„Jak zrobić garden party?”

Ogród działkowy czy ten przed domem doskonale nadaję się na przyjecie urodzinowe dla Twojego dziecka. Piękna pogoda, świeże powietrze i kawałek przestrzeni to, to, czego dzieci potrzebują do szczęścia.


Garden party jest o wiele łatwiej przygotować niż urodziny w domu. Masz tu więcej miejsca, różne zakątki gdzie dzieci mogą się chować, ganiać, grać w piłkę. Mając tyle możliwości nie musisz być specjalistą ani znać wielu zabaw, wystarczą te najprostsze pomysły jeszcze z Twojego dzieciństwa. W dodatku nie musisz cały czas organizować dzieciakom zabaw, daj im trochę czasu, aby mogły się same ze sobą pobawić.

Bezpieczeństwo
Zanim przystąpisz do przygotowań przejdź się po terenie i sprawdź czy nie leżą gdzieś narzędzia luzem, dołki trzeba zakopać, wystające tyczki oznakować czerwonym materiałem lub krepiną, kamienie przenieść, a miejsca, które chcesz by zostały niedostępne dla dzieci odgrodzić sznurkiem.

Stoliczku nakryj się
Dobrze, jeśli masz jakiś stolik i krzesełka, przy którym dzieci mogłyby usiąść i zjeść urodzinowy tort Twojego dziecka. Jeśli nie masz czegoś takiego do dyspozycji, nie przejmuj się i zrób poczęstunek w formie pikniku. Rozłóż koce na trawie, taka wersja jest trochę mniej wygodna dla gości za to bardziej ciekawa, przecież nie często zdarza im się jeść posiłki na trawie.

Najlepsza zastawą stołową będą papierowe talerzyki i plastikowe kubeczki. Jeśli masz młodsze dziecko możesz kupić takie, na których wydrukowane są postacie z bajek, przy starszych dzieciach proponuje raczej jednokolorowe. Pamiętaj o kolorowych serwetkach i sztućcach. Możesz również zakupić kolorowy papierowy obrus.

Dekoracje
W tym wielkim dniu ogród powinien aż kipieć od różnych kolorów, świetnie do tych celów nadają się balony i kolorowa krepina. I tu od razu uprzedzam, że balonów potrzebujesz sporo. Na dużych przestrzeniach kilka baloników wygląda raczej mizernie, dlatego, żeby odniosło to spektakularny efekt musi być ich dużo. Proponuje wybrać się po ten zakup do hipermarketu a nawet hurtowni balonów i zakupić paczkę 50 a nawet 100 sztuk. Takie balony niestety lubią pękać podczas dmuchania a nawet i później. Sam etap dekorowania trwa dosyć długo, więc lepiej zarezerwuj sobie więcej czasu przed przyjściem gości i zagoń do tego całą rodzinę. Nadmuchany balon zawiązuje się na supeł, za pomocą gumki recepturki łączy w kiście z innymi kolorami i przyczepia do gałęzi i innych miejsc. Możesz też rozciągnąć między drzewami sznurek i do niego przyczepiać baloniki. Krepinę potnij na wąskie paski połącz kilka kolorów razem za pomocą zszywacza, doczep do balonów i w innych miejscach, żeby luźno zwisały. Pamiętaj, żeby ozdobić wejście do domu lub ogrodu oraz miejsce gdzie będzie siedział jubilat. Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem altanki pamiętaj bu ja również przyozdobić. Do dużego ogrodowego parasola możesz przyczepić taśmą klejącą krótkie „frędzelki” z krepiny. Gdyby nadal wydawało Ci się, że jest pusto możesz zrobić sporej wielkości kokardy z krepiny i zawiesić je.

W sklepach z gadżetami urodzinowymi jest dostępne wiele więcej dekoracji, jak girlandy, lampiony, balony w różnych kształtach itd.

