Jak wybrać przedszkole?

Nie da się ukryć, że są przedszkola dobre, bardzo dobre, kiepskie i takie, które lepiej omijać szerokim łukiem. Jak rozpoznać jedne od drugich? Jest kilka wskazówek, na które powinniśmy zwrócić uwagę i kilka pytań, jakie powinniśmy zadać, zanim zapiszemy naszego szkraba do przedszkola.


Wiem, że wobec braku przedszkoli w Polsce wszyscy rodzice mają tylko dwa kryteria – wolne miejsce blisko domu. Jednak muszę Cię uświadomić drogi rodzicu, że tak jak ty spędzasz dużo czasu w pracy, tak Twoje dziecko będzie spędzać ten czas w przedszkolu. I tak jak w pracy może być lepsza atmosfera lub gorsza oraz przyjaźni współpracownicy lub nie, tak pobyt Twojego malucha w przedszkolu może być przyjemny lub jawić mu się, jako „obóz przetrwania”. Nie chcę Cię tu straszyć, a jedynie uprzedzić abyś uważniej wybierał miejsce, w którym Twój maluch będzie spędzał czas.

 Państwowe czy prywatne?
Zacznę od tego, iż jest różnica między przedszkolami państwowymi a prywatnymi, niestety ciągle na korzyść tych państwowych. W prawdzie placówki państwowe mają więcej zajęć dodatkowych, bardzo często są profilowane, np. anglojęzyczne, sportowe lub artystyczne jednak często nie mają odpowiedniego zaplecza gospodarczego i wykwalifikowanej kadry.

Na co zwracać uwagę?
1. Miejsce
– zwróć uwagę, jaki jest dojazd do przedszkola, czy jest gdzie postawić samochód i przede wszystkim czy możemy bezpiecznie dotrzeć do budynku, czy przedszkole jest osłonięte od hałasów z zewnątrz, ciekawskich oczu przechodniów, czy dzieci mają gdzie się bawić czy muszą korzystać z osiedlowego placu zabaw,

2. Budynek
– zwróć uwagę, jaka jest wielkość sal w stosunku do liczebności dzieci, czy są wykładziny na podłogach (dzieci lubią zdejmować ciągle kapcie, chodząc po zimnej posadzce Twój maluch będzie się przeziębiał), czy są szerokie przejścia, duża szatnia dla dzieci, odpowiednia ilość ubikacji,

3. Pożywienie – czy posiłki przygotowuje kucharka czy są dowożone z cateringu, jaka jest stawka żywieniowa i czy jest zwracana w razie choroby dziecka, dobrze jest przejrzeć przykładowe Menu,

4. Kadra – w przedszkolach państwowych dyrektor może zatrudnić tylko osoby z wykształceniem kierunkowym po ukończeniu, co najmniej licencjatu, inaczej się ma w placówkach prywatnych. Tam również właściciel powinien zatrudniać takie osoby, jednak często zdarz się, że nie ukończyły one jeszcze studiów lub nie mają wykształcenia kierunkowego a jedynie pokrewne, typu polonistyka, psychologia, resocjalizacja. Dlatego dobrym pomysłem jest sprawdzenie dyplomów osób, które będą opiekowały się Twoim dzieckiem. Do pracy w przedszkolu uprawniają takie kierunki jak:
- pedagogika opiekuńczo wychowawcza,
- pedagogika wczesnoszkolna,
- pedagogika przedszkolna,

Drugą, rzeczą, o jaką powinieneś zapytać w związku z kadrą to ile godzin tygodniowo mają nauczyciele pracy dydaktycznej z dziećmi. W placówkach państwowych jest to 25 godzin tygodniowo, co ma swoje uzasadnienie. Praca z tak małymi dziećmi wymaga maksymalnej koncentracji, podzielności uwagi i jest ciężka fizycznie, a hałas, jaki towarzyszy grupie maleństw przekracza bardzo często dopuszczalne normy. W prywatnych przedszkolach nauczyciele pracują często więcej godzin, co ma swoje minusy. Przemęczony i rozdrażniony hałasem nauczyciel jest niecierpliwy i rozdrażniony a więc mniej serca wkłada w swoją pracę.

Ważną dla Ciebie wskazówką będzie fakt jak długo kadra pracuje w danym przedszkolu. Jeśli placówka ma już kilka lat a kadra większości jest nowa, może to być zły sygnał. Nie odchodzi się przecież z miejsca, z którym dobrze się pracuje, ponadto Twoje dziecko może być narażone na zmianę „ulubionej” Pani w trakcie roku szkolnego.

5.Pomoce dydaktyczne – zwróć uwagę czy są zabawki inne pomoce dydaktyczne w salach, np. klocki, książeczki, samochodziki, lalki, układanki, itd.

6. Dekoracja – bardzo wiele mówi o przedszkolu. Kolorowa i odpowiednia do sezonu dekoracja sprawi, że Twojemu dziecku będzie przyjemnie wchodzić rano do takiego wnętrza. Wywieszone na ścianach prace dzieci pokarzą Ci czy oprócz opieki nad dziećmi odbywają się jakieś zajęcia.

7. Roczny plan
– dla 4 i 5 – Latki mogą już realizować program edukacyjny w oparciu o podręczniki, zapytaj także czy są przewidziane wycieczki do kina, teatru, zoo itd. Im więcej tego typu imprez tym lepiej dla Twojego malucha.

8. Poznaj nauczycielkę – to bardzo ważne, kto będzie opiekował się Twoim szkrabem, dlatego zanim podejmiesz decyzję porozmawiaj z nią, przedstaw swojemu dziecku i zobacz jak maluch reaguje.

9. Zapytaj rodziców dzieci, które już chodzą do tego przedszkola – Wybierz się do potencjalnej placówki w godzinach, gdy odbierane są dzieci (między 16 a 17) i popytaj wchodzących rodziców, jakie są ich doświadczenia z wiązane z tym przedszkolem. Zapytaj, co najmniej 3,4 osoby gdyż jedna wypowiedz nie da Ci obrazu całości.

 Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.1 z 5. 7 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.