Co możesz zrobić teraz żeby zostać tłumaczem, lektorem, nauczycielem języka obcego?

Lubisz uczyć się angielskiego lub innego języka obcego, zastanawiasz się nad zostaniem nauczycielem czy lektorem. Sprawdź co możesz zrobić już teraz....

Będąc nastolatkiem już teraz możesz zacząć przygotowywać się do tego zawodu. Przede wszystkim skup się na nauce języka. Im wcześniej zaczniesz, tym szybciej zaczniesz władać nim biegle. Podczas zajęć zwracaj uwagę na metody nauczania swoich nauczycieli, które wydają ci się ciekawe, niecodzienne i sprawiają, że lepiej zapamiętujesz słówka, gramatyczne regułki i wyjątki. Postaraj się zauważyć, które techniki i metody pracy sprawiają, że lepiej wykorzystujesz swoje umiejętności i zdolności. Popatrz krytycznym okiem na przygotowane przez nauczycieli testy, sprawdziany, kartkówki, materiały pomocnicze i zapamiętaj lub zachowaj te, które są dobre i skuteczne. Kolekcjonuj materiały i segreguj je według przydatnych dla ciebie kategorii.

Zacznij zastanawiać się nad tym, czy chcesz w przyszłości pracować jako nauczyciel/lektor czy jako tłumacz. Poczytaj o specyfice każdego z tych zawodów. Zastanów się, czy posiadasz odpowiednie predyspozycje i czy na pewno chcesz wykonywać dany zawód w przyszłości. Porozmawiaj ze znajomym nauczycielem, lektorem czy też tłumaczem i dowiedz się o plusach i minusach pracy w tych zawodach. Zorientuj się, które uczelnie oferują najlepszy program nauki. Szczególną uwagę zwróć na zajęcia z języka praktycznego i czy dana uczelnia umożliwia wymianę zagraniczną studentów. Sprawdź, z których przedmiotów maturalnych liczą się oceny podczas rekrutacji na daną uczelnię. Skup się na nauce tych przedmiotów.

Możesz już teraz zdobyć certyfikaty potwierdzające twoją znajomość języka. Orientuj się, co „w trawie piszczy” i bądź na bieżąco z wydarzeniami w krajach danego języka. Interesuj się sytuacją polityczną, gospodarczą i kulturalną danego kraju. Oglądaj filmy, seriale lub programy w danym języku. Czytaj prasę i książki. Zaglądaj na strony internetowe w tym języku. Wszystko to pomoże ci w nauce danego języka i realiów z nim związanych, co nie musi oznaczać długich godzin nad książką, słownikiem i ćwiczeniami gramatyczno-leksykalnymi.
Autor: Weronika Goła, lektorTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.