Ciekawostki o Francji

Jeśli Twoje dziecko uczy sie języka francuskiego warto oprócz wbijania mu do głowy obco brzmiacych słówek, opowiedziec mu cos ciekawego o Francji i jej mieszkańcach. Przybliży to maluchowi kraj do którego zapewne kiedyś pojedzie.

Czy wiesz że...? Kraj (Pays)

- Francja, a właściwie Republika Francuska, jest drugim co do wielkości krajem w Europie. Na jej powierzchnię ( 675 tys. km2) składa się część metropolitarna, leżąca w Europie Zachodniej oraz terytoria zamorskie na innych kontynentach.

- Główną jednostką administracyjną Francji są regiony. Jest ich 22: Akwitania, Alzacja, Bretania, Burgundia, Centralny, Franche-Comté, Île-de-France, Korsyka, Langwedocja-Roussillon, Limousin, Lotaryngia, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Dolna Normandia, Górna Normandia, Owernia, Pays de la Loire, Pikardia, Poitou-Charentes, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Rodan-Alpy i Szampania-Ardeny.

- Najważniejszą dewizą francuską jest hasło Liberté, Égalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo).

Czy wiesz że...? Kuchnia (Cuisine)

- We Francji  przerwa na tzw. drugie śniadanie jest niemal świętością. Nie ma co liczyć, że w tym czasie uda nam się cokolwiek załatwić  w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje.

- Prawdziwymi przysmakami są we Francji żabie udka i ślimaki. Specjalnością Francji są sery- jest ich 365 gatunków (czy to przypadek, że tyle jest dni w roku?). Charakterystyczne są też crepes – czyli naleśniki francuskie. Istnieją nawet kawiarnie, serwujące wyłącznie naleśniki, z różnymi dodatkami.

- Francja jest  największym producentem wina na świecie. Najbardziej znane są z tego regiony to: Burgundia, Bordeaux, Szampania, Prowansja i Alzacja.

Czy wiesz że...? Turystyka (Tourisme)

- W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.

- We Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 m.

- Na granicy Francji z Włochami wznosi się najwyższy szczyt w Europie– Mont Blanc(4807m n.p.m.).

- Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Rocznie odwiedza ją prawie 100 mln turystów.

- W każdym francuskim mieście mieści się biuro informacji turystycznej.

- We Francji coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii i zabytków, amatorzy górskich sportów jak i słodkiego lenistwa nad morzem.

- Francuskie sanktuarium w Lourdes jest miejscem pielgrzymek Chrześcijan z całego świata.

- Francuzi na ogół nie lubią języków obcych, wielu z nich wyznaje zasadę, że przyjeżdżając do ich kraju należy znać ich język. Wybierając się do Francji najlepiej zaopatrzyć się w słowniczek i rozmówki.

- Francja połączona jest z Wielką Brytanią Eurotunelem.

- Francja ma najbardziej rozbudowaną siec kolejową w Europie Zachodniej. Jej wizytówką są pociągi TGV które podróżują z prędkością nawet 320 km/h.

Czy wiesz że...? Obyczaje (Mśurs)

- Francuzi kochają zwierzęta domowe. Połowa z nich ma w domu przynajmniej jedno zwierzę.

- W dobrym guście jest trzymanie dłoni na stole podczas spożywania posiłku w miejscu publicznym.

- Francuzi bardzo rygorystycznie,  przestrzegają przepisów ruchu drogowego, szczególnie tych dotyczących prędkości. Za ich złamanie grozi wysoka kara pieniężna.

Autor: AtelierTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2010-05-24 16:54
Tolerancja_12

nawet ok;)

nawet soko... troche się dowiediałam o Francjii. Takie coś powinno być o każdym aństwie;)


2010-11-09 20:32
conis

przyjemna nauka

Owszem to działa w każdym języku :) Ciekawostki zawsze sprawiają, że trudne rzeczy łatwiej wchodzą nam do głowy tak samo jak ucząc się przez zabawę. Ostatnio szukając dobrego kursu trafiłam na szkołę języka francuskiego l'atelier de français gdzie są na przykład warsztaty teatralne lub kulturowe, zapewne uczyć się roli łatwiej przychodzi zapamiętywanie nowych słówek czy zwrotów niż przy zwykłej nauce.
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.