"Co robić kiedy dzieci się kłócą?"

„Mamo on mnie uderzył, a ona mi zabrała samochód” takie i jeszcze gorsze dziecięce kłótnie dla rodziców rodzeństwa są codziennością. Jak tu wśród krzyków i niekiedy nawet łez dojść po czyjej stronie leży wina? Dlaczego dzieci się kłócą ?


Maluchy kłócą się miedzy sobą z różnych powodów, najczęściej chodzi o zabawki lub ktoś kogoś szturchnął, sytuacje problemowe tworzy również komputer. Czasami przyczyna jest głęboko ukryta, a jest nią zazdrość o miłość rodziców, ich zainteresowanie. Jednemu dziecku wydaje się, że jego młodszy czy starszy brat lub siostra jest przez Was bardziej kochane. Może czuje się pokrzywdzone gdyż więcej czasu poświęcacie temu drugiemu z rodzeństwa, bo jest, np. chore, lub tak się złożyło, że dostało więcej zabawek. Wtedy dogryzanie, szturchanie i zabieranie zabawek jest formą kary na tym bardziej kochanym dziecku.


Co robić by uniknąć takich sytuacji?

1. Określ jasno zasady wtedy będziesz miał punkt odniesienia.
Kiedy dzieci pobiją się o pilota do telewizora trudno określić kto ma pierwszeństwo chyba, że wprowadzisz zasadę, że w dni parzyste starsze dziecko a nie parzyste młodsze lub ten kto odrobił lekcję bądź nikt nie ma pierwszeństwa bo teraz jest czas kiedy rodzice oglądają swój ulubiony program.

2. Używaj budzika. Jeśli dzieci kłócą się o czas spędzony przy komputerze czy przed telewizorem nastaw każdemu z nich budzik. Z czasem nie można dyskutować. Budzik zadzwonił zmiana, znowu zadzwonił, koniec grania.

3. Nigdy nie karaj dziecka na rzecz drugiego. Jeśli ukażesz jedno dziecko zabierając mu słodycze nie możesz ich oddać drugiemu, przez co będzie miało dwa razy więcej. Taka kara rodzi tylko poczucie niesprawiedliwości.

4. Tak samo traktuj obydwoje dzieci i stosuj wobec nich takie same kary i nagrody. Nie możesz mieć pretensję do jednego dziecka, że ma bałagan w pokoju a do drugiego nie.

5. Często więcej wymagamy od starszego a mniej od młodszego, tłumacząc, że jak młodsze trochę podrośnie będziemy od niego wymagać więcej. W rezultacie starsze jest pokrzywdzone. Dlaczego? Bo dla Ciebie pierworodne dziecko zawsze będzie tym starszym, bardziej odpowiedzialnym od którego można więcej wymagać. W ten sposób robisz krzywdę obydwojgu. Dlatego jeśli od jednego dziecka więcej wymagasz dawaj mu też większe przywileje. Jeśli obowiązkiem starszego syna jest wyprowadzać psa to niech będzie mógł dłużej grać na komputerze. Kiedy młodsze dziecko podrośnie na tyle by przyjąć ten obowiązek wyrównaj dzieciom czas przy komputerze.

6. Staraj się poświęcać czas i uwagę obydwojgu dzieciom.

7. Naucz dzieci dzielić się tym co mają z rówieśnikami, rodzeństwem.

8. Nie musisz a nawet nie powinieneś dawać drugiemu dziecku prezent na pocieszenie gdy to pierwsze ma urodziny.
Naucz je tylko, że każdy ma w roku swój wielki dzień w którym dostaje prezenty. „Dzisiaj jest dzień Twojej siostry, za dwa miesiące Ty dostaniesz prezent a ona nie.”


Co robić kiedy dzieci się pokłóciły?
- poczekaj aż dzieci się uspokoją i wysłuchaj obydwu stron, ważne by każdy się wypowiedział,
- ustal kto zawinił,
- każdą kłótnię potraktuj jako lekcję na której dzieci mogą się czegoś nauczyć, i tak jeśli pokłócą się o zabawkę wytłumacz im, że trzeba się dzielić, jeśli jedno przeszkadza drugiemu, wytłumacz, że nie powinny robić tego co przeszkadza innym, itd.
- na koniec dzieci powinny podać sobie rękę na zgodę a winowajca przeprosić drugą stronę.


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.