Gry samochodowe czyli jak zająć przedszkolaka podczas podróży

Długa a nawet krótka podróż samochodem może się okazać męczarnią dla rodzica, którego dziecko ciągle marudzi, wierci się, płacze, narzeka lub zadaje pytania za pytaniem. Tymczasem za pomocą kilku gier nie tylko zajmiesz dziecko tak, że przestanie marudzić ale też wykorzystasz ten czas na naukę i przekazanie pożytecznych informacji.


Cyferki

Przedszkolaki, zwłaszcza czterolatki a już na pewno pięciolatki uczą się cyferek. To dobry moment by utrwalać jak wyglądają poszczególne cyfry wykorzystując do tych celów rejestracje innych samochodów. Ten kto pierwszy zauważy tablice z podwójną cyfrą obok siebie, ten dostaje punkt (8355). Żeby nikt nie mógł oszukiwać trzeba też wskazać kolor samochodu, a starsze dzieci nawet markę. Po jakimś czasie można zabawę uatrakcyjnić wprowadzając nazwy kolorów w obcym języku.

Literki
Przedszkolaki, uczą się także literek. Szukajcie więc według kolejności alfabetu danej litery w rejestracjach samochodu a także na bilbordach i neonach.

Liczymy
Liczcie wszystko co się da. Czerwone samochody, drzewa, domy, stacje benzynowe. Taki przedszkolak powinien umieć liczyć do dziesięciu co najmniej. Osobiście znam jednak czterolatki, które potrafią już wymienić liczby od 1 do 100.

Małe dziecko, o ile się nie zraziło do nauki z przyjemnością będzie się uczyło tej umiejętności. Najłatwiej liczyć palce, nie tylko swoje ale wszystkich uczestników podróży. Możecie policzyć Wasze oczy, uszy, nosy a potem zabawa: : „ile nosów znajduje się w tym samochodzie?”, „ile jest szyb?” „Ile klamek”, itd.

Wymieniając liczby możecie robić to na zmianę. Dziecko zaczyna od 1, potem kolejno współtowarzysze podróży, znowu kolej na dziecko i tak aż do ….. Zaczynanie zabawy, czyli ten kto powie „jeden”, może być nagrodą dla dziecka za to że się samo ubrało lub grzecznie zachowywało w gościach.

Wyraz na literę
Dziecko wybiera literkę, a Ty wymieniasz trzy słowa, które zaczynają się na nią. Potem Ty wybierasz literkę i dziecko wymyśla słowa. Grę można urozmaicić określając dokładnie jakie to maja być słowa, np. imiona, owoce, miasta, kolory. Grę można również przeprowadzać w obcym języku.

Układamy historyjkę
Mówisz jedno słowo, dziecko dopowiada następne i tak kolejno wszyscy podróżnicy. Warunek jest jeden – musi z tego powstać opowiadanie czyli słowa musza się ze sobą wiązać.

Zgadywanki
Opisujesz jakąś postać z bajki, którą oglądało Twoje dziecko a ono musi zgadnąć kto to. Np. jestem zielony, mam duży brzuch, moim przyjacielem jest osioł. Dziecko, też może układać dla Ciebie zgadywanki.

Cytaty
Niektóre dzieci mają tak wspaniała pamięć słuchową, że potrafią przytaczać cytaty z reklam i bajek. Nawet jeśli Twoje dziecko jeszcze tego nie potrafi możesz go do tego zmotywować pytając z jakiej to bajki lub reklamy: „Dobra! Ręce do góry! Mam smoka i nie zawaham się go użyć”

Życzę miłej zabawy!


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.