Mały niejadek. Część 2

Dlaczego dzieci nie chcą jeść?? Z tym pytaniem każdego dnia boryka się mnóstwo sfrustrowanych rodziców. Nie jedzące dziecko jest zmorą wielu z nich. Rodzice się martwią, proszą i grożą, by dziecko w końcu coś zjadło, a niejadki nic sobie z tego nie robią. Czy faktycznie niejadek w domu to taki problem?

Lepiej wygląda – lepiej smakuje

Wiele z dzieci niejadków zwraca ogromną uwagę na wygląd potraw. Większość z dzieci wychodzi z założenia, że jak coś brzydko wygląda to pewnie też źle smakuje. Dlatego też, w „walce” z niejadkami bardzo ważna jest estetyka – posiłek nie może tylko ładnie pachnieć, lecz musi też dobrze wyglądać. Gdy wykażemy się kreatywnością przygotowania i podania posiłków – na pewno docenią to nasze dzieci. Musimy pamiętać, że tak jak i dorośli, tak i dzieci są wzrokowcami. Gdy na talerzu zagości kolorowa, ładnie podana potrawa, to na pewno zachęci to dzieci do jedzenia.

Daj dziecku wybór

Dzieci lubią mieć możliwość wyboru, lubią czuć, że mogą decydować o tym, co chcą zjeść. Dlatego przygotowując śniadanie czy też kolację, przygotuj każdy jej składnik osobno, tak, aby dziecko miało możliwość wyboru i samo zadecydowało o tym co konkretnie spożyje np. ułóż osobno na talerzu plastry szynki, żółtego sera, pomidora czy też ogórka.

Współpraca

O tym elemencie walki z niejadkami często się zapomina. Z braku czasu bądź z codziennego pośpiechu, szybko podajemy dziecku posiłki, by za chwilę zająć się czymś innym. I tu tkwi błąd. Dzieci lubią uczestniczyć w przygotowywaniu jedzenia. Lubią bawić się składnikami, mieszać je, przekładać. Czasami nawet zwykła możliwość posmarowania kromki chleba działa zachęcająco do jedzenia. Dlatego nie odbierajmy dzieciom tej przyjemności, zazwyczaj to, co dzieci przygotują same – najszybciej znika z talerza.

Podsumowując, by skutecznie „wyleczyć” dziecko z niejedzenia, należy wdrożyć w życie kilka, najistotniejszych zasad:
Po pierwsze: regularność – odnosi się to do przerw pomiędzy posiłkami, które powinny być stałe i niezbyt długie.
Po drugie: jakość – w każdym posiłku powinny się znaleźć produkty odpowiednie do wieku i zalecane w schemacie żywienia, który dostaje się wraz z książeczką zdrowia dziecka.
Po trzecie, bardzo ważna jest intensywność smaku. Należy unikać potraw o zbyt intensywnym smaku, ponieważ większość dzieci nie lubi zbyt mocno doprawionych potraw. Jedzenie nie powinno być ani zbyt słone, ani za słodki, nie powinno być też bardzo kwaśne.
Czwartą, bardzo ważną dla dzieci zasadą w żywieniu, jest wygląd podawanych potraw. Dzieci podobnie jak i dorośli, również „jedzą najpierw oczami”. Malucha raczej  nie zainteresuje posiłek składający się z białego ryżu, białej ugotowanej piersi z kurczaka czy surówki z białej kapusty. Na pewno większy apetyt wyzwolą pulpeciki w sosie pomidorowym, zielone brokuły, jasno-pomarańczowa marchewka czy makaron o wymyślnym kształcie. Dlatego, tak ważne w posiłkach dzieci jest zadbanie o kolory i atrakcyjność potraw.
Po piąte – zapach. Do przyrządzania potraw powinnyśmy używać rozmaitych aromatycznych i kolorowych ziół, które dodatkowo pobudzają apetyt, oraz dbać, by posiłek był ciepły. Zapach ciepłego jedzenia jest dużo intensywniejszy niż jedzenia wystygniętego, tak samo zmienia się jego smak.
Po szóste i ostatnie – dbajmy o spokój i ciszę podczas jedzenia dziecka lub w trakcie jego karmienia. Dzieci potrzebują spokoju, im mniej bodźców, które mogą rozpraszać jedzące dziecko, tym większa szansa na to, że wszystko zniknie z talerza. Karmiąc dziecko powinniśmy wyłączyć telewizję i radio, schować zabawki i pozwolić skupić się dziecku na jedzeniu.

Uczmy dzieci celebrować posiłki i cieszyć się nimi, niech jedzenie nie kojarzy się niejadkowi z przykrym obowiązkiem, a z samą przyjemnością.

Autor: Lidia KoperwasTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.