DAS WEIHNACHTEN, czyli jak w Niemczech obchodzi się Święta Bożego Narodzenia

Święta Bożego Narodzenia (das Weihnachten) u naszych zachodnich sąsiadów to, tak jak u nas, najważniejsze i najbardziej rodzinne Święta w roku. Przygotowania do nich zaczynają się już cztery tygodnie wcześniej, w pierwszą niedzielę adwentu. Adwent (der Advent) jest dla Niemców czasem radości i oczekiwania. W wielu niemieckich miastach w jego czasie odbywają się wesołe kiermasze bożonarodzeniowe (Der Weihnachtsmarkt ). Można na nich kupić choinkę (der Weihnachtsbaum), ozdoby świąteczne (der Christbaumschmuck), zabawki (die Spielwaren) i słodycze (die Sβigkeiten). Rozbrzmiewają kolędy (die Weihnachtslieder), unosi się zapach prażonych migdałów i piernika, a migoczące lampki oświetlają pięknie przystrojone stragany. Na każdym kiermaszu przygotowane są też atrakcje dla najmłodszych, zabawy, loterie i gry oraz najważniejsze- niecierpliwie wyczekiwane spotkania i rozmowy z Mikołajem.

Dzieci, pierwszego dnia grudnia otrzymują kolorowe, pięknie zdobione kalendarze adwentowe (der Adventskalender) w kształcie domku z dwudziestoma czterema okienkami i jednymi, małymi drzwiczkami. Każdego dnia adwentu otwierają jedno okienko zawierające niespodziankę- najczęściej słodycze, krótkie wierszyki albo małe krajobrazy zimowe. Drzwi do domku otwierane są już w Wigilię i ukazują szopkę z dzieciątkiem Jezus i świętą rodziną.

W większości domów można spotkać też tzw.: Adventskranz - adwentowe wianki zrobione z gałązek jodły lub świerku przystrojone fioletowymi wstążkami i czterema świeczkami. Zieleń jodły symbolizuje w nich nadzieję, fiolet- refleksję nad przeszłością, a świeczki- światłość. W każdą niedzielę w trakcie uroczystej kolacji zapala się jedną świecę, a gdy palą się wszystkie cztery, to znak że przyszło Boże Narodzenie.

Święta Bożego Narodzenia trwają tradycyjnie trzy dni. W pierwszym i drugim ich dniu, popołudniu wielu ludzi udaje się do kościoła na świąteczne msze. Same Święta Bożego Narodzenia obchodzone są w Niemczech tradycyjnie w domu, w gronie rodziny lub najbliższych przyjaciół. W Wigilię (Heiliger Abend), bliscy, bez dzielenia się opłatkiem, składają sobie życzenia świąteczne posługując się zwrotami „Frohe Weihnachten” lub „Fröhliche Weihnachten” co oznacza: „Wesołych Świąt”. Warto wiedzieć, że to właśnie z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki. Drzewko bożonarodzeniowe (der Weichnachtsbaum) pojawiło się w Nadrenii na przełomie XV i XVI w. jako symboliczne Drzewo Życia, które stało się dostępne dla ludzi w momencie narodzin Chrystusa. Gdy w Wigilię na choince zapalą się świece, znaczy to że rozpoczyna się gwiazdka (Bescherung).

Stałym punktem niemieckich Świąt Bożego Narodzenia jest rodzinne muzykowanie i śpiewanie kolęd, wśród których znajduje się jedna z najsłynniejszych, znana i u nas, ”Stille Nacht, Heilige Nacht!”. W niemieckich domach czas kolacji i prezentów oznajmia dzwoniący po południu dzwoneczek. W wigilijny wieczór niemieckie dzieci otrzymują barwne talerze, zdobione motywami bożonarodzeniowymi, na których układa się świeże i suszone owoce, orzechy oraz słodycze – najczęściej własnej roboty pierniki i marcepany. Pod talerzami gospodyni umieszcza drobne pieniążki dla zapewnienia dostatku w nadchodzącym roku. Na stołach wigilijnych króluje sałatka kartoflana, różnego rodzaju pieczona kiełbasa i potrawy z kapusty kiszonej. Post nie obowiązuje, ale przesądy są jak i u nas. Podczas kolacji nie wolno nikomu wstać od stołu, bo to przynosi pecha!

Wielkie biesiadowanie, w Niemczech rozpoczyna się dopiero w pierwszy dzień świąt. Najbardziej uroczystym momentem niemieckiego Bożego Narodzenia jest świąteczny obiad którego obowiązkowym elementem jest pieczona gęś (die Gans). Po obiedzie rozpakowuje się ułożone na stole lub znajdujące się w butach wystawionych dzień wcześniej przed drzwi domów prezenty (die Geschenke). Dzieci wiedzą, że prezenty przyniósł im Święty Mikołaj( Der Heilige Nikolaus, Weinachtsmann), lub Dzieciątko Jezus (das Christkind).

Najsłynniejszym niemieckim ciastem świątecznym jest drożdżowa strucla bożonarodzeniowa (der Weihnachtsstollen) z rodzynkami i bakaliami, kształtem przypominająca nowo narodzone dzieciątko zawinięte w becik. Popularne są również pierniczki (Lebkuchen, Pfefferkuchen) a także drobne ciasteczka o różnych kształtach.

Tradycyjne, Niemieckie święta nieco różnią się od Polskich- przede wszystkim pod względem kulinarnym. Warto odwiedzić kraj naszych sąsiadów właśnie w okresie adwentu i Świąt by lepiej poznać jego kulturę i obyczaje oraz spróbować świątecznych przysmaków. A na razie:

Fröhliche Weihnachten und Ein glückliches neues Jahr!!

Autor: Natalia PożogaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.1 z 5. 15 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.