolutnie niezbędna do życia. By nigdy nam jej nie zabrakło musimy pamiętać o jej oszczędnym używaniu. By pomóc chronić, zasoby wody naucz dziecko dobrze dokręcać kurki, wytłumacz, że będąc nad wodą (rzeka, jezioro, morze) nie wolno śmiecić, myc samochodu, czy kąpać psa, i że absolutnie niedozwolone jest załatwianie potrzeb fizjologicznych w wodzie.

Ziemia

Objaśnij dziecku, że niszczenie gleb związane jest z ich wyjaławianiem i zatruwaniem. Jako główne przyczyny wskaż: niszczenie roślin, nieprawidłową uprawę ziemi, zaśmiecanie i kwaśne deszcze. Wytłumacz dziecku, że jeśli gleba jest zniszczona, to prawdopodobnie nic na niej nie urośnie, a nawet jeśli to nie będzie się nadawało do wykorzystania przez ludzi - np. że warzywa i owoce będą skażone, więc nie będzie można ich jeść. O stan gleby wspólnie możecie zadbać poprzez stworzenie domowego kompostownika i segregację śmieci. Doskonałym pomysłem będzie też założenie przydomowego ogródka, w którym bez użycia szkodliwych zarówno dla gleby, jak i dla nas, chemikaliów możesz razem z dzieckiem uprawiać warzywa.

Surowce mineralne

Potrzebne nam na co dzień surowce mineralne to m.in.: paliwa kopalne, ropa naftowa i metale. Jedyną formą ochrony tych zasobów jest zmniejszenie tempa ich zużycia. Wytłumacz dziecku, że rezygnując z codziennej jazdy samochodem nie tylko zmniejszacie zanieczyszczenie powietrza, lecz równocześnie oszczędzacie złoża ropy naftowej. Dbałość o surowce mineralne wykażecie też, segregując śmieci. Dzięki możliwości powtórnego wykorzystania metalu i szkła, zmniejsza się zapotrzebowanie na surowce pierwotne - krzem, aluminium, żelazo, a tym samym ich wydobycie.

Rośliny i zwierzęta


Do zasobów przyrody zaliczamy również organizmy żywe. Naucz dziecko poszanowania przyrody. W trakcie spaceru po lesie, parku, czy zabawy na łące, wytłumacz mu, że są to miejsca w których absolutnie nie wolno śmiecić, i to nie tylko ze względu na estetykę, a dla bezpieczeństwa żyjących tam zwierząt i roślin. Wytłumacz, że pająk, mrówka, gąsienica, żaba i żuczek, choć może nie najładniejsze, w przyrodzie spełniają określone funkcje, są potrzebne i nie wolno ich zabijać czy krzywdzić. Zwróć też uwagę, by dziecko nie deptało i nie zrywało roślin. Naucz szkraba podziwiać je w ich naturalnym środowisko, a nie w wazonie w którym szybko umrą.

W trakcie wizyty w lesie, przypomnij dziecku jak ważny dla jego ochrony jest recykling papieru, którego powtórne wykorzystanie pozwala uratować wiele drzew przed ścięciem.

Dbać o zasoby naturalne można w różnorodny sposób. Wszystko zależy od Waszych możliwości, inwencji i zaangażowania. Nie musicie przeprowadzać rewolucji życiu i radykalnie zmieniać przyzwyczajeń. Tak naprawdę przed podjęciem określonych działań, wystarczy tylko chwila refleksji, „czy można to zrobić tak by było przyjaźniej dla środowiska?”. Warto, dzięki temu ochronimy dla przyszłych pokoleń choć część zasobów naturalnych.

Autor: Natalia PożogaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.