„Dyscyplina”

Przeważnie, gdy słyszymy słowo DYSCYPLINA aż ciarki przechodzą nam po plecach. Tymczasem umiejętnie stosowana w wychowaniu dzieci może zdziałać wiele dobrego.


Dyscyplina kojarzy się nam z rygorem, podporządkowaniem i karnością. Stosuje się ją w wojsku, co oczywiste, ale, o czym niewielu sobie zdaje sprawę firm i dużych koncernów również ją posiadają. Wszystkie te procedury, reguły i wewnętrzne zasady są niczym innym jak dyscypliną. Skoro jest obecna dookoła nas może nie jest taka zła, może warto ją wprowadzić i stosować wychowując dzieci?!

Dlaczego?
Jak wspomniałam wcześniej świat jest pełen różnych zasad i reguł, które maluch a później dorosły już człowiek będzie musiał przestrzegać. Dziecku uczonemu od maleńkości posłuszeństwa i karności łatwiej będzie się podporządkować zasadom obowiązującym w szkole a później w pracy.

Ponadto zachowując równowagę między miłością a dyscypliną dajemy dziecku instrukcję obsługi jak żyć w społeczeństwie, jak pracować, uczyć się, zawierać przyjaźnie. Dziecku, które wie jak należy postępować żyje się łatwiej. Jest spostrzegany przez innych, jako sympatyczny, dobrze wychowany młody człowiek a im sam zainteresowany odczuwa większą satysfakcję z kontaktów z rówieśnikami.

Konsekwentnie stosując dyscyplinę wobec dziecka dajemy mu poczucie bezpieczeństwa emocjonalnego. To dziwnie brzmi, ale dzieję się tak z dwóch powodów. Po pierwsze, obdarzasz dziecko swoją uwagą, ono czuje Twoją obecność. Nie ma nic gorszego dla małego człowieka niż rodzic, który się nim nie zajmuje. Przyprowadza tylko z przedszkola lub szkoły włącza sobie telewizor i rób, co chcesz bylebyś był cicho. Po drugie, do prawidłowego rozwoju emocjonalnego dzieci potrzebują by ich świat był uporządkowany i przewidywalny a to zapewnia im właśnie dyscyplina. Dzięki temu dziecko wie, że może jeść tylko przy stole, nie wolno bekać, w domu zmienia się buty a kolacja jest zawsze o tej samej porze.

Dzieciom, które nie są wychowywane w dyscyplinie będzie trudniej wejść w dorosłe życie. Prędzej czy później każdy musi nauczyć się pewnych zasad. Łatwiej nauczyć się ich w dzieciństwie niż w późniejszym wieku, kiedy to mamy już swoje nawyki. Taka nauka bywa też boleśniejsza i gorsza w skutkach. Może się okazać, że Twoje dziecko w przyszłości nie będzie potrafiło podporządkować się wymaganiom szefa lub zachowywać w sposób akceptowany społecznie, przez co będzie miało problem ze znalezieniem partnera lub utrzymaniem związku.

Ci, u których była dyscyplina w domu potrafią narzucić sobie samodyscyplinę. By osiągnąć sukces w życiu osobistym i na polu zawodowym taka umiejętność jest na wagę złota. Co z tego, że dziecko jest dobrze wykształcone jak nie potrafi się zmobilizować do pracy, dotrzymać terminów, itd.?!

Jak wprowadzić dyscyplinę?
- Jeśli masz już kilkuletnie i starsze dziecko wprowadzaj zasady małymi kroczkami, jeśli zrobisz wszystko naraz wprowadzisz tylko zamęt a i samemu będzie Ci ciężko wszystkiego dopilnować.
- Zasady wprowadzone przez Was muszą być przestrzegane przez Mamę jak i Tatę, żeby uniknąć nieporozumień ustalcie wcześniej, według jakich reguł i wartości chcecie wychowywać dzieci. Ważne by obydwie strony rozumiały zasadność danych reguł.
- Dla pewności spiszcie to, co ustaliliście.
- Musisz być konsekwentny jednak pamiętaj, że dyscyplina to narzędzie a nie cel, ponadto stosuje się ją dla dobra dziecka a nie przeciwko niemu.
- Zachowaj równowagę między miłością a dyscypliną.
- Stosuj ją odpowiednio do wieku dziecka.


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.3 z 5. 3 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.