Z dzieckiem do lasu. Część 2

Nie tylko góry, plaża i jeziora mogą być fascynującym miejscem na letnią wyprawę. Jeżeli jeszcze nie znacie, co znaczy magia leśnej atmosfery, jak najszybciej zorganizujcie letnią wycieczkę w krainę wysokich drzew, specyficznych odgłosów oraz przede wszystkim – niezwykłej harmonii i spokoju. Zabierzcie dziecko i wspólnie odkryjcie tajemnice lasu!

Co zabrać? Jak ubrać malucha?

Podstawa to długie rękawki, długie spodenki oraz okrycie głowy (albo kaptur). Przydadzą się także wygodne buciki (lepsze będzie zakryte obuwie niż sandały) i skarpetki. Lepiej sprawdzą się płaszcze przeciwdeszczowe niż parasolki. Na leśną wyprawę zabieramy także podręczny plecak. Co powinno się w nim znaleźć?

  • dodatkowe ubranko dla dziecka,
  • coś do przegryzienia,
  • coś do picia,
  • chusteczki nawilżające,
  • telefon komórkowy,
  • pojemniki na leśne skarby,
  • lupa,
  • środek odstraszający kleszcze,
  • środek odstraszający komary,
  • pęseta – w razie wbicia się kleszcza najlepiej zadziałać od razu.

Czego można nauczyć dziecko w lesie?

Las rządzi się swoimi prawami
Przed wycieczką zwróćmy uwagę na to, że wybieramy się w miejsce, które nie jest niczyje. Las to dom dla zwierząt i to one ustalają panujące tam zasady. Dlatego w lesie nie krzyczymy, nie biegamy, nie śmiecimy.

Grzybobranie
Przed wyprawą podszkólmy się nieco w temacie grzybów. Kupmy dziecku kolorowy podręcznik z obrazkami grzybków, albo planszowe „Grzybobranie”. Dzięki temu będziemy wiedzieć, które znalezisko wolno nam spakować do plecaka, a które najlepiej zostawić na swoim miejscu.

Na owoce
Zbierajmy jagody! Nigdy jednak nie jedzmy ich bezpośrednio z krzaczka. Owoce należy dokładnie umyć. Jagody posłużą jako dodatek do deserów, lodów, pierożków, ciast. Możemy także przyrządzić pyszny koktajl.

Lekcja biologii
Las to skarbnica wiedzy. Drzewa, liście, krzaki wyglądają tu zupełnie inaczej niż w podręcznikach. Zaszczepmy w malcu miłość do przyrody. Uczmy co jest czym, co należy chronić i dlaczego. Niech nasze wycieczki nie tylko bawią, ale też uczą.

Leśni przyjaciele
Nauczmy się rozpoznawać zwierzęta po głosie! To może być naprawdę fascynująca zabawa. Zabierzmy dyktafon lub telefon z dyktafonem i nagrajmy dźwięki leśnych przyjaciół! Ich słuchanie ma podobno niezwykle kojący wpływ na zmęczony organizm – uspokaja i wycisza. Może warto to sprawdzić?

Autor: Agata CyganTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 2 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.