„Dziecko nie zdąża do łazienki i boi się wyśmiewania ze strony rówieśników .”

Nawet pięciolatkowi zdarzają się czasem takie małe wpadki, bawi się swoją ulubioną zabawką albo pełni główną rolę w zabawie z rówieśnikami. Jak ktoś jest właśnie księżniczką to rzeczy typu toaleta odchodzą na dalszy plan. Księżniczki przecież nie chodzą do toalety, one siedzą na tronie!

Dzieci mogą „nie zdarzać” do łazienki z kilku powodów. Albo, tak jak napisałam wcześniej, zapominają się i potem jest już za późno. Jeśli są w młodszym wieku mogą nie potrafić jeszcze trzymać moczu bo dopiero uczą się reakcji swojego organizmu. Dzisiaj rozwinięta technologia względem treningu czystości działa na niekorzyść dzieci. Wszelkie pieluchy jednorazowe są tak skonstruowane, żeby maluch miał sucho i odczuwał komfort. Dlatego pożegnanie z pieluchą może trwać dłużej niż to miało miejsce za naszych czasów. Kolejnym powodem może być przeżywany przez dziecko stres. Często się zdarza, że przedszkolak tak, jakby się cofał w rozwoju w momencie przyjścia na świat rodzeństwa. Zaczyna spieszczać słowa, częściej się przytula do rodziców, chce sypać z nimi w łóżku, nie trzyma moczu w nocy. Oprócz pojawienia się nowego członka rodziny w życiu dziecka mogą zajść jakieś zmiany. Kłótnie rodziców, przeprowadzka, rozwód itd. Maluchy również na takie sytuacje mogą reagować nie trzymaniem moczu. Może czują się zaniedbane i to ich taki niemy krzyk „zwróć na mnie uwagę” ?. Ostatni już powód to infekcje układu moczowego. Objawiają się nagłą potrzebą oddania moczu, dziecko odczuwa silne bóle oraz pieczenie. Przy takich dolegliwościach dorośli często nie zdążają do toalety a co dopiero dzieci.

Niezależnie od powodów tych mokrych wpadek, taka sytuacja jest dla dziecka bardzo stresująca. Trzeba przerwać zabawę, czasem widoczna jest plama na rajstopkach czy spodenkach, bywa, że przesiąkło nawet na dywan. Wszystkie dzieci widzą jak Pani wychodzi z dzieckiem a ono samo wraca później w innym ubranku. Rówieśnicy różnie na to reagują. Przeważnie traktują to jako coś normalnego jednak zdarzają się pojedyncze przypadki, że jakiś kolega czy koleżanka a za nimi reszta grupy, będzie wyśmiewać się z Twojej pociechy. Prawdopodobnie rodzice tego dziecka reagowali w ten sposób kiedy jemu zdarzało się nie trzymać moczu i teraz ono przenosi to na grunt przedszkola.

Jak temu zaradzić:
-
Niech dziecko ma zawsze w swojej szafce w przedszkolu ubranko na zmianę. Tak na wszelki wypadek.

- Naucz dziecko jak radzić sobie w tej sytuacji. Powiedz, że powinno powiedzieć szybko Pani, że wychodzi do ubikacji, zabrać ubranko na zmianę i przebrać się. Te czynności przedszkolakom przychodzą z trudem ale przy odpowiednich ćwiczeniach w domu, maluch jest w stanie to zrobić sam. Możesz zaopatrzyć dziecko w taką samą parę rajstop czy spodni, wtedy nikt się nie zorientuje.

- Ważne, żeby Twoje dziecko nie traciło przez to poczucia pewności siebie. Zapewniaj, że nadal je kochasz a takie tam drobne incydenty dla nikogo nie maja znaczenia. Każdemu się zdarzają.

- Jeśli takie wpadki zdarzają się często, poproś wychowawczynię żeby porozmawiała o tym z całą grupą. Wytłumaczyła, że takie sytuacje mogą zdarzyć się każdemu i nie wolno się wyśmiewać z innych osób.

- Zastanów się czy nie zaszły w życiu dziecka jakieś zmiany. Pochłonięty nimi mogłeś nie zwrócić uwagi, że odbijają się negatywnie na Twoim dziecku. Postaraj się wtedy złagodzić ich skutki, wynagrodzić to dziecku. Spędzaj z nim więcej czasu, zapewniaj o swojej miłości, że nadal w Twoim sercu jest dla dziecka miejsce.

- Zwróć uwagę czy w sali jest dywan lub wykładzina. Na czym siada Twoje dziecko, może ciągle na zimnej podłodze albo na ziemi czy murku w ogrodzie? To może być przyczyną jego problemów z nie trzymaniem moczu.

- Czasem dzieci nie zdają sobie sprawy, że szczypanie i ból podczas oddawania moczu to coś nieprawidłowego. Mogą też się wstydzić nam o tym powiedzieć albo bać wizyty u lekarza. No bo jak boli ząb to dentysta każe otworzyć buzie a jak boli tam na dole, to co? Musisz zapytać dziecko wprost lub tak trochę na „okrętkę” zagaić, że to nie dobrze jak szczypie i wtedy bierze się tylko lekarstwa.

- Podczas najbliższej wizyty u lekarza powiedz, że podejrzewasz infekcję dróg moczowych i zróbcie badania kontrolne.

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagog



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.