Gry i zabawy dostosowane do wieku dzieci

Kiedy już nasza pociecha dość sprawnie radzi sobie z obsługą komputera zaczynamy się zastanawiać, co dalej? Jak wykorzystać czas spędzony z dzieckiem przed komputerem, tak żebyśmy i my i dziecko byli zadowoleni?


Dwulatki
Warto wykorzystać to, co posiada niemal każdy pakiet Office. Myślę o jednej z funkcji zwanej Paint – pozwoli on na usprawnianie koordynacji wzrokowo – ruchowej i pomoże dziecku w nauce kolorów. Możecie także razem z dzieckiem ćwiczyć rysowanie i rozpoznawanie kształtów. Zabawą odpowiednią dla maluszków są również, dostępne niemal na każdej stronie kolorowanki – ta zabawa pomoże w nauce kolorów, wyćwiczy koordynację oko – ręka i szybko da efekt – co jest bardzo ważne u małych dzieci. Radzę cały czas zwracać uwagę, na to, co dzieje się na monitorze komputera gdyż niestety zdarzają się przykre niespodzianki. Ostatnio, z moją trzy lenią córką, czekałyśmy na załadowanie kolorowanek gdy nieoczekiwanie na ekranie pojawiło się zdjęcie, bardzo realnego wampira z wielkimi kłami z wyciekającą z ust krwią. Trwało to jedną, może dwie sekundy, zanim odwróciłam uwagę córki. Jednak tak małe dzieci mogą po prostu przestraszyć się takiego widoku i płacz gwarantowany. To przykład obrazujący jak niezbędna jest stała obecność rodzica, kiedy maluch siedzi przed komputerem, szczególnie z dostępem do internetu.

Trzylatki
Około trzeciego roku życia dziecko może rozpocząć przygodę z grami takimi jak puzzle, czy inne gry wykorzystujące i ćwiczące nowo nabywane umiejętności.
- Grami które wzmocnią i utrwalą zapis cyfr oraz liczenie, są gry w których łączy się ponumerowane punkty.
- Gry rozwijające spostrzegawczość to takie, gdzie trzeba odnaleźć drugi identyczny element lub grupę elementów. W tej grupie moją faworytką jest gra o nazwie mahjong (istnieje jej wiele wersji), można znaleźć również takie, które będą odpowiednie dla bystrego przedszkolaka. Gra wygląda jak budowla z klocków domina, klocki zdejmuje się po dwa identyczne (jak memo), klocki zdejmujemy tylko wtedy, gdy leżą na brzegu. Kiedy odkryłam tą grę nie mogłam się nią nacieszyć jako pedagog. Spełniła moje oczekiwania – ma jasne reguły, – co zwiększa samodyscyplinę, rozwija koordynację wzrokowo - ruchową, poprzez poszukiwanie kolejnych par ćwiczy spostrzegawczość, uczy strategicznego myślenia. I co najważniejsze – zdjęcie każdej pary klocków to sukces!

Czterolatki
W sklepach można kupić gry skierowane specjalnie do dzieci w wieku przedszkolnym. Bazują one na wiedzy jaką ma każde dziecko w tym wieku a dzięki połączeniu zabawy z nauką szybko utrwalają nowe umiejętności.
Dla młodszych użytkowników na rynku są takie gry jak „Kubusiowe przedszkole”, „Gdzie jest Nemo” „Ucz się z Nemo”, „Papatka z Tęczowej Polanki”, „Królik Bystrzak”, „Bolek i Lolek. Alfabet i nauka czytania” i wiele innych.
Na półkach naszych sklepów jest również szeroki wybór gier, które będą wstępem do nauki języków obcych, w wieku przedszkolnym dziecko jest jak gąbka, więc warto zapoznać je z obcojęzycznymi piosenkami wierszykami itp.

Warto dostarczać dziecku gry dostosowane do jego wieku gdyż dzięki temu dostarczamy mu wiedzę o otaczającym go świecie, rozwijamy jego kreatywność, umiejętność współdziałania. Gry zapoznają dziecko z najnowszą technologią, która w atrakcyjny sposób przekazuje mu informacje, uczy reguł, samodyscypliny i samodzielności oraz strategicznego myślenia.Gry można wykorzystywać do treningu zdolności motorycznych i wyobraźni przestrzennej u małych dzieci. Grami można uatrakcyjnić naukę niemal każdego przedmiotu, rozwinąć zainteresowania dziecka. Musimy jednak pamiętać żeby gry nie wybiegały zanadto poza możliwości dziecka – wtedy zamiast nauki i zabawy efektem może być zniechęcenie i frustracja naszej pociechy.

Dobra praktyka:
1. Rozpocznij zabawę przy komputerze od tego, co jest dostępne – np. Paint.
2. Bądź stale czujny! – kontroluj zabawę dziecka,
3. Przy dziecku korzystaj z Internetu w sposób wybiórczy, najlepiej wcześniej sam poszukaj odpowiednich dla Twojego dziecka gier,
4. Wybieraj gry dostosowane do wieku dziecka – na opakowaniu znajdziesz sporo informacji o grze,
5. szukanie gry dla swojego skarba możesz zacząć od Internetu – tu dowiesz się, co jest dostępne na rynku, ile kosztuje, ale także możesz przeczytać opinie innych rodziców czy ekspertów na temat konkretnych gier,
6. dostarczaj dziecku gier różnego typu – zastanów się, co jest słabszą stroną Twojego dziecka i poszukaj gry, która pomoże mu wyćwiczyć słabości,
7. jeśli szukasz dobrej gry dla swojego dziecka zwróć uwagę także na „dopasowanie” jej do malucha – każde dziecko ma inne predyspozycje i inne umiejętności,
8. pierwszy raz zawsze – niezależnie od umiejętności i wieku dziecka – zagraj z dzieckiem, będziesz pewny, że Twoje dziecko wszystko dobrze rozumie i umie grać w tę grę,
9. nawet wtedy, gdy Twoje dziecko ma pięć lat i posługuje się komputerem tak jak Ty pilotem do telewizora, kontroluj, co robi podczas gry.

Życzę owocnej zabawy!

Autor: Ewa BodzentoTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.