„Naucz dziecko dobrych manier - proszę, przepraszam, dziękuje”

Te trzy magiczne słówka działają w naszym życiu cuda. Ułatwiają nam życie, godzą zwaśnione strony, załatwiają różne sprawy. Poza tym w świecie kulturalnych ludzi żyje się przyjemniej.


Ostatnio ku swemu przerażeniu stwierdziłam, że coraz rzadziej używamy tych zwrotów grzecznościowych. Wyciągamy tylko rękę i wymiana odbywa się prawie bez słów. W sklepie recytujemy listę potrzebnych rzeczy zapominając o nie poprosić, a tym bardziej podziękować. Również słówko „przepraszam” powoli odchodzi w niepamięć. W autobusach pchamy się do wyjścia zamiast grzecznie przeprosić, niezauważany jak komuś nadepniemy na palec. Takich przykładów mogłabym przedstawić bez liku, ale nie o to tu chodzi. Kiedy przydarza się nam taki jawny brak kultury, oburzamy się na niedostatki w  wychowaniu takiego szkodnika, ale czy my sami dajemy dobry przykład swoim dzieciom?  

Czy uczymy je kiedy należy mówić proszę, kiedy przepraszam i dziękuje? Zwracamy uwagę czy nasza pociecha podziękowała nam za podanie kanapki, czy poprosiła o podanie zabawki? Może tolerujemy gdy mówi „daj mi”. To od nas zależy czy nasze dziecko będzie kulturalne czy nie, więc  nie czekaj gdy będzie starsze tylko już teraz zacznij je uczyć tych trzech magicznych słów.

Od kiedy zacząć?
Od momentu kiedy dziecko zaczyna uczyć się mówić. Nie szkodzi, że jest małe i wydaje nam się, że nic nie rozumie. Używanie tych słówek powinno wejść maluchowi w nawyk, więc im wcześniej zaczniemy tym lepiej. Poza tym małemu szkrabowi łatwiej jest wpoić pewne zasady niż starszemu dziecku.  Jeśli Twoje dziecko jest trochę starsze nie rezygnuj z nauki. Nie możesz jednak nagle wprowadzić wszystkich zwrotów grzecznościowych na raz, bo to za wiele dla takiego przedszkolaka. Rób to stopniowo, dając własny przykład i tłumacząc dziecku dlaczego i w jakich sytuacjach używamy proszę, przepraszam i dziękuje.


Jak uczyć?
- Kiedy dziecko dopiero uczy się mówić, zadbaj o to by w domu używać często tych słówek. Dzieci uczą się mówić słuchając rodziców.

- Mówiąc bezpośrednio do maluszka używaj tych zwrotów, kiedy wyciąga rączkę po zabawkę podaj mu ją mówiąc „proszę, to dla Ciebie”

- Gdy Twój malec już trochę mówi, naucz go zwrotu „poproszę” i tylko na to reaguj. Może być ciężko, gdyż maluchy lubią próbować swoich rodziców. Nie ulegaj jednak tej próbie sił. Żadne „daj” nie wchodzi w rachubę, dziecku krzywda się nie stanie jeśli powie „poproszę”.  

-  Proś by dziecko powtarzało po Tobie całe zdania – „Poproszę samochód”.

- Przedszkolaki już coraz lepiej mówią, dlatego oprócz poprawiania słów czy zwracania uwagi na gramatykę powinieneś pilnować by w różnych sytuacjach życia codziennego mały człowiek używał zwrotów grzecznościowych.

- Na początku przypominaj szkrabowi, że zapomniało przeprosić lub podziękować, później zacznij wymagać. Dziecko nie może dostać czegoś póki o to nie poprosi czy wyjść ze sklepu jeśli nie podziękuje sprzedawczyni.


Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.3 z 5. 3 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.