"Bądź konsekwentny"

Brak konsekwencji to najczęstszy błąd, jaki popełniamy wychowując dzieci. Obrazowo można go przedstawić, jako taki dołek, który kopiemy sami pod sobą.


Nie konsekwentny rodzic

Działając nie konsekwentnie sami sobie podkopujemy autorytet u naszego dziecka. Mechanizm jest bardzo prosty. Zabroniliśmy dziecku jeść w pokoju a później na to pozwalamy lub nie zauważamy, kiedy łamie nasz zakaz. Maluch widząc niezgodność między tym, co mówimy a robimy dojdzie do wniosku, że nie musi nas słuchać. Po kilku latach takiego braku konsekwencji nasza latorośl zacznie wychodzić z domu nie informując nas gdzie idzie i kiedy wróci. Szkody wyrządzone w ten sposób będzie Ci trudno naprawić. Nie mówiąc już o tym, że samo dorastające latorośle nie będzie słowne. Tego się przecież nauczyło od dorosłych, że jedno się mówi a drugie się robi.

Wróćmy jeszcze na chwilę do skutków braku konsekwencji. Dzieci, do prawidłowego rozwoju potrzebują jasnych zasad, według których będą postępować, dzięki temu ich życie jest przewidywalne, co daje im komfort psychiczny. Wprowadzając i przestrzegając tych zasad dajesz dziecku instrukcję obsługi jak poruszać się w świecie. To trochę tak jakbyśmy będąc w innej kulturze uczestniczyli w uroczystym przyjęciu na cześć króla. Nie wiemy ani jak się ubrać, ani jak zachowywać, kłaniać, klękać, jeść czy nie – czujemy się niepewnie, bo nie wiemy, co robić. Potrzebna nam jakaś dobra dusza, która podpowie jak powinniśmy się zachowywać.  Działając konsekwentnie dajemy dziecku takie właśnie wskazówki, jesteśmy jego przewodnikiem i nauczycielem.  Dziecko wychowywane przez niekonsekwentnych rodziców traci grunt pod nogami, nie wie czy tym razem może dłużej oglądać telewizję czy nie, dostanie karę za bałagan w pokoju czy mu się upiecze.

Inne zasady ma Tata a inne Mama
Czasami rodzice są konsekwentni, ale mają inne zasady. Mama pozwala oglądać telewizję tylko godzinę dziennie, Tata nie stawia ograniczeń.  Mama pozwala zostawić bałagan w pokoju a Tata nie. Taki brak zgodności między rodzicami bardzo źle wpływa na dziecko. Może doprowadzić do faworyzowania przez dziecko tego rodzica, który na więcej pozwala. Maluch zacznie lawirować między rodzicami i wybierać, kogo aktualnie słucha. Albo tłumaczyć się „a tata mi pozwolił” – trudno odeprzeć taki argument bo trzeba by wtedy podważyć autorytet drugiego rodzica, jeśli nie zareagujemy jesteśmy nie konsekwentni. To trudna i rodząca wiele konfliktów sytuacja.

Dlaczego trudno jest być konsekwentnym?
1. Jesteśmy niekonsekwentni, bo nie mamy ustalonych jasno zasad. Czasem
czegoś zabronimy dziecku, bo aktualnie jest nam tak wygodnie. Innym razem zapominamy o tym lub nie ma to dla nas znaczenia.

2. Jesteśmy zmęczeni. Po całym dniu pracy i wypełniania obowiązków domowych nie mamy siły być konsekwentnym. Zwłaszcza, że zazwyczaj dziecko protestuje, płacze, krzyczy, opiera się. Nie mamy siły by z nim dyskutować, musimy ugotować obiad i nie w głowie nam „użeranie” się z własnym dzieckiem. Wolimy „przymknąć” oko na jawne łamanie zasady niż stawiać czoło swojemu dziecku.

3. Pobłażamy dzieciom. Uważamy, że nasze dzieci są za małe lub zmęczone po dniu spędzonym w szkole i na zajęciach dodatkowych.

4. W różnych rodzinach panują różne zasady, stąd różnicę między Tatą a Mamą.
Czasem Tata chce wynagrodzić dziecku, że nie ma go tyle godzin i dlatego pobłaża maluchowi. Bywa, że nie rozumie zasadności reguł wprowadzonych przez Mamę. Dla niego nie ma różnicy czy dziecko zje posiłek przy stole czy na dywanie, ważne by zjadło wszystko.

Jak być konsekwentnym?
- Ustalcie między sobą zasady i wartości, według których chcecie wychowywać swoje dzieci, ważne by uznały i rozumiały je obydwie strony.
- Nasza pamięć jest dobra, ale krótka, więc lepiej spisz to, co ustaliliście.
- Tłumacz dziecku, dlaczego podjąłeś taką decyzję, dlaczego w Waszym domu panują takie zasady.
- Nie bój się wymagać od dzieci i karać je, jeśli się Ciebie nie słuchają.
- Jeśli zasada jest jasna dla dziecka i stosowana już jakiś czas nie musisz z dzieckiem dyskutować -
„Michał, powiedziałam, że masz wyłączyć komputer, to nie jest zaproszenie do dyskusji, wykonać”.
- Wydawaj dziecku polecenia krótkimi zdaniami.
- Jeśli masz problem ze stanowczym tonem w głosie, potrenuj przed lustrem.
- Czasem nie musisz nic mówić, wystarczy, że zrobisz groźną minę.
- Musicie się, jako rodzice razem wspierać. Jeśli dziecko nie reaguje na to, co mówi Tata do akcji musi wkroczyć Mama i na odwrót.
- Jeśli Twoje dziecko jest wyjątkowo nie posłuszne możesz na tablicy lub kartce papieru napisać kilka ważniejszych dla Ciebie zasad i do nich się odwoływać. Maluch może dostawać naklejkę lub inną nagrodę za to, że był posłuszny.

Życzę wytrwałości!

Autor: Magdalena Wolnik – Szynkielewska, pedagogTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.3 z 5. 3 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.