Gry online dla małych dzieci

Dla naszych maluchów komputery to sprzęt tak oczywisty jak lodówka, czy inne sprzęty codziennego użytku. Ponieważ nasze dzieci będą pokoleniem informatycznym czy tego chcemy czy nie, nie warto opierać się postępowi i już teraz zaprzyjaźnić latorośl z komputerem. Świetnie do tych celów nadają się gry online dla dzieci, których jest bardzo dużo w internecie. Poniżej te które sprawdziliśmy i polecamy.

       
W związku ze stałym rozwojem nowych technologii, ewoluować także będzie zestaw cech niezbędnych do jak najpełniejszego odnalezienia i realizowania się we wszelkich dziedzinach życia u ludzi dorosłych. My jesteśmy w epoce kiedy ceni się „know how”, ale także twórcze, kreatywne i oryginalne podchodzenie do rozwiązywania zadań, cechy te z każdym rokiem są coraz bardziej pożądane. Biorąc pod uwagę zmiany wymagań pracodawców, musimy przygotować swoje dzieci do takich warunków najlepiej jak możemy, poza klasycznym systemem kształcenia warto przyjrzeć się możliwościom kształtowania pożądanych cech w czasie zabawy dziecka.   
     
      Podczas kontaktu dziecka z komputerem, możemy nie tylko zapoznać je z nowymi środkami pracy i przekazu, ale także przez zabawę i dobór odpowiednich gier kształtować cały szereg pożądanych cech osobowości, takich jak przestrzeganie reguł, samodyscyplina, samodzielność, strategiczne myślenie, konsekwencja, wytrwałość w dążeniu do celu, wyobraźnia przestrzenna. Tak wielopłaszczyznowo rozwijające się od małego dziecko będzie w przyszłości konkurencyjny na rynku pracy jako dorosły. Z tych właśnie powodów warto inwestować w wielopłaszczyznowe kształcenie swojego dziecka. Niezawodną metodą będzie dobrze dobrany i systematycznie aktualizowany zestaw gier – połączenie zabawy z edukacją spowoduje, że dziecko łatwiej, szybciej, a przez systematyczne ćwiczenie trwale przyswoi wiadomości i umiejętności.        

     W grach komputerowych dla najmłodszych często na pierwszy rzut oka nie widać walorów edukacyjnych, jednakże podczas kolorowania obrazków dziecko ćwiczy koordynację wzrokowo – ruchową oraz utrwala nazwy kolorów, układając puzzle ćwiczy spostrzegawczość i logiczne myślenie, układanki czy łączenie cyferek w celu stworzenia obrazka trenują cierpliwość, spostrzegawczość i utrwalają zapamiętanie cyfr łącznie z ich kolejnością.

Wybierając odpowiednią grę dla naszego maluszka pamiętajmy, że musi ona spełniać kilka warunków:
- musi być dostosowana do wieku dziecka, 
- musi rozwijać,
- ćwiczyć umiejętności,
- być bezpieczna.

Gra dostosowana do wieku dziecka oraz bezpieczna – łatwo napisać, trudniej zdecydować w sklepie, jeśli chcesz dowiedzieć się jakie kryteria obrać przed zakupem przeczytaj artykuł pt.: "Omówienie symboli umieszczonych na grach komputerowych, oraz Bezpieczeństwo dziecka, techniki umożliwiające samodzielną zabawę dziecka, znajdziesz tam praktyczne porady.

Dla dzieci 2 – 5 letnich jest duży wybór gier i zabaw w internecie oraz w sklepach. Najmłodsi użytkownicy komputerów zaczynają najczęściej komputerową przygodę od kolorowanek, puzzli, układanek, takie gry znajdziesz tu:   
http://www.noddy.com/index.html?country=pl
http://www.baltazar-gabka.pl/niespodz.htm
http://www.pankuleczka.pl/gry.htm www.minimini.pl/ http://pbskids.org/teletubbies/teletubbyland.html

Są to bezpieczne strony, na których nic nie powinno Ciebie i Twojego dziecka zaskoczyć. Spory wybór gier jest również na innych stronach, niestety na większości z nich podczas oczekiwania czy wyboru pojawiają się reklamy różnych gier, niekoniecznie przeznaczonych dla oczu tak małych użytkowników sieci.

Przedszkolaki, z powodu nabywania coraz większej ilości umiejętności (kompetencji) stają się użytkownikami komputera o coraz większych możliwościach, a więc mamy do wyboru coraz szerszą gamę gier. W Internecie znaleźć można grę nie do przecenienia ze względu na walory edukacyjne. Jest to mahjong – gra ma wiele odmian i poziomów trudności, trenuje u dziecka, spostrzegawczość, cierpliwość, logiczne myślenie i dzięki wielu odmianom wiele innych rzeczy. Ta gra pozbawiona jest agresji, nie wystraszy dziecka i wciąga. Poza internetem, gdzie poza wskazanymi wcześniej stronami można znaleźć inne, równie interesujące takie chociaż jak:
www.yummy.pl/
www.przedszkolaki.sieciaki.pl/ ,

 Jest również duży wybór gier na płytach które są specjalnie opracowane dla przedszkolaków i rozwijają różnorodne umiejętności i wiadomości. Są to między innymi „Kubusiowe przedszkole”, „Gdzie jest Nemo: Ucz się z Nemo”, „Papatka z Tęczowej Polanki”, „Królik Bystrzak”, „Bolek i Lolek. Alfabet i nauka czytania”.

Dobra praktyka
1. Wykorzystuj gry do ćwiczenia słabych stron dziecka,
2. Rozmawiaj z dzieckiem o tym co lubi, co mu się podoba w grach – unikniesz kłopotów w przyszłości,
3. Przed wyborem gry (szczególnie w internecie) zagraj w nią sam,
4. Starannie wybieraj i aktualizuj zbiór gier dziecka.

 

Autor: Ewa BodzentoTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.5 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.