"Bezpieczeństwo - naucz dziecko jak powinno postępować na imprezach, w klubach"

Twoje dziecko prędzej czy później i tak trafi na jakąś imprezę, dyskotekę, prywatkę. Naucz je, jak powinno dbać o swoje bezpieczeństwo, aby nie stać się potencjalną "ofiarą" i uniknąć czyhających na nie zagrożeń.


Staraj się wpoić swojemu dziecku, żeby zawsze mówiło gdzie idzie na imprezę, z kim i kiedy ma zamiar wrócić. Wytłumacz mu, że wszytko to nie jest w celu ograniczenia jego wolności, lecz dla jego bezpieczeństwa. Musisz przedstawić mu, na co jest narażony i co może być następstwem jego nieuwagi, lekkomyślności, chęci zaimponowania kolegom czy koleżankom.

 Oto kilka rad dla rodziców, co powinno znaleźć się w zasobie przekazywanych informacji, czego dziecko nie powinno robić:

•    Nie chodzić samemu po nocy. Nigdy nie wiadomo, kto może się pojawić i jakie mieć wobec nich intencje. Zapewnij dziecko, że jeśli zdarzy się,  iż nie będzie miał je kto odprowadzić lub odwieźć do domu, powinien was o tym powiadomić. Znajdziecie wspólnie jakieś wyjście: albo nocleg u koleżanki, albo któreś z was – rodziców przyjedzie je odebrać. Uniknie to niepotrzebnych nerwów i nieprzespanej nocy, a i do dziecka będziecie mieli większe zaufanie. 
•     Nie wsiadać z obcymi do samochodu. Nie wiadomo, czego w zamian za podwiezienie oczekuje taka osoba.
•     Nie przyjmować od osób których nie znamy żadnych słodyczy, napoi itp. Może jest w nich zawarty jakiś środek nasenny lub narkotyk?

 Jeśli już są na imprezie, dyskotece:                                                                                                                 
•     Nie przyjmować drinków od obcych.
•    Nie spuszczać z oka swoich napojów
To może wydawać się śmieszne, ale często nie zwracamy uwagi na to co dzieje się z naszymi napojami na dyskotekach czy w klubach


NIGDY I NIGDZIE NIE ZOSTAWIAJ NAPOJÓW BEZ OPIEKI!!!


            Coraz częściej w polskich klubach i dyskotekach pojawiają się substancje stosowane w celach przestępczych - pigułki GHB, potocznie zwane „pigułkami gwałtu i rozboju”. Są one bardzo niebezpieczne. Wykorzystuje się je do oszołomienia z góry upatrzonej osoby w celu dokonania gwałtu, kradzieży, podstępnego uzyskania numeru konta bankowego czy numeru PIN karty bankowej. Najczęściej ofiarami bywają kobiety, ale nie tylko. Obezwładniający środek najłatwiej dodać do drinka na dużej imprezie, w dyskotece czy klubie

Jak wygląda? .
Substancja najczęściej występuje w postaci płynu, proszku, tabletek lub granulatu. Jest na ogół bezbarwna, bezzapachowa i praktycznie bez smaku. Po zmieszaniu z napojem, piwem czy drinkiem nawet nie wyczujesz jej obecności.
Rzecz jednak nie w nazwach, lecz w niebezpiecznym i podstępnym działaniu tych preparatów, które ze względu na ich specyfikę można dodać do napoju bez wiedzy potencjalnej ofiary.


Jak działa?
Podana w małych ilościach działa podobnie jak alkohol, dając uczucie rozluźnienia, osłabiając czujność i potęgując uległość. Przy większych dawkach powoduje uczucie oszołomienia, zawroty głowy, zaburzenia równowagi, problemy z logicznym i wyraźnym mówieniem oraz senność. Może także powodować stan nieświadomości, zanik pamięci, jednak bez utarty przytomności. Substancje mieszane z alkoholem potęgują działanie depresyjne. Osoba pod wpływem takiej substancji sprawia wrażenie mocno zamroczonej alkoholem, dlatego łatwo wyprowadzić ją z lokalu pod pozorem udzielenia pomocy. Przedawkowanie objawia się mdłościami, torsjami, oczopląsem i utratą równowagi, a nawet śpiączką. Po zażyciu jest się całkowicie bezradnym. Przy dużych dawkach i podatności  organizmu środek ten może być niebezpieczny dla życia.

Miejsca masowych imprez, takich jak dyskoteki czy kluby muzyczne, sprzyjają sytuacjom przestępczym, ponieważ naturalnym elementem zabaw tanecznych są napoje, a spotkania młodzieżowe z założenia służą poznawaniu innych osób i niezwykle łatwo w takich sytuacjach zapomnieć o wszelkich zagrożeniach.

Osoba unieszkodliwiona pigułką GHB staje się potencjalną ofiarą przestępstwa: gwałtu, kradzieży, pobicia. Policja często ma związane ręce w przypadku prób dochodzenia, co naprawdę się wydarzyło, gdyż substancja dość szybko znika z krwi i moczu (24 do 48 godzin).

Jak się ustrzec?
- bądź świadomy istnienia takiej substancji – wiedząc i pamiętając o zagrożeniu, łatwiej go unikniesz lub w porę zareagujesz;
- na imprezy nie wybieraj się samotnie, a tylko w towarzystwie zaufanych przyjaciół;
- pij z własnoręcznie otwartej puszki lub butelki, – jeśli to niemożliwe, obserwuj jak napój jest przyrządzony;
- nie przyjmuj napojów od nieznajomych, nawet jeśli budzą zaufanie i sympatię;
- nie zostawiaj napoju bez opieki, nawet jeśli odchodzisz tylko na chwilę;
- kiedy poczujesz dziwne oszołomienie, zwłaszcza po wypiciu małego piwa lub napoju bezalkoholowego, natychmiast powiadom kogoś zaufanego i poproś o opiekę;

UWAGA!!!
Substancje te są bardzo niebezpieczne. Po pierwsze, łatwo je nieświadomie zażyć, po drugie, znikają z organizmu człowieka już po kilkunastu godzinach, dodatkowo ofiara nic nie pamięta!
Dlatego uczul dziecko, że jeśli będzie podejrzewać, że ktoś wrzucił do napoju oszałamiającą substancję niech działa natychmiast – zgłosi się szybko na badania, zawiadomi o tym fakcie policję, zadzwoni do Ciebie!

Autor: Młodszy aspirant Julita PawulTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.