Język migowy dla niemowląt

Czyli tak zwane „bobomigi” są coraz bardziej popularne wśród rodziców niemowląt i małych dzieci, które prawidłowo słyszą. Dlaczego? To doskonały sposób na dogadanie się ze swoją pociecha zanim jeszcze zacznie mówić.


Mając takie maleństwo w domu musimy się nieźle napocić chcąc zrozumieć, co oznacza jego wyciągnięta w górę rączka - chce do nas na ręce, a może jest głodny albo prosi by mu podać zabawkę??? Małe dzieci maja ogromna potrzebę komunikacji z nami, ich rodzicami, niestety nie potrafiąc jeszcze mówić często się denerwują, że rodzic nie rozumie, czego od niego malec chce!
Trochę potrwa zanim nauczymy się rozpoznawać jego potrzeby. A co jeśli taki roczny szkrab mógłby już zamigać to, co mu chodzi po głowie? Pokazałby nam, że jest głody albo chce się pobawić klockami, zapytał się gdzie jest tata albo dał do zrozumienia, że chce już wracać do domu.

Język migowy
Znaki języka migowego są bardzo proste wręcz naturalne a w wielu przypadkach logiczne, dlatego rodzicowi będzie łatwo jest się ich nauczyć.

Skąd pomysł na uczenie słyszących dzieci migania ?
Na ten pomysł wpadł Amerykanin Joseph Garciia, który jako tłumacz języka migowego zaobserwował, iż głusi rodzice za pomocą migów o wiele wcześniej porozumiewają się ze swoimi słyszącymi dziećmi niż słyszący rodzice ze słyszącymi dziećmi. To odkrycie zainspirowało go do stworzenia programu Sign2Baby, który jest znany i stosowany w takich państwach jak Stany Zjednoczone, Kanada, Wielka Brytania, Francja, Niemcy.

Dla polskich rodziców przenieśli i przystosowali ten program naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego pod nazwą „Bobomigi”.


Od jakiego wieku dziecko jest „gotowe” na język migowy ?
Najlepiej zacząć migać do swojego szkraba jak ma około 6 miesięcy, wtedy można uzyskać najlepsze rezultaty. Jeśli masz starsze dziecko, nie rezygnuj, ucz je również.

Gdzie się uczyć?
Najlepiej udać się ze swoim maleństwem na zorganizowane przez fachowców zajęcia gdzie systematycznie w grupie z innymi rodzicami i ich dziećmi będziemy uczyć się tej sztuki porozumiewania. Informacje o takich zajęciach możemy znaleśc w Internecie, jednak jest ich wciąż mało na terenie Polski. Co możemy zrobić? Zacznij samodzielnie uczyć swoje dziecko migać. To jest bardzo łatwe!

Jak uczyć dziecko migać?
- Znajdź w Internecie filmiki ze znakami języka migowego dla dzieci
- zacznij od tych znaków, które są najbliższe dla Twojego dziecka, czyli mama, tata, zwierzęta, jeść, pic, znak ulubionej zabawki, ubrań, – czyli tego, co otacza Twoje dziecko i z czym ma do czynienia
- pokazuj dziecku dany przedmiot, nazywaj go słowem i pokazuj jego znak, powtarzaj to kilkukrotnie

- używaj danego znaku za każdym razem, gdy widzicie zwierzątko, przedmiot lub go używacie,
- migając do dziecka musisz być konsekwentny! Migaj zawsze, a nie tylko czasami,
- miganie to zabawa a nie nauka, im więcej przy tym śmiechu tym szybciej dziecko się nauczy,
- znaki języka migowego, jakich się uczycie powinni znać wszyscy domownicy, a więc tata, starsze rodzeństwo, a nawet babcia, jeśli opiekuje się dzieckiem,
- początkowo dziecko będzie tylko obserwowało, co robisz, po jakimś czasie (nawet 2 miesiącach), kiedy zrozumie, że dany znak oznacza dany przedmiot, rzecz, osobę, zwierzę, uczucie lub czynność – zacznie stosować znaki,
- pamiętaj o znakach oznaczających czynności i uczucia,
- dziecko ma jeszcze słabą pamięć, więc często musicie używać danych znaków by ich nie zapomnieć,
- każda rodzina ma swoje specyficzne słowa, stwórzcie, więc także swoje migi, którymi będziecie nazywać członków rodziny, ulubione zabawki, jedzenie.

Czy dziecko, które umie migać będzie chciało uczyć się mówić?
Tak.
Ponieważ Wy, jego rodzice, mówicie. Dziecko przez pewien czas będzie używało migania i uzupełniało to słowami. Po jakimś czasie proporcje się zmienią aż malec przestanie go używa całkowicie. Znajomość migowego jednak zostanie w Waszej rodzinie i od czasu do czasu na pewno się przyda J

Powodzenia!

 

Autor: Magdalena Wolnik - Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.0 z 5. 5 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.