O kulturze anglojęzycznej

Oprócz wkuwania słówek i uczenia gramatyki języka angielskiego warto przybliżyć dziecku tradycję jaka panuje w kręgu krajów anglojęzycznych. Poniżej propozycję jak możesz wykorzystać Walentynki czy święto Dziękczynienia aby urozmaicić swojemu dziecku naukę.

Valentine’s Day - Dzień Świętego Walentego czyli Walentynki (14 lutego)
Święty Walenty jest patronem zakochanych.
W tym dniu Anglicy, Amerykanie i Kanadyjczycy wysyłają sobie kartki i kwiaty z wyznaniem miłości. Kartki-Walentynki ozdobione są czerwonym serduszkiem, kwiatami i innymi motywami kojarzącymi się z miłością. Niektóre z nich nie są podpisane dzięki czemu nadawca jest zagadką dla odbiorcy.
Zakochane pary często idą do restauracji na romantyczną kolację.

Kartki-Walentynki możemy przygotować razem z dzieckiem w domu.
Wspólne dekorowanie pozwoli nam na przykład na wprowadzenie angielskiego słownictwa związanego z uczuciami: I love you, I like you, You are my (best) friend, best friends, love, happy, sad, angry, hug,
I like it, I don’t like it

St Patrick’s Day  - Dzień Świętego Patryka (17 marca)
Święty Patryk jest narodowym patronem Irlandii. Tego jednego dnia Irlandczycy na całym święcie rezygnują ze swoich przyrzeczeń postnych
i ucztują zasiadając przy zielonym piwie. Każdy kto choć trochę czuje się Irlandczykiem przyczepia do kołnierzyka zieloną koniczynkę i idzie na paradę. W Bostonie, Nowym Jorku, Chicago i San Francisco króluje zielony kolor. Ludzie farbują włosy na zielono, ozdabiają zielono witryny sklepowe i ubierają się, oczywiście na zielono.

Dzień ten może być fajnym pretekstem do gry w kolory (szczególnie oczywiście w zielony). Ubierzmy się całą rodziną na zielono, pofarbujmy farbą spożywczą napoje i jedzenie jakie będziemy tego dnia jedli, kupmy lody koloryzujące języki, zróbmy dekoracyjny łańcuch z papierowych koniczynek i nazywajmy cały dzień wszystkie kolory po angielsku.

Bonfire Night/Guy Fawkes Night - Noc Ognisk (5 listopada)
Piątego  listopada Anglicy świętują „Noc ognisk” albo „Noc Guy`a Fawkes`a”.
W XVII wieku Guido Fawkes z swoimi kompanami napadł na ówcześnie panującego Króla Jerzego i podpalił Parlament. Za wyczyn ten został aresztowany, torturowany i powieszony.
Od tego czasu Anglicy świętują to wydarzenie rozpalając wieczorem ogniska, odpalając sztuczne ognie i paląc kukłę Fawkes`a. Często jedzą wtedy pieczone ziemniaki i jabłka w polewie toffi.

Ponieważ listopad jest za zimnym miesiącem  na wycieczki, zaproponujmy dziecko wspólną zabawę w rysowanie tego święta na papierze. W czasie rysowania rodzic może nazywać poszczególne obrazki po angielsku np.:
 fire, bonfire, fireworks, dummy, burning, hot, night, moon, fry potatoes, toffee apple

Thanksgiving - Dzień Dziękczynienia
Zwykle Dzień Dziękczynienia obchodzi się w czwarty czwartek listopada w Ameryce i w Kanadzie. Jest to święto narodowe i religijne
w czasie którego dziękuje się, w modlitwie, za dobre plony i wszystko co wydarzyło się w poprzednim roku.
Rodziny zasiadają wtedy wspólnie przy stole jedząc indyka na obiad
i oglądając później mecz piłki nożnej w telewizji.

Zwyczaj ten nie jest znany w Polsce, ale może być wykorzystany do zabawy z językiem angielskim, również i u nas.
Nauczmy dziecko sformułowania:  I would like to thank you for....
i do dokończenia zdania, wykorzystajmy wszystkie angielskie słowa i zwroty jakie dotychczas poznało. Możemy oczywiście wprowadzać coś nowego.
Np: I would like to thank you for…
my new bike,
the sunny weather,
the nice dinner itd.

Autor: Ewa Sokołowska, nauczyciel przedszkolny, anglistaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.