„Przedszkolak jest nieśmiały.”

Niektóre dzieci są na tyle nieśmiałe, że przeraża je myśl spotkania rówieśników. Pomimo, że już kilka tygodni lub miesięcy uczęszczają do przedszkola, nadal jest to dla nich sytuacja bardzo stresująca więc reagują płaczem, uciekaniem w chorobę.

Nieśmiałość nie jest niczym złym. Utrudnia życie rodzicom i samemu dziecku ,ale któż z nas nie ma chwil słabości. Nie należy dziecka wrzucać na głęboką wodę i zmuszać na siłę do sytuacji, które go stresują. Powinniśmy powolutku go oswajać i wzmacniać poczucie wartości, pewności siebie.

Jak temu zaradzić:
- Przyprowadzaj malca do przedszkola wcześnie rano. Wtedy kiedy dzieci zaczynają się dopiero schodzić i jest i zaledwie dwoje czy troje. Dzięki temu przedszkolakowi będzie łatwiej wejść do sali gdzie jest mało dzieci i zacząć z nimi rozmowę. Powoli też będzie oswajał się z dochodzącymi dziećmi. Łatwiej pełnić rolę gospodarza i przyjmować do zabawy niż pytać czy można się dołączyć. To drugie zawsze stwarza możliwość, że rówieśnik odmówi.

- Jeśli nie wyrabiasz się ze wczesnym wstawaniem umów się z mamą dziecka, które Twój malec lubi i przyprowadzaj go o tej samej porze. Dzięki temu Twoja pociecha nie będzie musiała wchodzić do sali sama ale będzie miała towarzystwo, a przecież razem jest raźniej.

- Nie spóźniaj się do przedszkola. Utrudniasz dziecku w ten sposób wejście do grupy. Wyobraź sobie, że spóźniłeś się na jakieś zebranie, wchodzisz do sali pełnej ludzi, wszystkie oczy na Ciebie. Stresuje, co? Twojemu dziecku też jest trudno. Jest zdezorientowany, musi się spieszyć z jedzeniem bo wszyscy na niego czekają lub wchodzi na zajęcia, które już trwają i nie może się połapać o co chodzi.

- Nie spiesz się. Dzieci źle znoszą pośpiech. Wyprowadza je to z równowagi i pogłębia jeszcze bardziej nieśmiałość.

- Stwórz dziecku możliwość zaprzyjaźniania się z rówieśnikami poza przedszkolem. Zapraszaj kolegów i koleżanki Twojego dziecka do Was do domu. Nie więcej niż dwoje! Jeśli ich rodzice się zgodzą zabieraj dzieciaki do kina na spacery. Pielęgnuj dziecięcą przyjaźń Twojej latorośli.

- Naucz dziecko poznawać rówieśników i stwarzaj mu ku temu okazję. Nie wszystkie dzieci wiedzą same z siebie jak się poznaje rówieśników, przedstawia, nawiązuje rozmowę. Naucz tego wszystkiego swoje dziecko. Zanim przejdziecie do praktyki najlepiej pobawić się w teatrzyk i potrenować konkretne scenki: w piaskownicy, na urodzinach, w sali, na podwórku.

- Twoje dziecko musi mieć jakiś temat żeby „zagaić” rówieśników. Najlepiej sprawdzają się bajki i ulubieni bohaterowie. Podpatrz zatem co jest na „topie” wśród maluchów i całkowicie przypadkowo obejrzyj tą bajkę z dzieckiem. Potem koniecznie porozmawiaj o niej z Twoja pociechą, dzięki temu potrenuje takie rozmowy i utrwali sobie informacje. Możesz też kupić maluchowi koszulkę lub jakiś gadżet z motywem z tej bajki „O! masz koszulkę z moją ulubioną wróżką” i dalej rozmowa się jakoś potoczy.

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.