Zabawy
To, jakie zabawy zaproponujesz dzieciom zależy od ich wieku. Przeważnie goście Twojego dziecka będą z tego samego środowiska, przedszkola czy szkoły. Taka grupa ma już ulubione zabawy, w które bawi się na zajęciach lub lekcjach. Zapytaj się swojego dziecka a na pewno Ci podpowie i wytłumaczy zasady. Często wystarczy rzucić tylko hasło a dzieci same zorganizują sobie sprzęt, miejsce i wyznaczą spośród siebie prowadzącego. Kiedy już wymyślisz, jakie zabawy chcesz przeprowadzić z dzieciakami zapytaj o opinię swojego dziecka. Tobie może się wydawać, że zawody w rzucaniu do celu to doskonały pomysł a tymczasem Twoja latorośl będzie wolała zagrać z rówieśnikami w zbijaka.


Proponuje takie zabawy jak:
- chowanego
- berek
- kolorki – dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy ją wyłączymy mówimy nazwę jakiegoś koloru, każde dziecko musi odnaleźć dany kolor i go dotknąć, można używać nazw w innych językach, jeśli dzieci je znają
- figurki – dzieci tańczą w rytm muzyki, gdy się zatrzyma każdy musi zastygnąć w bezruchu w jakiejś pozie i wytrzymać aż do momentu, kiedy prowadzący znowu włączy muzykę
- zbijak
- quiz wiedzy – możesz ułożyć pytania, napisać je na karteczkach i zrolować a następnie wrzucić do woreczka, dzieci losują pytania i na nie odpowiadają, w nagrodzę dostają cukierka
- rysowanie – dzieci lubią rysować, dlatego warto to wykorzystać, możesz rozdać kartki i ogłosić konkurs na karykaturę taty jubilata, a młodszym dzieciom rozdać kartki wydrukowaną z Internetu postacią do pokolorowania
- rysowanie wielkoformatowe, możesz podzielić dzieci na grupy, rozdać im duże arkusze papieru i poprosić, aby coś narysowały
- taniec na gazecie – prosisz by dzieci podzieliły się w pary i rozdajesz im kawałek gazety, dzieci tańczą na gazecie i nie wolno im wyjść poza obręb gazety, co jakiś czas zmniejszamy gazetę, te pary, które wyjdą poza gazetę odchodzą z zabawy
- taniec z balonem – prosisz dzieci by podzieliły się w pary i rozdajesz im po balonie, dzieci umieszczają go między swoimi brzuszkami i tańczą, co jakiś czas prosisz zmieniły położenie balonika i przytrzymywały go głowami, pupami, plecami, brzuszkami, ta para, której wyleci balonik odchodzi z zabawy
- wszelkiego typu zawody: w bieganiu, rzucie do celu, dmuchaniu balonów, skakaniu w dal itd.

Kwestie organizacyjne
1. Dzień przed urodzinami wytłumacz swojemu dziecku, że będzie gospodarzem tej imprezy a to oznacza, że musi dbać o gości, ich potrzeby są najważniejsze, musi też witać tych, którzy przychodzą i żegnać się z tymi, którzy wychodzą. Twoja latorośl nie powinna faworyzować nikogo z rówieśników i pomagać Ci, kiedy prowadzisz jakąś zabawę. Musi być wzorem dla gości.

2. Upewnij się, co do liczby gości. Często rodzice się napracują przygotują dużo jedzenia a dzieci przychodzi zaledwie garstka.

3. Kiedy już zbiorą się wszyscy goście zbierz ich w jednym miejscu i wytłumacz, co im wolno a czego nie „ Słuchajcie drodzy goście, możecie się poruszać w obrębie tego ogrodu, nie wchodźcie na grządki oddzielone sznurkiem, jeśli komuś zachce się siusiu łazienka jest w domu pamiętajcie tylko żeby zdjąć buty”.

4. Na koniec, możesz rozdać dzieciom baloniki, które były elementem dekoracji. To zaoszczędzi Ci sprzątania.


Życzę miłej zabawy!

Autor: Magdalena Wolnik - Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.