Symbole na grach komputerowych

Już wiesz, że w tym roku, na urodziny lub imieniny, z okazji dnia dziecka, czy z jakiegokolwiek innego powodu kupisz swojemu maluchowi grę komputerową. Wiesz także, jaka ogólnie gra być powinna – wchodzisz do sklepu, spędzasz w nim godzinę, może dwie i albo wychodzisz z niczym albo nie masz pewności czy dokonałeś dobrego wyboru.


Znasz ten scenariusz? Myślę, że wielu z nas przeżyło stres w związku z wyborem gier komputerowych dla dzieci. Na sklepowych półkach jest ogromny wybór. Są lubiane przez dzieci postaci z bajek, bohaterowie poczytniejszej literatury dziecięcej, nowości intensywnie reklamowane w mediach i Ty – rodzic, który chciałby upiec nie dwie, ale trzy, a może i więcej „pieczeni” przy wyborze. Przecież gra, po pierwsze, ma się podobać dziecku, po drugie, ma je uczyć, po trzecie ma być bezpieczna! Kiedy masz aż tyle wymagań, wybór wcale nie jest taki prosty. Jednak z trzech powyższych wymagań jakie stawiamy grze komputerowej jedno jest najważniejsze – nie szkodzić. Jeśli nie trafimy w gust dziecka najwyżej grę rzuci w kont, gorzej jeśli będą w niej treści niepożądane. Dlatego też musimy być świadomi jak czytać symbole oznaczone na grach komputerowych.

W Europie nie ma przepisów, obowiązujących państwa unii, regulujących oznaczanie gier komputerowych, każdy z krajów ma własną politykę w tej materii. Niemcy mają restrykcyjny system ograniczający możliwość sprzedaży gier z różnorodnymi treściami – w tym przemocy czy treści nazistowskich. System ten jest ograniczający i odrzucający, co czyni go ewenementem w skali europy. W Polsce nie ma przepisów nakazujących oznaczanie gier komputerowych. Do tej pory trwają konsultacje i przymiarki. Niemniej jednak część firm samodzielnie przystępuje do europejskiego systemu PEGI, który dobrowolnie (lub prawnie) obowiązuje już w kilkudziesięciu krajach europejskich. System ten to oznaczanie oprogramowania interaktywnego z uwzględnieniem kategorii wiekowych (3+ 7+ 12+ 16+ 18+) oraz z oznaczeniem treści, których można się spodziewać po produkcie.

System PEGI posługuje się czytelnymi w przekazie piktogramami dlatego jest czytelny nawet dla osób niewtajemniczonych. Kiedy na czarnym tle widzisz cyfry z plusem oznacza to, że produkt przeznaczony jest dla dzieci w tym i powyżej tego wieku.

Poza oznaczeniem wieku możesz spotkać się z piktogramami zamieszczonymi poniżej:

 

strach

przemoc

wulgaryzmy

dyskryminacja

narkotyki

hazard

seks

Nie jest to jedyny system znaczenia gier, ale jest on najczęściej spotykany w Polsce. Inne sposoby znakowania gier również opierają się na piktogramach, więc jeśli się z nimi spotkasz na pewno będziesz wiedział, co oznaczają.

Dla Twojego dziecka odpowiednie będą gry z oznaczeniem, 3+ . Tak oznaczone gry, nie zawierają treści niepożądanych czyli takich, które mogłyby przestraszyć czy zaszkodzić w prawidłowym rozwoju Twojemu dziecku. Pamiętaj jednak, żeby sceptycznie podchodzić do wszelkich oznaczeń, – jeśli czytasz ten artykuł znaczy to, że masz dostęp do internetu – wykorzystaj go do sprawdzenia gry, którą chcesz kupić swojemu dziecku. Wpisz nazwę gry i przeczytaj jej opis np. w księgarniach internetowych – rób to szczególnie wtedy, kiedy kupujesz grę dla dziecka 5 – 6 letniego.


Dobra praktyka:
1. PEGI pomoże Ci wybrać – szukaj gier oznaczonych 3+
2. Przed zakupem poczytaj o grze, którą wybrałeś – bądź pewny, że Twój wybór jest dobry.


Jeśli chcesz wiedzieć więcej o systemie znakowania produktów interaktywnych wejdź na stronę www.pegi.info/pl/index/id/359

 

Autor: Ewa BodzentoTrwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.