Rozwój fizyczny

Maluszek leżąc na plecach zaczyna nieznacznie unosić prosto główkę. Dziecko ogląda dłonie, zaczyna wyprostowanymi rękami sięgać po zabawki. Jeszcze nie potrafi w pełni kontrolować koordynacji pomiędzy chwytaniem, a rozluźnianiem dłoni, ale potrafi już samodzielnie wypuścić zabawkę z rączki. Potrafi płynnie wodzić wzrokiem za przedmiotem. Maluch znacznie wyżej niż w trzecim miesiącu życia potrafi unosić miednicę do góry, kierując wzrok na swoje nóżki, przyciągając brodę do klatki piersiowej. Zaczyna także sięgać do kolan. Wtedy też pojawia się przypadkowe przewracanie na boki. Dziecko potrafi wrócić z tej pozycji na plecy.

W leżeniu na brzuszku dziecko doskonali tzw. „most”. Opiera się na łokciach, ale te wysunięte są przed linię barków. Potrafi jednocześnie unosić główkę i patrzeć w dół. Dziecko stara się sięgać po zabawkę, opierając się na jednym przedramieniu, ale nie może jej jeszcze chwycić. W bioderkach rozpoczyna się już aktywne prostowanie.

W czwartym, czasem piątym miesiącu życia dziecka wygasa odruch podparcia.

Rozwój intelektualny

Maluch chętnie poznaje zwłaszcza nowe dźwięki, zabawki, twarze. Jest chłonne wszystkiego co go otacza. Dziecko jest teraz na etapie magazynowania wszelkich zaobserwowanych zjawisk. Potrafi z uwagą słuchać wszystkiego co się do niego mówi. Wielokrotnie będzie wykonywać daną czynność, aby spontaniczne zachowania z czasem stały się coraz bardziej celowe i świadome. Wchodzi powoli w etap różnicowania przedmiotów ze względu na ich cechy fizyczne: kształt, wielkość, kolor, zapach. Ze względu na tak dużą chłonność informacji dziecko niechętnie przebywa już w pozycji leżącej, bo ogranicza to jego możliwości poznawania świata.

Rozwój emocjonalny

Dziecko śmieje się podczas interakcji z innymi osobami, potrafi też wybuchnąć głośnym śmiechem. Maluch świadomie wywołując oczekiwaną reakcję otoczenia rozwija w sobie pewność siebie. W tym okresie, aby zapewnić bezpieczeństwo emocjonalne warto zadbać o tzw. rytuały, czyli stałe godziny karmienia, snu, spacerów. Dzięki temu maluch będzie wiedział, że zbliża się np. godzina posiłku, czy wieczorna pora przytulanek. Będzie oczekiwał tych rytuałów z jeszcze większą radością. Dzięki odpowiedniemu zaplanowaniu dnia, mama będzie mogła poświęcić więcej czasu swojemu dziecku.

Rozwój społeczny

Maluszka intrygują teraz m. in. dziecięce głosy. Skręca główkę w stronę, z której one dobiegają. Nie jest istotne czy dochodzą one na żywo, czy też radia, bądź telewizji.

Maluszek w czwartym miesiącu życia jest jeszcze pełen ufności zarówno do osób z najbliższego otoczenia, jak i obcych. Chętnie wchodzi w interakcję ze wszystkimi, którzy okażą mu odrobinę zainteresowania. Sam stara się wywoływać reakcję otoczenia, np. swoim uśmiechem prowokuje innych do podobnych zachowań.


 


Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.