Gry internetowe czyli co robi Twoje dziecko przy komputerze – "Menelgame"

W Internecie jest wiele gier internetowych. W jedną z nich lub w kilka naraz może grać Twoje dziecko. Warto więc dowiedzieć się, na czym każda z nich polega. Jakie są jej plusy, a jakie minusy. Może dzięki temu zrozumiesz dziwne zachowanie Twojej pociechy albo wykorzystasz tę wiedzę do nawiązania utraconego kontaktu.

Menelgame czyli zostań warszawskim menelem jest kolejną grą internetową w którą może grać Twoje dziecko. Aby rozpocząć grę należy wejść na stronę startową i założyć sobie konto. Link aktywacyjny zostaje wysłany na podany adres mailowy, klikając na niego tworzymy profil własnego menela.

Gra polega na wyszkoleniu  swojego menela na coraz to wyższe poziomy umiejętności pozwalających mu na utrzymanie się przy życiu, np. walka, obrona, zręczność – nie mają pułapu maksymalnego. Menel musi się z czegoś utrzymywać, oczywiście robi to dzięki zbieraniu puszek lub gracz wysyła specjalny link (właściwy dla każdego menela) tzw. link do datków. Po wejściu w link przez inne osoby gracz otrzymuje wirtualne pieniądze, które może przeznaczyć na szkolenie umiejętności:

  • muzyka;
  • kontakty towarzyskie;
  • koncentracja;
  • kieszonkowiec;
  • mowa;
  • poziom edukacji.

Im wyższy poziom powyższych zdolności tym większa zdolność do zarabiania i dostawania datków. Menel zawsze musi być pod wpływem alkoholu, dzięki temu szybciej osiąga wyższe poziomy danej umiejętności. Nie może jednak przesadzić z procentami gdyż wyląduje w szpitalu gdzie, jeżeli nie ma wykupionego ubezpieczenia musi zapłacić za płukanie żołądka. Na menela mogą napaść inni gracze, menele. Jeżeli walka zostanie przegrana zostaje utracona pewna część punktów oraz pieniędzy.

Menel game jest grą typu RTS czyli czas toczy się w nim tak jak realnie. Nie można zastopować gry czy czegoś przyspieszyć. Menelem trzeba się „opiekować” czyli co jakiś czas zaglądać do niego, dbać o odpowiedni poziom alkoholu we krwi i ustawiać szkolenia.

Plusy
Dzięki tej grze młody człowiek poznaje nazwy i umiejscowienie ważniejszych warszawskich dzielnic. Być może są inne plusy jednak kilka osób z którymi rozmawiałam o tej grze nie potrafiły mi ich wskazać.

Minusy
Niestety jest ich zdecydowanie więcej niż plusów. Gra polega na piciu alkoholu, żebraniu, walkach i napadaniu na różne miejsca. W prawdzie to tylko wirtualne czynności jednak nadal moralnie wątpliwe. Menel może zarabiać zbierając puszki lub napadając na automaty z gumą, sklepy bądź bank. Ponieważ czas w grze toczy się tak jak realny, początkowo gracz musi często logować się na swój profil i „doglądać” menela. Może to prowadzić do zaburzenia normalnego funkcjonowania bo Twoje dziecko będzie musiało wstać w nocy i ustawić następne szkolenie.

Jak zniechęcić dziecko do grania? Nie licz na łatwy i szybki sposób, bo taki nie istnieje. Żadne zabranianie wprost, moim zdaniem nie poskutkuje. Powinieneś najpierw zainteresować się grą, rozmawiać o niej z dzieckiem, troszkę nawet w niej uczestniczyć a później dawkować dziecku negatywne opinię na jej temat, wskazywać co Twój syn traci. Mniej czasu na inne przyjemności, przebywanie z rówieśnikami itd. Możesz też delikatnie zasugerować, że po wnikliwym poznaniu tej gry jesteś jej przeciwny. Dzieciom na ogół słuchają nas dorosłych gdy mówimy o swojej opini a nie moralizujemy.

Autor: Magdalena Wolnik, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.