Dwulatki w grupie – rozwój umiejętności społecznych

Mały człowiek w pierwszym roku życia nie funkcjonuje w zasadzie w innej grupie społecznej niż rodzina, jego cały świat to Wy – Drodzy Rodzice.

Wasz malec nie posiada jeszcze umiejętności społecznych, a jego emocjonalność dopiero się kształtuje. Zadaniem rodziców jest pobudzać dziecko do aktywności i stwarzać mu możliwość zabawy edukacyjnej, która pozwoli na wszechstronny rozwój.

Około roku dziecko rozumie kilka słów i zwrotów, powiązanych z określonymi sytuacjami. Z każdym miesiącem zasób jego słów rozumianych i używanych powiększa się. Dziecko komunikuje się bardziej świadomie, używa słów w określonym celu, wyraża emocje, których paleta z każdym miesiącem staje się coraz bogatsza. Potrafi cieszyć się, uśmiechać, wyrażać radość lub niezadowolenie. Gotowe jest zezłościć się mocno, gdy nie dostanie tego, co chce.

Dziecko w drugim roku życia oswaja się wciąż z własnymi odczuciami, poznaje siebie, świat i ludzi dookoła. Pod koniec drugiego roku zaczyna uczyć się samodzielności np. przy posiłkach, czynnościach higienicznych, ubieraniu.

Przez pierwsze lata życia dzieci uczą się przez naśladownictwo. Każdy maluszek bacznie Cię obserwuje, ucząc się, jak wykonuje się zadania, jak się postępuje w określonych sytuacjach. To Wy – Kochani Rodzice przekazujcie mu różnorodne instrukcje działań, zachowań, zarówno zabawowych, jak i edukacyjnych.

Niestety malutki człowiek nie jest jeszcze gotowy do pełnego funkcjonowania w grupie; jego działania oparte są silnie o emocje i popędy, których nie potrafi kontrolować. Jest to początek nauki abecadła społecznego i emocjonalnego.

Literatura:
Ilg F.L., Ames B.L., Baker S.M., Rozwój psychiczny dziecka, Gdańsk 2007, GWP
Psychologia rozwojowa dzieci i młodzieży, red. M.Żebrowska, Warszawa 1980, PWN

Autor: Magdalena Jankowska – autorka programu zajęć „Drzewko Szczęścia” stymulujących rozwój umiejętności społecznych i emocjonalnych dzieci i młodzieży; animator kultury, instruktor zajęć teatralnych, komunikacyjnych, twórczych; związana z instytucjami kulturalnymi i wychowawczo-edukacyjnymi we Wrocławiu.

 



Trwa wysyłanie Twojej oceny...
Jeszcze nie ocenione. Bądź pierwszym który oceni ten wpis!
Kliknij pasek ocen aby ocenić wpis.



Informacja o dotacji

Fundusze Europejskie - dla rozwoju innowacyjnej gospodarki - Inwestujemy w waszą przyszłość.