Ciekawostki o Francji

Jeśli Twoje dziecko uczy sie języka francuskiego warto oprócz wbijania mu do głowy obco brzmiacych słówek, opowiedziec mu cos ciekawego o Francji i jej mieszkańcach. Przybliży to maluchowi kraj do którego zapewne kiedyś pojedzie.

Czy wiesz że...? Kraj (Pays)

- Francja, a właściwie Republika Francuska, jest drugim co do wielkości krajem w Europie. Na jej powierzchnię ( 675 tys. km2) składa się część metropolitarna, leżąca w Europie Zachodniej oraz terytoria zamorskie na innych kontynentach.

- Główną jednostką administracyjną Francji są regiony. Jest ich 22: Akwitania, Alzacja, Bretania, Burgundia, Centralny, Franche-Comté, Île-de-France, Korsyka, Langwedocja-Roussillon, Limousin, Lotaryngia, Midi-Pyrénées, Nord-Pas-de-Calais, Dolna Normandia, Górna Normandia, Owernia, Pays de la Loire, Pikardia, Poitou-Charentes, Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, Rodan-Alpy i Szampania-Ardeny.

- Najważniejszą dewizą francuską jest hasło Liberté, Égalité, Fraternité (Wolność, Równość, Braterstwo).

Czy wiesz że...? Kuchnia (Cuisine)

- We Francji  przerwa na tzw. drugie śniadanie jest niemal świętością. Nie ma co liczyć, że w tym czasie uda nam się cokolwiek załatwić  w urzędzie, banku czy biurze, gdyż mało kto wtedy pracuje.

- Prawdziwymi przysmakami są we Francji żabie udka i ślimaki. Specjalnością Francji są sery- jest ich 365 gatunków (czy to przypadek, że tyle jest dni w roku?). Charakterystyczne są też crepes – czyli naleśniki francuskie. Istnieją nawet kawiarnie, serwujące wyłącznie naleśniki, z różnymi dodatkami.

- Francja jest  największym producentem wina na świecie. Najbardziej znane są z tego regiony to: Burgundia, Bordeaux, Szampania, Prowansja i Alzacja.

Czy wiesz że...? Turystyka (Tourisme)

- W większości francuskich miast istnieje ulica Republiki lub aleja de Gaulle’a.

- We Francji znajduje się najwyższy most na świecie- Wiadukt Millau. Jego najwyższy filar mierzy 341 m.

- Na granicy Francji z Włochami wznosi się najwyższy szczyt w Europie– Mont Blanc(4807m n.p.m.).

- Francja jest najczęściej odwiedzanym krajem na świecie. Rocznie odwiedza ją prawie 100 mln turystów.

- W każdym francuskim mieście mieści się biuro informacji turystycznej.

- We Francji coś dla siebie znajdą zarówno miłośnicy historii i zabytków, amatorzy górskich sportów jak i słodkiego lenistwa nad morzem.

- Francuskie sanktuarium w Lourdes jest miejscem pielgrzymek Chrześcijan z całego świata.

- Francuzi na ogół nie lubią języków obcych, wielu z nich wyznaje zasadę, że przyjeżdżając do ich kraju należy znać ich język. Wybierając się do Francji najlepiej zaopatrzyć się w słowniczek i rozmówki.

- Francja połączona jest z Wielką Brytanią Eurotunelem.

- Francja ma najbardziej rozbudowaną siec kolejową w Europie Zachodniej. Jej wizytówką są pociągi TGV które podróżują z prędkością nawet 320 km/h.

Czy wiesz że...? Obyczaje (Mśurs)

- Francuzi kochają zwierzęta domowe. Połowa z nich ma w domu przynajmniej jedno zwierzę.

- W dobrym guście jest trzymanie dłoni na stole podczas spożywania posiłku w miejscu publicznym.

- Francuzi bardzo rygorystycznie,  przestrzegają przepisów ruchu drogowego, szczególnie tych dotyczących prędkości. Za ich złamanie grozi wysoka kara pieniężna.

Autor: AtelierTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.