Jak Zostać Prawnikiem?

Chyba każdy młody człowiek fascynował się kiedyś serialami takimi jak „Ally McBeal” czy „Kancelaria adwokacka”, które opowiadały o perypetiach prawników. Fascynujące sprawy, szukanie dowodów, popisy oratorskie na sądowej sali…a na koniec wygrana i wielka satysfakcja. Co zrobić, by zostać prawnikiem?

Aby zostać prawnikiem potrzebne są studia. Jest to zawód zaufania publicznego, dlatego też na działalność adwokacką potrzebne są odpowiednie dokumenty potwierdzające znajomość prawa oraz procedur.


Droga do adwokatury jest długa i wyboista. Sama nauka trwa prawie 10lat, na dodatek nie jest to łatwa edukacja. Dużo rzeczy do zapamiętania i po prostu wkucia. Trzeba znać dobrze prawo, więc o ile nie interesujesz się zbytnio jego zawiłościami, lepiej odpuść. Studia wyglądają tak: najpierw należy zaliczyć 5 lat do nauki i zdać egzamin na aplikację. Kolejny krok to 4lata aplikacji kończące się egzaminem adwokackim. Później lub w międzyczasie praktyki, które zajmują troszkę czasu i nie zawsze są płatne.

Pozostałe zawody prawnicze mają się podobnie. Przykładowo notariusz musi studiować 5 lat, by zdać egzamin na aplikację. Później 3 lata aplikacji i na końcu 4 lata bycia asesorem.

Jak mówią studenci najgorzej jest z samym egzaminem. Jego zdawalność w zeszłym roku to 13% w skali kraju. Jeśli uważasz jednak, że nauka to dla Ciebie nie przeszkoda, zobacz co wiąże się z zawodem prawnika.

Autor: Iwona MincewiczTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.6 z 5. 30 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.