Ekopieluszki

Pieluchy jednorazowe odmieniły nasze życie. Zakończyły erę gotowania i prasowania pieluch tetrowych i flanelowych, erę agrafek i wiecznych odparzeń pupy. Jednorazówki stały się wybawieniem, jednak teraz coraz częściej rodzice wracają do tradycji i wybierają pieluchy wielorazowe i ekojednorazówki.


Na rozwiązania tego typu najczęściej decydują się osoby chcące żyć w zgodzie z naturą. Dotychczas stosowane pieluszki jednorazowe, stanowią bowiem duże obciążenie dla środowiska, przynajmniej do momentu kiedy nie nauczymy się ich utylizować..

Zakładając, że nasze dziecko, przez 2,5 roku każdego dnia zużywa 5 pieluszek, to w tym czasie oddamy ich na wysypisko około 4500 sztuk, czyli ponad tonę. Tak, niestety ponad tonę, rozkładających się 400- 500 lat pieluszkowych odpadów produkuje jeden maluch.. Eko wielorazówki powinny Cię również zainteresować jeśli jesteś rodzicem alergika czy dziecka o bardzo wrażliwej skórze. Wykonane są bowiem wyłącznie z naturalnych materiałów, nie alergizują, a dodatkowo mogą zawierać substancje łagodzące podrażnienia.

Jeśli więc jesteś pro-eko zainteresuj się bliżej tematem ekopieluszek. W trakcie lektury tego artykułu, na pewno trafisz na kilka miłych niespodzianek.

Nowoczesne materiałowe pieluszki do prania to wygodny system o zróżnicowanej chłonności, w przepięknych wzorach i kolorach, dający duży komfort zarówno dziecku jak i rodzicom. Współczesne pieluszki wielorazowe mają anatomiczny kształt, wykonane są z zaawansowanych technologicznie materiałów- ekologicznej bawełny organicznej, wytrzymałych i antybakteryjnych konopi, biodegradowalnego bambusa czy łagodzącego jedwabiu i wyposażone w różne warianty zapięć, od plastikowych zatrzasków, poprzez rzepy aż po troczki. Zwykle wystarczają na cały okres pieluszkowania (2 do 2,5 roku), a do rozmiaru i wagi dziecka dobiera się wyłącznie otulacz. Otulacze- zewnętrzna warstwa pieluchy wielorazowej, stanowią doskonałą ochronę przed jej przesiąkaniem, nie trzeba się więc martwić, że zabrudzenie pieluchy wiąże się z przebieraniem i praniem.

Nowoczesnym wielorazówkom nie potrzebne jest namaczanie, dokładnie upierzemy je już w temperaturze 40- 60 stopni C, szybko schną, bez obaw przez trzy dni możemy je składować w zamkniętym pojemniku. By ułatwić sobie usuwanie grubszych zabrudzeń, na wkład pieluszki możemy położyć w pełni bezpieczny i biodegradowalny papierek ryżowy, który po prostu zdejmuje się z pieluszki i wraz z zawartością spłukuje w toalecie.

Zalety pieluszek wielorazowych:
- zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza i prawidłową temperaturę w pieluszce,
- stanowią profilaktykę w dysplazji stawu biodrowego,
- pozwalają na dokładną kontrolę częstotliwości wypróżnień malucha,
- pozwalają na szybszy i bardziej efektywny „trening nocnikowy”,
- ułatwiając dziecku poznanie swoich procesów fizjologicznych, naukę kojarzenia skutku z przyczyną i panowania nad potrzebami,
-pomagają chronić przyrodę,
- w ostatecznym rozrachunku są tańsze i bardziej ekonomiczne,
- można używać tej samej pieluszki przy drugim dziecku.

Jeśli mimo przytoczonych argumentów, nie masz przekonania do wielorazowych pieluszek materiałowych możesz wypróbować ekologiczne pieluszki jednorazowe. Ich zewnętrzna warstwa jest wykonana ze skrobi kukurydzianej bądź ekobawełny, a wkład chłonny zawiera znacznie mniej poliakrylanu sodu niż klasyczna jednorazówka. Podlegają one biodegradacji nawet w 70% i nadają się do wyrzucenia na domowy kompostownik.

Gdzie kupić?
Nowoczesne pieluszki wielorazowe i ekologiczne jednorazówki w większych miastach bez trudu nabędziesz w sklepach z artykułami dziecięcymi. Jeśli jednak ich tam nie znajdziesz, zapytaj w aptece lub zamów w sklepie internetowym.

 

Autor: Natalia PożogaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 3.0 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.