Zasady dobrego wychowania dla przedszkolaków. Część 2

Wszyscy wspominamy przedszkole jako czas zabawy. Szybko ulatuje z naszej pamięci to, że wówczas uczyliśmy się żyć w pierwszej grupie społecznej, nawiązywaliśmy pierwsze kontakty z rówieśnikami, napotykaliśmy na pierwsze przeszkody, po raz pierwszy byliśmy sami – bez mamy i taty. Przedszkole to czas intensywnej nauki w życiu dziecka, możemy je przygotować do tego trudnego etapu poprzez nauczenie kilku zasad dobrego wychowania.

Proszę Panią, bo Jacek to…

Każdy z nas słyszał słowa sfrustrowanego nauczyciela, który nieustannie poprawia: Nie mówi się Proszę Pani, tylko Proszę Panią! Niech to pokolenie nie popełnia już tego błędu. Powiedzmy dziecku, że może zwracać się do Pani jedynie za pomocą słów: Proszę Panią. Trzeba uświadomić dziecku, że w momencie, gdy zostaje samo w przedszkolu, musi słuchać Pani, tak samo jak słucha rodziców. Jednocześnie dziecko musi wiedzieć, że w razie jakichkolwiek kłopotów w pierwszej kolejności powinno się zwrócić do Pani.

Przy stole

Przed pójściem dziecka do przedszkola musimy nauczyć je samodzielnie jeść. Niektórym mamom trudno jest pozwolić dziecku na samodzielne jedzenie, które wiąże się z niemal natychmiastową koniecznością zmiany ubrań. Im szybciej nasze dziecko stanie się samodzielne, tym szybciej i lepiej będzie się rozwijać.

Naukę samodzielnego jedzenia łatwo się prowadzić stopniowo. Najpierw pomagamy dziecku samodzielnie jeść. Następnym krokiem jest spożywanie posiłku siedząc naprzeciwko dziecka. Dzieci najszybciej uczą się poprzez naśladownictwo, zatem jest to dobry sposób nauki wielu umiejętności. Ostatnim krokiem jest obserwowanie dziecka, które samodzielnie spożywa posiłek. Przedszkolak musi umieć posługiwać się sztućcami!

Kubek, pasta, szczotka, woda

Okres dzieciństwa jest okresem zabawy. Nie jest to jednak zupełnie beztroski okres, gdyż wówczas człowiek przyswaja najwięcej wiedzy. Można powiedzieć, że całe dzieciństwo spędza się na intensywnej nauce. Jest to czas, podczas którego najłatwiej przyswoić dziecku nawyki higieniczne. Przed posiłkiem mycie rąk, po posiłku mycie zębów. Nawet jeśli dziecko przed pójściem do przedszkola będzie niechętnie myło ręce czy zęby, te nawyki zostaną wzmocnione w przedszkolu. Przedszkolaki myją ręce i zęby razem, często towarzyszy temu zabawa.

To jest moje!

Przedszkole jest pierwszym miejscem, w którym dziecko pozna rzeczy wspólne. Trudno jest uświadomić dziecku, że zabawki, które znajdują się w przedszkolu są własnością wszystkich dzieci. Często dzieci w przedszkolu kłócą się o nie, co jest zupełnie naturalne. Kłótni nie da się powstrzymać. Możemy jednak powstrzymać nasze dziecko przed bójkami. Trzeba powiedzieć dziecku, że nie wolno sprawiać bólu innej osobie, gdyż inni czują to samo co my, mają takie same prawa.

Bardzo ważne jest również dbanie o język dziecka. Dziecko, które słyszy w domu podczas kłótni przekleństwa, niemal na pewno użyje tych samych słów podczas kłótni z kolegą w przedszkolu. Nie oznacza to, że nasze dziecko jest złe, oznacza to, że my jako rodzice zawiedliśmy. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że każde nasze zachowanie jest bacznie obserwowane przez nasze dzieci, a następnie kopiowane. W obecności dziecka nie można używać przekleństw. Z pewnością usłyszy w swoim życiu przekleństwa i zobaczy przemoc podczas kłótni, trzeba jednak dołożyć wszelkich starań, by zobaczyło je jak najpóźniej, gdy już będzie na tyle dojrzałe, by zrozumieć, że to jest niewłaściwe zachowanie.

Na koniec jedna rada, która jest podstawą wszystkiego: trzeba codziennie słuchać opowieści dziecka o tym, co działo się w przedszkolu. Jeżeli dziecko niechętnie na ten temat mówi, trzeba je wypytywać. Tylko podczas rozmowy dowiemy się, czy nasze dziecko jest szczęśliwe w przedszkolu oraz czy jest tam dobrze traktowane. Rozmowa z dzieckiem jest podstawą wychowania.

Autor: Magdalena ŻakTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.