Papierowe pomysły na nudę. Część 1

Lato to czas, kiedy mimo zapału i inwencji twórczej rodziców, pomysłów na ciekawe zabawy wreszcie zaczyna brakować. Czym zająć dziecko, kiedy na dworze pada, a kolejna wyprawa do supermarketu po nową zabawkę tym razem „nie wchodzi w grę”? Wbrew pozorom, wcale nie potrzeba wiele. Kilka starych gazet, papier kolorowy, bezpieczne nożyczki i … do dzieła!

Nietoperz

Czego potrzebujemy?

  • kartki papieru (kwadratowe, wielkości około 20 cm; możemy je przygotować odcinając fragment prostokątnej kartki papieru kolorowego);
  • biały papier;
  • klej;
  • bezpieczne nożyczki.
  1. Na początek składamy na pół kwadratową kartkę papieru (na ukos). Tym sposobem otrzymamy trójkąt.
  2. Dolny fragment (podstawa trójkąta, około 5 cm) zaginamy do góry. Tego zagięcia nie będziemy już odginać, od tej pory jest to dla nas podstawa trójkąta (ważne przy punkcie 4.).
  3. Powstaje pasek, który zaginamy po obu stronach tak, aby ponownie powstał trójkąt (nie składamy go jednak, chodzi nam tylko o to, aby powstały podwójne zagięcia, jedno do wewnątrz, drugie na zewnątrz).
  4. Odwracamy trójkąt „do góry nogami” tak, aby czubek był na dole. Wycinamy fragment z podstawy trójkąta. Tym sposobem boczne kawałki utworzą uszy nietoperza.
  5. Odwracamy nietoperza na drugą stronę i naklejamy oczy z białego papieru.
  6. Zginamy nietoperza pionowo na pól, aby nie był zbyt „płaski”.

Uważajcie! To nie jest trudne, więc jeśli dzieciom spodoba się zabawa, wkrótce Wasze mieszkanie może zamienić się w prawdziwą jaskinię!

Rybka, która woli nie pływać

Czego potrzebujemy?

  • kartki papieru w kształcie kwadratu (najlepiej w kolorze złotym!)
  1. Kartkę papieru składamy na ukos tak, aby powstał trójkąt.
  2. Rozkładamy kartkę i składamy ją ponownie, tym razem łącząc przeciwne wierzchołki (powstają przecinające się zagięcia i cztery trójkąty).
  3. Rozkładamy kartkę i stawiamy kwadrat przed sobą; chwytamy za boki i próbujemy połączyć przeciwne „trójkąty”. Następnie przyciskamy górny „trójkąt” do dolnego. Powstaje coś na kształt piramidy.
  4. Kładziemy piramidę przed sobą (teraz też wygląda jak trójkąt) i zaginamy jej przednie boki: jeden do środka i w dół, drugi do środka i w górę (dolna warstwa – drugi „trójkąt” leży na stole).
  5. Odwracamy piramidę i „bierzemy się” za drugi trójkąt. Podobnie – zaginamy jego przednie boki: jeden do środka i w dół, drugi do środka i w górę (pamiętajmy jednak, że bok, który przedtem zaginany był w górę, teraz zaginamy w dół i na odwrót).
  6. Kiedy boki zostaną zagięte, wystającą od spodu drugą warstwę trójkąta zaginamy w górę tak, aby powstał ogonek.
  7. Odwracamy rybkę tak, aby była w swoim naturalnym położeniu (ogonek z boku, nie na dole) i zaginamy jej boczne partie w taki sposób, aby utworzyć płetwy.

Nie próbujcie uczyć się tego przed wykonaniem! Bierzcie kartkę papieru i postępujcie według opisu. Kilka prób i maluch zapełni całe domowe akwarium! Jak je wykonać? Każdą rybkę przekłuwamy igłą i nawlekamy na nitkę. Szklany lub plastikowy (ale przezroczysty) pojemnik wyścielamy z jednej strony niebieskim papierem. Rybki montujemy pod górną pokrywą. Na dnie, dla dekoracji można poukładać kolorowe muszelki, kamyki czy sztuczne roślinki. Takie rybki to skarb. I to nie tylko z uwagi na swój kolor. Naprawdę nie wymagają wiele opieki!

Czytaj dalej: Papierowe pomysły na nudę. Część 2

Autor: Agata Cygan



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.