Jak zacząc uczyć dziecko języka angielskiego ?

Wielu rodziców siedząc z małym dzieckiem w domu chce wykorzystać ten czas jak najowocniej. Jednym z pomysłów może być nauka języka angielskiego. Nie jest to trudne i każdy kto w miarę dobrze zna ten język bez problemu powinien sobie poradzić. Trzeba tylko poświecić temu trochę pracy i zawczasu przygotować wszystko co może się przydać w nauce-zabawie z naszym trzy, czy czterolatkiem.

Najważniejsze będzie sprecyzowanie tematyki jaką chcemy zaciekawić nasze dziecko. Trzeba ją jak najbardziej dopasować do zainteresowań malucha, wtedy możemy być pewni, że osiągniemy lepsze rezultaty. Ważne żeby nauka nie przebiegała w pośpiechu i była jak najbardziej naturalna. Tak, aby dziecko nie miało wrażenia przymusu.

Pomoce

W dużych księgarniach i w księgarniach językowych można kupić wiele ciekawych podręczników dla dzieci, które podpowiedzą nam jakie tematy wybrać i jak poprowadzić „lekcje”, żeby były ciekawe i urozmaicone. Przy wyborze lepiej wybrać znane brytyjskie wydawnictwa z nagraniami czytanymi i śpiewanymi przez native speakers (rodzimych użytkowników języka).

Co robić?

Można również razem z dzieckiem nauczyć się słów popularnych i rytmicznych piosenek wykonywanych w języku angielskim i np.: wymyślić do nich układ choreograficzny.

Oprócz gier i zabaw specjalnie ukierunkowanych na nauczanie języka, wszelkie sytuacje domowe możemy również z powodzeniem wykorzystać w nauce. I tak zbliżające się święta czy też większe wydarzenia, fantastycznie się do tego nadają.

Można przecież opowiedzieć dziecku jak spędza się święta w Anglii, kiedy (boxing day) i gdzie znajdują dzieci prezenty (stockings) od Św. Mikołaja (Father Christmas). Można razem zorganizować Surprise Birthday Party (Niespodziankowe Urodziny) dla mamy. Albo „wybrać się razem na wycieczkę po Londynie”, wykorzystując tylko mapę i wiadomości z internetu.

Trzeba pamiętać aby wszelkie zabawy były atrakcyjne i odwoływały się do świata dziecka i jego przeżyć. W ten sposób będziemy w stanie wykorzystać i rozwinąć naturalne zdolności językowe naszego malucha.

Postarajmy się też o filmy - bajki w oryginalnej, anglojęzycznej wersji językowej. Razem z dzieckiem możemy też kupić zabawkę, bohatera jednej z tych bajek, która w domu będzie „mówiła” tylko po angielsku. W ten sposób będzie nam łatwiej wprowadzić nowe zwroty i wyrażenia, a dziecko niepostrzeżenie poszerzy swoje słownictwo.

A na koniec, można wybrać się razem z dzieckiem za granicę, do kraju w którym mówi się po angielsku i zorganizować mu tak czas, aby miało jak najlepszą styczność z językiem i zaciekawiło się kulturą kraju i ludźmi w nim mieszkającymi.

Autor: Ewa Sokołowska, nauczyciel przedszkolny, anglista, mama 2 szkrabówTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Ocena: 4.0 z 5. 7 ocen.
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.