„Dlaczego dzieci uciekają z domu?”

Większość zaginionych dzieci to nie te najmłodsze, chociaż ich wiek stale się obniża. Co roku kilka tysięcy nastolatków ucieka z domów. Dlaczego tak się dzieje?

Młodzi ludzie najczęściej uciekają z domów, bo jest im źle, nie odnajdują się już w dotychczasowych relacjach rodzinnych.   W okresie dojrzewania autorytet rodziców i nauczycieli zdecydowanie maleje, ważna zaś staje się opinia rówieśników. Przeważnie pod ich namową decydują się na taki krok. Okres wakacyjny sprzyja zjawisku. Łatwiej jest znaleźć coś do jedzenia, przenocować w namiocie czy na plaży.

Dlaczego dzieci uciekają?
Młodzi ludzie domagając się traktowania ich jak dorosłych, rodzice nie pozwalają na usamodzielnianie się, na własne zdanie i przejawy indywidualności. Złość na rodziców przybiera na sile gdy są zbyt rygorystyczni gdy nie respektują potrzeb dziecka. Dziecko, nastolatek w takiej rodzinie czuje się zniewolone, usidlone. Ma ochotę poczuć się niezależny i wolny. Uważa, że tylko ucieczka może mu to dać.

Niekiedy dzieci uciekają przed problemami. Od problemów w szkole, od biedy, od przemocy w rodzinie, od kłótni. Uciekają te dzieci, które nie mają wsparcia w rówieśnikach lub nie maja kogo poprosić o pomoc. Problem nie dotyczy tylko dzieci z tzw. rodzin patologicznych. Dzieci z dobrych domów uciekają tak samo często. Rodzice, którzy akceptują swoje dziecko warunkowo i tylko wtedy gdy wszystko wychodzi jest dobre, też mogą spodziewać się, że i ono pomyśli o ucieczce. Dzieci uciekają od niepowodzeń, ze strachu i  z ciekawości świata.

Okres letnich wakacji, jest tym czasem w którym ucieczki zdarzają się nader często. Powodem ucieczek mogą być kłopoty w szkole. Młodzież po otrzymaniu świadectw na zakończenie roku w obawie przed kara za wyniki w nauce, podejmuje decyzje o ucieczce. Również brawura i chęć popisania się przed kolegami, to kolejny powód wyjazdów poza dom. Kłopoty rodzinne i zawody miłosne, jak również forma protestu.

Przebywanie ‘na gigancie’ w miesiącach letnich daje większe możliwości znalezienie noclegu i pożywienia. Ich łupem padają warzywa i owoce z ogródków działkowych. Podczas wakacji znacznie łatwiej nawiązuje się tez kontakty z rówieśnikami, łatwiej ukrywa się przed policją.

Dlatego bardzo ważne jest byś rozmawiał ze swoim dzieckiem, przestrzegał je przed niebezpieczeństwami jakie czyhają kiedy będą pozbawione opieki dorosłych.

Co robić by dzieci nie wagarowały?
-
obserwuj swoje dziecko, dowiedz się z kim się zadaje, poznaj jego znajomych,
- chodź regularnie na wywiadówki do szkoły, rozmawiaj z nauczycielami,
- postaraj się by dziecko nie było świadkiem ewentualnych kłótni między Tobą a partnerem,
- nie rób dziecku awantur, nie krzycz na nie bo to i tak nie odniesie skutku a tylko zrazi do Ciebie,
- pomagaj dziecku rozwiązywać problemy, niektóre z nich choć Tobie wydają się błahe mogą, przerosnąć wytrzymałość psychiczną dziecka,
- nie stawaj mu wygórowanych wymagań,
- w miarę dorastania dawaj mu więcej swobody (w granicach rozsądku),
- pamiętaj, że każdy ma prawo do swojej prywatności, nie czytaj korespondencji mailowej dziecka, sms’ów w komórce.

 



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.