7 ważnych powodów dla których warto uczyć się języka niemieckiego

Dziś już nikogo nie trzeba przekonywać jak istotna jest umiejętność posługiwania się językiem angielskim, zarówno w mowie jak i piśmie. Podobnie jest z językiem naszych zachodnich sąsiadów. Chcesz wiedzieć dlaczego Twoje dziecko powinno uczyć się do szkolnego„niemca”? Przeczytaj!

  1. Językiem niemieckim posługuje się 120 mln ludzi, co daje mu 11 miejsce wśród wszystkich języków świata. Do obszaru niemieckojęzycznego, poza samymi Niemcami, należą również takie kraje jak: Austria, Szwajcaria, Królestwo Liechtenstein, Luksemburg. Językiem tym posługują się również mieszkańcy północnej części Włoch, wschodniej Belgii i wschodniej Francji. Wszędzie tam bez trudu się porozumiesz używając właśnie niemieckiego.
  2. Jest to język naszych sąsiadów, a z sąsiadami warto umieć się dogadać! Dzięki znajomości języka niemieckiego można poznać ciekawych ludzi zza naszej zachodniej granicy, nawiązać nowe przyjaźnie i kontakty, które mogą przydać się w przyszłości.
  3. Język niemiecki, tuż po angielskim, jest drugim najczęściej używanym językiem w Internecie, co pozwala Ci na korzystanie z większości zasobów sieci - od stron z najświeższymi informacjami naukowymi, przez portale informacyjne i edukacyjne po rozrywkę- gry i portale społecznościowe.
  4. Podróże. Niemcy są narodem znanym z zamiłowania do podróży. Bardzo często na miejsce wypadów wakacyjnych i weekendowych wybierają właśnie Polskę. Łatwo więc natknąć się na turystę, który używając tego języka zapyta o drogę czy poprosi o pomoc. Niemożność zrozumienia i udzielenia odpowiedzi rodzi poczucie zakłopotania i zawstydzenia, warto więc uczyć się niemieckiego by ich uniknąć. Dla Polaków z kolei to Niemcy są krajem atrakcyjnym turystycznie. Państwo to urzeka; od pokrytych śniegiem szczytów alpejskich aż po wybrzeże Morza Północnego i Bałtyku i wszędzie mówi się po niemiecku ;). Na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO znajdują się aż 33 miejsca i pomniki leżące na terenie Niemiec i warte zobaczenia, nie mówiąc już o nowoczesnych parkach rozrywki, festiwalach i koncertach organizowanych przez naszych sąsiadów.
  5. Kultura, sztuka i literatura. Język niemiecki jest jednym z najbardziej znaczących języków kultury europejskiej. Mówili nim i pisali poeci tacy jak: Goethe i Schiller, kompozytorzy: Bach, Beethoven oraz Orff, artyści jak: Dürer, filozof Nietzsche oraz fizyk Einstein. Ich twórczość lepiej poznać i zrozumieć w oryginalnej wersji językowej. A jaką frajdę sprawia możliwość obejrzenia filmu w niemieckojęzycznej wersji! Wiedz, że aktualnie w Niemczech każdego roku wydawanych jest 60 000 nowych książek, co stanowi około 18% książek publikowanych na całym świecie i plasuje Niemcy na trzecim miejscu wśród światowych wydawców. Na pewno więc znajdziesz książkę dla siebie i Twojego dziecka i będziesz mógł przeczytać ją znacznie szybciej nie czekając na polskie tłumaczenie!
  6. Nauka, wymiany, studia. Znając język niemiecki można zostać uczestnikiem programu Socrates lub Erazmus, w ramach których organizowane są kilku tygodniowe, a nawet kilku miesięczne wyjazdy do szkół w Niemczech, w trakcie których nie tylko szlifuje się język, ale też zyskuje niepowtarzalną możliwość obcowania z typową niemiecką rodziną, dzięki czemu bliżej poznaje się kulturę i tradycje tego kraju. Dobra znajomość niemieckiego daje, w trakcie kształcenia, jeszcze jedną możliwość - znając język można studiować w Niemczech, co jest wyjątkowo opłacalne zarówno z ekonomicznego jak i praktycznego punktu widzenia. Studia w Niemczech są znacznie tańsze niż w wielu innych krajach, Republika Federalna Niemiec przydziela corocznie stypendia naukowe, a liczne tamtejsze uniwersytety cieszą się renomą na całym świecie.
  7. I OSTATNI! Znajomość języka niemieckiego zwiększa szanse zawodowe. Tak, tak, wiem, że za wcześnie o tym bo Twoje dziecko jest jeszcze małe ale musisz jednak przyjąć do wiadomości, że kiedyś będzie szukać pracy! Niezależnie od tego czy zechce pracować w Polsce, czy za granicą musisz wiedzieć że Niemcy są jednym z najważniejszych partnerów handlowych zarówno dla krajów z Europy jak i wielu pozaeuropejskich państw. Liczne niemieckie firmy w Polsce, firmy zagraniczne w Niemczech oraz polskie firmy, które ściśle współpracują z krajami niemieckojęzycznymi poszukują pracowników z bardzo dobrą znajomością języka niemieckiego!

Autor: Natalia PożogaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.0 z 5. 4 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.