Jak przygotować dziecko do pójścia do żłobka

Podejmując decyzję o posłaniu dziecka do żłobka nie zawsze jesteśmy przygotowani na to, co nas czeka. Często również nie wiemy, jak przygotować malucha na tak ogromną w jego życiu zmianę.

Aby ten ważny moment w waszym życiu przebiegł w miarę „bezboleśnie”, spróbujcie wcielić w życie, na ile jest to możliwe, niżej podane rady:
•    Najważniejsze, aby być przekonanym o słuszności swojej decyzji. Dziecko wyczuwa emocje bliskich mu dorosłych, zwłaszcza matki i przejmuje je w swoich zachowaniach. Łatwiej będzie maluchowi zaakceptować pobyt poza domem kiedy poczuje „przyzwolenie” od rodziców.
•    Uprzedź dziecko o tym co go czeka, porozmawiaj nawet jeśli jeszcze nie mówi, wytłumacz dlaczego będzie uczęszczać do żłobka.
•    Odwiedź placówkę razem z dzieckiem, pobawcie się razem, zapoznajcie się z opiekunkami, zobaczcie gdzie są sale, toalety itp.
•    Spróbuj wcześniej zostawić dziecko, choćby na chwilę, z inną osobą np. z ciocią lub sąsiadką. Dziecko będzie wiedziało, że pozostawienie go na chwilę z kimś innym nie oznacza opuszczenia, będzie wiedziało, że zawsze wrócisz.
•    Staraj się nie używać sformułowań typu Jak pójdziesz do żłobka to będziesz jadł wszystko!, Tam nie będziesz tak rozrabiał!  itp. Pogłębia to niechęć dziecka do nowego miejsca.
•    Nie pozwalaj też, aby ktoś inny z rodziny „straszył” dziecko żłobkiem.
•    W okresie poprzedzającym pójście do żłobka czytaj dziecku książeczki o podobnej tematyce np. z serii ”Kamyczek”  takie pozycje jak: Opiekunka, Przedszkole. Można również ułożyć samodzielnie taką historyjkę z wykorzystaniem ulubionego bohatera swojego dziecka. Jeżeli maluszek razem z ulubiona postacią będzie przeżywał podobne problemy, łatwiej będzie mu pokonać trudności z tym związane. Warto wówczas sięgnąć do wskazówek na temat bajkoterapii np. na stronach internetowych.
•    W miarę możliwości dziecka naucz je podstawowych czynności samoobsługowych, rozpoznawania swoich rzeczy, proszenia o picie itp.
•    Wybierz się razem z dzieckiem na wspólne zakupy. Pozwól dziecku wybrać np. ubranka lub inne potrzebne do żłobka rzeczy tj. akcesoria do mycia zębów. Niech poczuje się włączone do przygotowań.
•    Pozwól dziecku wybrać ulubiona zabawkę lub poduszeczkę, którą zabierze z domu kiedy pójdzie do żłobka (można ją podpisać). Kawałek „domu” lub pluszowy przyjaciel złagodzą trudne chwile.
•    Postaraj się tak zaplanować pierwsze dni dziecka w żłobku, aby trochę wcześniej je odbierać. Może warto również uprzedzić o tym pracodawcę?
•    Po powrocie do domu wymieńcie się informacjami, co robiliście, kiedy nie byliście razem. Spróbujcie też spędzić przyjemnie resztę dnia.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne i nie należy go porównywać z rówieśnikami. Niektóre dzieci przystosowują się do nowego otoczenia bardzo szybko lub objawy są bardzo łagodne. Są też dzieci, które chodzą do placówki z poczucia obowiązku i w głębi duszy nie przystosują się do niej wcale, mimo że ciekawie spędzają tam czas. Jeśli zauważymy, że na nasze dziecko „nie działają” wyżej wymienione sposoby, zawsze można poprosić o poradę wychowawcę, który powinien mieć przygotowanie pedagogiczne w tym zakresie. Współpracując razem łatwiej znaleźć dobre rozwiązanie.

 Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.4 z 5. 11 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.