Co będziesz musiał zrobić póżniej żeby zostać inżynierem?

Aby zostać inżynierem należy skończyć uczelnię techniczną. Takie uczelnie to głównie politechniki i uniwersytety techniczne.

Aby zostać inżynierem należy skończyć uczelnię techniczną. Takie uczelnie to głównie politechniki i uniwersytety techniczne.

Komisja rekrutacyjna zwraca uwagę przede wszystkim na oceny z matematyki i innych przedmiotów ścisłych. Na studia dostać się jest stosunkowo łatwo, gdyż zapotrzebowanie na inżynierów jest dosyć duże. Natomiast same studia są bardzo trudne ze względu na poziom nauczania, ale także ilość przedmiotów i zaliczeń. Aby zaliczyć jeden przedmiot należy zdać nie tylko tzw. kolokwium czyli sprawdzian, egzamin pisemny i ustny, ale też trzeba przygotować projekt i obronić go, czyli wykazać wykładowcy słuszność zaproponowanych w projekcie rozwiązań oraz zaliczyć laboratorium, czyli praktyczne ćwiczenia z danego przedmiotu. Wszystkie zaliczenia są stosunkowo trudne i często zdarzyć się może, że nie zaliczysz danego egzaminu i będziesz musiał poprawiać go w kolejnym terminie. Studiować można w trybie dziennym (w dni powszednie) lub zaocznym (w weekendy). Jednak solidne techniczne przygotowanie i więcej możliwości w przyszłości dają studia dzienne. Studia techniczne trwają 5 lat. Po ukończeniu tych studiów uzyskujemy tytuł inżyniera lub magistra inżyniera.

To wszystko pozwala nam rozpocząć pracę w zawodzie i daje nam dosyć dobre zarobki. Zarabiać można zacząć już podczas studiów wykonując dla projektantów drobne prace rysunkowe, projektowe lub kosztorysowe.

Jednakże najkorzystniej jest po ukończeniu studiów pracować w zawodzie jednocześnie wyrabiając sobie praktykę. Po odbyciu wieloletniej praktyki (minimum dwa lata) pod okiem doświadczonego inżyniera przystąpić należy do egzaminu państwowego, sprawdzającego wiedzę z zakresu studiów oraz praktyk. Dopiero pozytywnie zakończony egzamin państwowy daje nam uprawnienia do samodzielnego projektowania lub kierowania budową. Tylko te uprawnienia mogą dać nam przywilej pracy na swoim oraz we własnym trybie. Projektanci, kierownicy czy architekci mający uprawnienia dużo więcej zarabiają, jednocześnie są bardziej niezależni.

Jak wiadomo prawo, także budowlane, zmienia się prawie każdego dnia. Profesjonalny inżynier, nawet ten z uprawnieniami, powinien zgłębiać na bieżąco swoją wiedzę. W tej chwili rynek oraz zrzeszenia czy koła doświadczonych inżynierów oferują szereg różnorodnych kursów uzupełniających wiedzę. Warto z tych kursów korzystać i wzbogacać swoje umiejętności, aby w pełni odpowiadać coraz to bardziej wymagającym inwestorom i użytkownikom.

Autor: Dorota Pyla, inżynier



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.