Co będzie trzeba zrobić później żeby zostać tłumacze, lektorem, nauczycielem języka?

Jeśli już zdecydowałeś, że chcesz swoją przyszłość związać z nauczaniem języków obcych, sprawdź co będziesz musiał zrobić żeby osiągnąć upragniony zawód.

Po skończeniu liceum i zdaniu matury będziesz musiał ukończyć odpowiednie studia – najlepiej filologię lub lingwistykę stosowaną danego języka, na których zdobędziesz przygotowanie pedagogiczne bądź tłumaczeniowe. Zanim wybierzesz uczelnię ważne jest abyś sprawdził/a ofertę edukacyjną danej uczelni. Porównaj programy nauczania, szczególną uwagę zwróć na zajęcia obejmujące naukę praktycznego języka i ilość ćwiczeń i wykładów. Zobacz w jaki sposób zalicza się przedmioty.

Należy pamiętać o tym, że są to studia trudne, wymagające systematycznej i ciągłej pracy, ponieważ celem jest biegła znajomość danego języka. Wszystkie zajęcia prowadzone są w języku obcym i obejmują praktyczną naukę danego języka czyli: gramatyki, słownictwa, umiejętności czytania i słuchania ze zrozumieniem, mówienia, pisania, itd. oraz realiów danego obszaru językowego, czyli historię, geografię, literaturę, kulturę, sztukę, prawo. Studiowanie filologii czy też lingwistyki wiąże się z częstymi kolokwiami obejmującymi mniejsze partie materiału, z których oceny są brane pod uwagę podczas wystawiania.

Zazwyczaj specjalizację wybiera się na wyższych latach studiów po zaliczeniu przedmiotów obowiązkowych. Również w trakcie wyższych lat studiów należy zaliczyć praktykę nauczycielską lub tłumaczeniową. Jest to pierwszy kontakt studenta ze swoją pracą. Na początku praktyki odbywają się w formie obserwacji, podczas których student zapoznaje się ze szkołą, uczniami, firmą czy tez materiałami do tłumaczeń. Drugi etap praktyk to prowadzenie zajęć lub tłumaczenie pod nadzorem opiekuna praktyk, który wystawia ocenę studentowi.

Po obronie pracy dyplomowej pozostaje tylko napisanie CV oraz listu motywacyjnego do wybranej i wymarzonej firmy lub szkoły i rozpoczęcie pracy w swoim zawodzie.

Autor: Weronika Goła, lektorTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.