"Gry internetowe czyli co robi Twoje dziecko przy komputerze – PLEMIONA”

Plemiona to darmowa strategiczna gra przeglądarkowa, która została przetłumaczona na wiele języków i dostępna jest dla graczy na całym świecie w wersji angielskiej. Istnieje również polska wersja gry i cieszy się ona od kilku lat niesłabnącą popularnością dzieci i młodzieży.

Aby Twoje dziecko mogło zagrać, wystarczy, że się zaloguje na którymś ze światów i ustali swój login chroniony hasłem. Gra jest niezwykle prosta i z równym powodzeniem grają w nią dzieci jak i dorośli. Opiera się na rozwijaniu wioski otrzymanej na wstępie oraz podbijaniu nowych wiosek od innych graczy. W każdej z wiosek gracz na dostępne surowce służące do rozbudowywania budynków – drewno, glinę, żelazo. Dzięki tym surowcom rozwijamy swoje wojska, służące do najazdów oraz przejmowania wiosek innych graczy. Rozbudowa wioski polega na podnoszeniu poziomów budynków, dzięki którym ilość wydobywanych surowców wzrasta a gracz może rozwijać wioskę szybciej.

Gracze dołączają się do plemion, w którym wspólnie prowadzą politykę z innymi plemionami. Między plemionami mogą być zawarte sojusze, pakty o nieagresji, oraz wojny. Gracz przegrywa, gdy straci wszystkie swoje wioski, musi wtedy zacząć grę od początku.

W grze występuje dwanaście rodzajów jednostek. Są one rekrutowane w koszarach, stajni, warsztacie, pałacu i w piedestale (niedostępny w starym stylu gry). Wyjątek stanowią łucznicy, łucznicy na koniu i rycerze, którzy nie występują w starym stylu.

Na każdym ze światów występują wioski opuszczone, tak zwane wioski barbarzyńskie, wioski te samoczynnie rozbudowują swoje budynki, oraz badają technologie. W tym celu nie zostają zużyte żadne surowce. Badania oraz rozbudowa budynków zależna jest od wielkości spichlerza. Wioski opuszczone każdy z graczy może napadać oraz przejmować. Bardzo często gdy zostaną rozbudowane do dużej ilości punktów zostają one przejmowane przez innych graczy.

Obok wiosek barbarzyńskich występują również osady koczowników. Osada koczowników to opuszczona wioska, która od samego początku jest losowo rozmieszczona na mapie i od początku nie posiada właściciela. Wioski koczownicze posiadają funkcje dzięki, którym gracze mogą szybciej szkolić jednostki w stajni, koszarach, warsztacie. Niektóre z nich maja większą produkcje surowców. Takie wioski można podbijać dokładnie tak samo jak każdą inną wioskę. Wyróżniają się graficznie od innych wiosek , są otoczone na mapie jasną obwódką można z zewnątrz rozpoznać, którą z dodatkowych funkcji posiadają.

Plusy

Plemiona są grą strategiczną. Uczą planowania działań z wyprzedzeniem, logicznego myślenia., samodyscypliny oraz gospodarowania czasem. W grze duży nacisk kładzie się na dyplomacje, dzięki czemu gracze uczą się komunikacji, współdziałania, sztuki kompromisów.

Minusy

Choć Plemiona teoretycznie są grą bezpłatną, istnieje jednak możliwość zakupu do swojego konta Konta Premium, dzięki niemu gracze mają szereg ułatwień, których nie ma w zwykłym koncie. Istnieje np. możliwość dodania więcej budynków w kolejce budowy, bardziej rozbudowana mapa oraz postępy w budowie, rekrutacji wojska i badaniach mogą być sprawdzane w przeglądzie wioski i nie trzeba tego robić w placu za każdym razem.

Plemiona to gra, która dzieje się w czasie rzeczywistym, każdy budynek, wytworzenie kolejnej jednostki w stajni czy koszarach zajmuje określoną ilość czasu i nie da się tego przyspieszyć, istnieje więc ryzyko, że Twoje dziecko będzie spędzało większość swojego wolnego czasu przed komputerem. Więc jeśli twoje dziecko jest bardzo aktywnym graczem może mieć problemy z realizacją zwykłych zadań, koncentracją, może wykazywać oznaki niedospania i zmęczenia.

Autor: Justyna AntkowiakTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.

2009-09-14 22:02
T_

grałem

grałem w podobną grę, ogame, byłem w czołówce serwera, miałem 19 lat, budziłem się w nocy aby zobaczyć czy nikt mnie nie atakuje, czy statki dotarły do wyznaczonego punktu, lub włączyć budowe kolejnego budynku, gry strategiczne czasu rzeczywistego działają 24/7 a włączenei urlopu to "strata czasu w grze", postanowiłem sprzedać konto, jednak admini doszli do tego i zablokowali mi konto, poczułem złość, a zaraz ulge, od kilku miesiecy nie spałem tak dobrze, jak się obudziłem w nocy, przerwóciłem się na drug bok, juz nie wstawałem aby sprawdzić co się dzieje z moim kontem .... ps. admin zablokował jak na allegro było 150 zł i 3 dni do konca


2009-09-16 8:36
tereska

ogame

Też grałam w ogame. To było straszne, przestałam nawet chodzić na studia tak mnie wciągnęło, jedyne osoby z jakimi rozmawiałam to te z sojuszu. Długo to trwało aż pewnego dnia spalił mi się komp, nie miałam jak sprawdzić co dzieje się z moja flotą i mi nagle przeszło, też poczułam ulgę, wyszłam z domu, spotkałam się ze starymi znajomymi, uff...


2009-11-21 13:57
surikati

gram

takie gry są fajne jesli podchodzi sie do nich na luzie, loguje sie raz dziennie zeby zobaczyc do nowego, cos dobudowac i wychodze. Najwazniejsza jest zasada: Uzalazniaj gre od wolnego czasu, a nie czas od gry! Wtedy bedziesz cieszyc sie z grania.


2010-02-25 14:07
???

plemiona [1]

ja gram non stop. zalogowany jestem 24/7 nawet na noc nie wylaczam kompa bo jak sie przebudze to sprawdzam co sie dzieje. Uzalezniony jestem?


2010-10-05 13:41
hiszpanek

plemiona

uzależniony?? jesteś psycholem..


2010-10-14 16:25
sdfhs

Tekst

Tekst ten opisuje grę czysto teoretycznie, realia są zupełnie inne, często pozytywnie zaskakujące.


2010-12-30 20:13
==Anonim==

Ja w czasie wolnym...

Ja w czasie wolnym siadam do plemion, mam 13 lat, a i tak od miesiąca mam 873 punkty i 1988 miejsce z ponad 10.000 graczy.
Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.