Tenis dla dzieci

Popularność dyscyplin sportowych warunkowana jest bądź tradycją, bądź sukcesami narodowych reprezentantów. Ostatnimi czasy, na fali sukcesów polskich tenisistek, obserwujemy rosnącą popularność tego sportu. Jak grzyby po deszczu wyrastają szkółki i kluby, zajęcia z tenisa znalazły miejsce w ofercie wielu szkół, a nawet przedszkoli. Czy warto podążać za modą i zapisać na nie dziecko?


Ruch jest bardzo ważny dla harmonijnego rozwoju dziecka, ważne więc by regularnie uczestniczyło ono w zajęciach sportowych. Tenis postrzegany jest jako sport czysty i mało kontuzyjny, więc odpowiedni dla dzieci. Istotną jego zaletą jest zapewnienie
wszechstronności ruchowej, dotlenienie organizmu oraz zaspakajanie potrzeby rywalizacji.

Kiedy zacząć naukę?

Trenerzy i fachowcy zajmujący się tą problematyką uważają, że najkorzystniej jest rozpocząć naukę w wieku 5- 7 lat. Określenie momentu rozpoczęcia nauki zależne jest jednak w większym stopniu od indywidualnych warunków i predyspozycji jakie posiada dziecko oraz jego zainteresowania tenisem, niż jego wieku biologicznego. Rozpatrując kryterium rozwoju fizycznego należy zwrócić uwagę by organizm dziecka był na właściwym stopniu rozwoju dla danego wieku. Decydującymi czynnikami, warunkującymi możliwość wykonywania podstawowych ćwiczeń są: umiejętności ruchowe, zręczność, szybkość, siła i wytrwałość.

Równie istotne są predyspozycje psychiczne. Na pozaszkolne zajęcia w szkółce tenisowej możemy zapisać wyłącznie dzieci samodzielne, dla których pozostanie w obcej grupie i pod opieką nieznanej osoby nie będą traumą. Ważna jest też umiejętność skupienia się na zadaniach- koncentracja i podejmowanie inicjatywy oraz wykonywania poleceń trenera- jeśli dziecko nie potrafi lub nie chce wykonywać poleceń nie może uczestniczyć w zajęciach w grupie.

Jakie zajęcia?

Kiedy już decydujemy się  zapisać dziecko na zajęcia, musimy pamiętać by były one dostosowane do jego możliwości. Nauka gry w tenisa składa się z trzech etapów.

Pierwszy etap nauki dedykowany jest dzieciom w wieku 5- 7 lat. W tym wieku mówmy o zajęciach tenisowych, nie o treningach sportowych. Maluch ma podnosić swoje umiejętności w trakcie dobrej zabawy. Gra lekką drewnianą rakietką na małym korcie co pozwala na opanowanie techniki podstawowych uderzeń: forhendu, bekhendu, wolejów i serwisu. Trwa to w zależności od predyspozycji dziecka rok do dwóch lat.

Etap drugi  zaczyna się praktycznie przejściem od małej drewnianej rakietki do rakiety tenisowej ze skróconą rączką. Jest odpowiedni dla dzieci w wieku 8- 10 lat. Przyzwyczaja do używania rakiety ze strunowym naciągiem i do większego obciążenia organizmu.

Trzeci etap nauki skierowany jest do dzieci odpowiednio przygotowanych ruchowo, fizycznie i technicznie, w wieku 9-11 lat.

Koszty

Tenis jeszcze do niedawna postrzegany był jako sport dla elit, zarówno w związku z wysokim kosztem sprzętu i lekcji jak i  stosunkowo niewielką liczbą kortów. Choć ceny spadły, nadal jednak nie można nazwać tenisa sportem tanim. Opłata za przedszkole tenisowe wacha się od 200zł za kwartał do nawet 40zł za godzinę, co uzależnione jest głównie od lokalizacji i liczebności grup treningowych. Dodatkowym wydatkiem są strój i rakieta. Rakietę juniorską możemy zakupić już od 100zł. Za średniej klasy buty, zapłacimy 150zł. Koszulka i spodnie/ spódniczka z odpowiedniego materiału to wydatek rzędu 250zł. Kosztowne są też inne niezbędniki: piłki, torby, opaski na nadgarstek, czapki lub daszki. Oczywiście wydatki można zmniejszyć rezygnując, chociaż na początku z markowych strojów.

Dodatkowym, acz nieuniknionym wydatkiem dla rodziców zapaleńców i graczy na wyższym poziomie zaawansowania są obozy tenisowe. Dwutygodniowy wyjazd w góry połączony z intensywnymi treningami tenisowymi to wydatek rzędu 2 000zł.


Autor: Magdalena Wolnik - SzynkielewskaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 5.0 z 5. 1 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.