"Lepimy z plasteliny i nie tylko"

Plastelina, ciastolina, modelina, masa solna, papierowa czy drewniana jest świetną pomocą przy dziecięcych zabawach. Niestety często rezygnujemy z lepienia uważając, że to domena przedszkola lub szkoły.


Nie wiemy czy to bezpieczne dla naszego malucha, boimy się bałaganu, kawałków lepkiej plasteliny wdeptanych w dywan czy umazanej podłogi. Tymczasem zabieramy dziecku nie tylko sposobność do świetnej zabawy ale i możliwość rozwoju:
- kreatywności,
- zmysłu estetycznego,
- sprawności manualnej
Sprawność manualna czyli zręczność paluszków jest niezwykle ważna w życiu małego i dużego człowieka. Zaczyna być już potrzebna w zerówce na zajęć plastycznych i przy wiązaniu butów, zapinaniu i rozpinaniu guzików, później w pierwszej klasie jest niesłychanie ważna podczas nauki pisania. Dzieci, które mają mniej sprawne rączki trudniej opanowują tą jakże trudną sztukę, często bazgrzą jak kura pazurem i szybko się męczą podczas pisania. Ponadto wytrenowane, dzięki lepieniu, paluszki Twojego dziecka w przyszłości będą sprawniej wykonywały te czynności, które wymagają precyzji, jak wkładanie klucza do zamka i otwieranie nim drzwi, malowanie, rysowanie, szycie, cerowanie, zapinanie, odpinanie, zawiązywanie.

Jak zacząć?
- na początek najlepszą masą będzie plastelina (można jej używać od 3 r.ż.)
- kup taką o żywych, intensywnych kolorach
- załóż dziecku ubranko, którego nie będzie Ci szkoda
- podwiń maluchowi rękawki i obetnij paznokcie
- połóż na stole ceratę lub plastikowe podkładki, ewentualnie tacę
- plastelina na początku jest bardzo twarda, trzeba ją „rozrobić”
- dzieci 3 letnie trzeba mieć cały czas ”na oku”
- uprzedź swoje dziecko, że plastelina służy tylko do lepienia, nie wolno jej brać do buzi, rzucać nią, rozgniatać na meblach czy ubraniach
- pokarz maluchowi jak „odrywać kluseczki”, rolować kuleczki i wałeczki a następnie łączyć je w grzybki, parasolki, obwarzanki itd.
- możesz dać dziecku małe plastikowe pudełeczka, nakrętki do oblepiania, to doskonały pomysł na
- narysuj na twardym kartonie kontury jakiś prostych kształtów jak bałwanek, drzewko, chmurki, kwiatek i poproś by dziecko wypełniło je plasteliną
- lepiąc razem dzieckiem nie dawaj mu zbyt trudnych zadań bo się zniechęci
- po skończonej zabawie postaw na honorowym miejscu twórczość małego artysty, dzięki temu będzie wiedział, że jesteś z niego dumny i z chęcią przystąpi następnym razem do działania


Co innego, zamiast plasteliny?

MODELINA
– polecam dla bardziej wprawnych artystów, gdyż jest nieco droższa od plasteliny. Jej wielką zaletą jest fakt, że utwardza się po 24h na powietrzu lub w piekarniku nagrzanym do temp. 120 – 130 Cº. Gdy jest twarda możesz wywiercić w niej dziurkę i zrobić naszyjnik lub pomalować farbami, lakierem lub pokryć glazurą.

MASA PAPIERTOWA – raczej dla starszych dzieci, doskonale nadaję się do oblepiania plastikowych czy szklanych naczyń oraz formowania marionetek i masek. Po uformowaniu należy ją odstawić na 24h do wyschnięcia, po tym czasie można ją malować, lakierować, ciąć.
MASA DREWNIANA – to drewniana mączka do której dolewa się wody i dowolnie formuje, polecam raczej dla starszych dzieci.

GLINA RZEŹBIARSKA – polecana przez producenta dla dzieci od 4 r. ż., ma brązową barwę, tak jak modelinę można ją suszyć na przez 24h na powietrzu lub w piekarniku rozgrzanym do 100 Cº

MASA SOLNA – jest doskonałym pomysłem gdy nie masz w domu ani kawałka plasteliny a chcesz by Twoje dziecko się czymś zajęło. Jak ją zrobić? Zmieszać pół na pół mąkę z solą i dodać odrobinkę wody. Do takiej masy można dodać kisiel wtedy masa ma ładny zapach i delikatny kolor. Po uformowaniu należy ja suszyć przez kilka dni.

Miłej zabawy!

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.