Ciekawostki w krajach anglojęzycznych

Co zrobić aby nasze dziecko było jeszcze bardziej zainteresowane nauką języka angielskiego? Najlepiej opowiedzieć mu coś ciekawego o którymś z krajów gdzie ludzie posługują się właśnie językiem angielskim. Taka krótka informacja może być zawsze pretekstem do rozpoczęcia nauki np.: nowych słów.


۩ słownictwo związane z jedzeniem (food)
- opowiedzmy dziecku, np. o tym, że w Anglii i w Irlandii zwykle jada się to samo na śniadanie czyli: owsiankę, boczek smażony z sadzonymi jajkami i pieczywo tostowe, tak miękkie jak gąbka (porridge, bacon with fry eggs, toast...)

- opowiedzmy mu o tym, że w Kanadzie i Anglii posiłki jada się o zupełnie innych porach niż w Polsce i prawie nigdy nie je się kolacji (8 AM - breakfast, 12 PM - lunch, 7 PM - dinner, supper)

- opowiedzmy mu o tym, że lunch to takie drugie śniadanie, które dzieci przynoszą do szkoły w pudełeczkach-walizeczkach (lunchbox)

- opowiedzmy o bardzo popularnym daniu w Anglii, którym  jest  ryba panierowana z frytkami pokrapianymi octem (fish and chips)

۩ słownictwo związane z transportem (means of transport), 
temat, który szczególnie może wykorzystać tata np. jadąc z synkiem samochodem:

- opowiedzmy dziecku o tym, że w Anglii jeżdżą czarne duże, staromodne taksówki, które nazywają się: black cab

- opowiedzmy o tym że w Anglii i w Irlandii jest ruch lewostronny i że jeżdżą tam piętrowe autobusy, a bilet kupuje się u kierowcy wrzucając pieniądze do specjalnej „skarbonki” (left-hand traffic, double-decker bus)

۩ słownictwo związane z Bożym Narodzeniem (Christmas)
- wprowadzeniem tego słownictwa można zająć się przy okazji przygotowywania świat, ale myślę, że o wiele ciekawiej będzie jeśli pobawimy się w Święta Bożonarodzeniowe na plaży, tak jak to robią w Australii

۩ słownictwo związane z ubraniem (clothes)
- opowiedzmy dziecku o tym że Szkoci chodzą w spódniczkach w szkocką kratkę (nie tylko od święta, ale i na co dzień)a w Irlandii często, dla zabawy, nosi się zieloną czapkę z rudymi włosami ze sznurka.

To tylko kilka przykładów zabaw, które można wykorzystać  w nauce języka angielskiego z dzieckiem. Mam nadzieją, że podpowiedzą one też jak wymyślić inne, podobne.

Autor: Ewa Sokołowska, nauczyciel przedszkolny, anglistaTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 2.3 z 5. 3 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.